Κυριακή 09 Ιούν 2019
Τόσο γρήγορη… τριάρα 32 χρόνια μετά η Εθνική

Γύρισε χρόνια πίσω με το 3-0 από την Ιταλία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα

Βαριά ήττα ουσιαστικά με... κατεβασμένα τα χέρια, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, γνώρισε το Σάββατο (8/6) η Εθνική μας.

Η εικόνα του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος προβλημάτισε, ενώ και το σκορ μας γύρισε χρόνια πριν.

Η Εθνική μας είχε να δεχθεί τρία γκολ στα πρώτα 33 λεπτά εδώ και 32 χρόνια. Συγκεκριμένα, από τις 14 Οκτωβρίου 1987 όταν έχανε 3-0 στην Ουγγαρία στο 15ο λεπτό με τα γκολ των Ντέταρι (4'), Μπόγκναρ (12') και Μπόντα (15').

Επίσης το 3-0 είναι η ευρύτερη ήττα εντός έδρας μετά τις 24 Μαρτίου 2007, όταν έχασε από την Τουρκία στο Φάληρο με 4-1, ξανά για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Η βαρύτερη ήττα της, πάντως, εντός έδρας ήταν στο φιλικό με τη Σοβιετική Ένωση με 4-0 τον Μάρτιο του 1988 με το χατ τρικ του Προτάσοφ (2', 49' και 57') και το τέρμα του Λιτοφτσενκο στο 17'.