Παρασκευή 12 Νοέ 2021
ΕΘΝΙΚΗ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ  " Ταφόπλακα απο Ισπανία  0-1
Η Ισπανία ήταν ανώτερη στο παιχνίδι, είχε την κατοχή και βρήκε και το γκολ στο πρώτο μέρος. Η Εθνική προσπάθησε να φανεί πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο μέρος, χωρίς όμως να καταφέρει να ξαναμπεί στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν το ματς και πήραν εν τέλει και το τρίποντο.

Προηγήθηκε με πέναλτι η Ισπανία
Στα πρώτα τρία λεπτά της αναμέτρησης η Ελλάδα μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση να πιέσει ψηλά τους Ισπανούς και να κρατήσει την κατοχή. Η εικόνα αυτή ανατράπηκε γρήγορα. Η ομάδα του Ενρίκε επέβαλε τον ρυθμό της από το 5'. Κρατούσε την μπάλα και κυκλοφορούσε, με κύριο χαρακτηριστικό της το passing game και το αργό τέμπο.

Η Ισπανία έχοντας στο πρώτο 17λεπτο το 70% της κατοχής είχε υποψία φάσης με τον Ντε Πολ, ο οποίος δεν σούταρε αν και ήταν τετ α τετ με τον Γούτα να κόβει. Στο 21' ο Μασούρας βρήκε δίχτυα όταν βρέθηκε τετ α τετ έπειτα από κάθετη πάσα, ωστόσο ήταν εκτεθειμένος καθαρά και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 24ο λεπτό η Ισπανία κέρδισε πέναλτι. Ο Ινίγκο Μαρτίνεθ έπεσε στην περιοχή, έπειτα από μαρκάρισμα του Γιαννούλη με τον Μαρτσίνιακ να δίνει πέναλτι. Το πέναλτι επικύρωσε το VAR. Ο Σαράμπια ανέλαβε την εκτέλεση, έστειλε την μπάλα στα αριστερά, ο Βλαχοδήμος έπεσε από την άλλη πλευρά και οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με 1-0.

Δεν μπόρεσε η Ελλάδα να κρατήσει μπάλα
Στη συνέχεια η Ελλάδα δεν άλλαξε την τακτική της. Συνέχιζε να περιμένει τους Ισπανούς, να είναι οργανωμένη στα μετόπισθεν και να ψάχνει να απειλήσει στην κόντρα. Ωστόσο αυτό δεν έγινε ποτέ.

Η Ισπανία έφτασε σε μεγάλο ποσοστό κατοχής, τελείωσε μάλιστα και το ημίχρονο με 74% και 453 πετυχημένες πάσες έναντι 92 της Εθνικής. Οι φιλοξενούμενοι είχαν και ευκαιρία για το 2-0. Στο 36ο λεπτό ο Μοράτα πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε τον Βλαχοδήμο, ο οποίος απέκρουσε και έδιωξε. Έτσι, το 1-0 παρέμενε μέχρι το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Προσπάθησε να σηκώσει κεφάλι η Ελλάδα χωρίς επιτυχία
Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική ξεκίνησε με δύο αλλαγές. Ο Φαν Σιπ πέρασε τον Δουβίκα στη θέση του Παυλίδη και τον Τζόλη στη θέση του Μασούρα. Η Ελλάδα με αυτές τις δύο αλλαγές ήταν λίγο πιο ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου.

Κρατούσε την μπάλα λίγο περισσότερα, θέλησε να κάνει τους Ισπανούς να τρέξουν λίγο παραπάνω, αλλά και να γίνει κάπως πιο επικίνδυνη. Στο 54ο λεπτό ο Τζόλης πάτησε στην περιοχή, έκανε ένα σουτ, το οποίο κόντραρε στα σώματα και έφυγε κόρνερ.

Ο Φαν Σιπ θέλησε να ρισκάρει ακόμη περισσότερο και στο 68' πέρασε τον Λημνιό στη θέση του Γιαννούλη αλλάζοντας τον σχηματισμό των τριών αμυντικών, με τον Τσιμίκα να παίζει ως μπακ.

Δεν άλλαξε κάτι έως το φινάλε
Ο Φαν Σιπ θέλησε να ρισκάρει ακόμη περισσότερο με την είσοδο του Πέλκα αντί του Μπουχαλάκη. Στο ματς δεν άλλαξε κάτι σημαντικά. Διαχείριση από την Ισπανία και λίγο περισσότερη προσπάθεια από την Εθνική. Είχε διάθεση να γίνει επιθετική, όμως ήταν εξαιρετικά δύσκολο.

Ο Τζόλης πήρε μία κεφαλιά που έφυγε κόρνερ, ενώ στο 79ο λεπτό ο Δουβίκας πήρε την κεφαλιά που πέρασε άουτ. Ήταν βέβαια εκτεθειμένος. Μέχρι και στο τέλος του παιχνιδιού δεν άλλαξε κάτι στο παιχνίδι. Η Ισπανία κράτησε το προβάδισμα, με την Ελλάδα να γνωρίζει την ήττα και να μπαίνουν τέλος στα όνειρα για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Ελλάδα: Βλαχοδήμος, Τσιμίκας, Τζαβέλλας, Γούτας, Γιαννούλης, Ανδρούτσος, Μπουχαλάκης, Σιώπης, Μάνταλος, Μασούρας (46' Τζόλης), Παυλίδης (46' Δουβίκας).

Ισπανία: Σιμόν, Καρβαχάλ, Ίνιγκο Μαρτίνεθ (89' Αθπιλικουέτα), Λαπόρτ, Γκαγιά, Γκάβι (65' Μπούσκετς), Ρόδρι, Κόκε, Ντε Τομάς (57' Ροντρίγκο), Μοράτα (65' Φορνάλς), Σαράμπια (57' Όλμο)