Τετάρτη 31 Μάρ 2021
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΜΟΥΝΤΙΑΛ 2022 Ελλάδα - Γεωργία 1-1 σε μάτς χωρίς ουσία
Η Εθνική δεν έδειξε καλό πρόσωπο με τη Γεωργία και το τελικό 1-1 στην Τούμπα είναι δίκαιο. Δεν εξαργύρωσε την ισοπαλία με την Ισπανία. Με αυτογκόλ προηγήθηκε η Εθνική (76'), ισοφάρισε δυο λεπτά μετά ο Κβρατσκέλια .

Δεν έδειξε καλό πρόσωπο η Εθνική με τη Γεωργία και το τελικό 1-1 στην Τούμπα φαντάζει κολακευτικό με βάση την εικόνα της στο χορτάρι. Αν και προηγήθηκε με αυτογκόλ από το πουθενά στο 76', όταν ο Κακαμπάτζε έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Λόρια, δυο λεπτά μετά ο Κβρατσκέλια ισοφάρισε για την ομάδα του Βίλι Σανιόλ που είχε καλύτερο αγωνιστικό προσανατολισμό και εδικαιούτο τουλάχιστον τον έναν βαθμό.

Δυστυχώς, η Εθνική μας δεν κατάφερε να εξαργυρώσει την ισοπαλία που πήρε με την Ισπανία στη Γρανάδα, χάνοντας δυο βαθμούς που τους είχε στο πρόγραμμα, αν ήθελε να διεκδικήσει με αξιώσεις τουλάχιστον την 2η θέση στον όμιλό της στα προκριματικά του Μουντιάλ. Ο Τζον Φαν Σιπ πρέπει να βελτιώσει αρκετά πράγματα στη συνέχεια, ώστε η γαλανόλευκη να καταφέρει να κυνηγήσει την παρουσία της στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Ο Τζον Φαν Σιπ επέλεξε να ξεκινήσει την Εθνική με πιο επιθετικό προσανατολισμό και διάταξη 4-2-3-1, έχοντας τέσσερα νέα πρόσωπα σε σχέση με τον αγώνα απέναντι στην Ισπανία. Οι Γιαννούλης, Φορτούνης, Τζόλης και Παυλίδης προτιμήθηκαν από τον Τζον Φαν Σιπ έναντι των Τσιμίκα, Μάνταλου, Μασούρα και Λημνιού. Η γαλανόλευκη έβγαλε δυο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο μέχρι το 20λεπτο, αμφότερες από τα αριστερά με τον Γιαννούλη.

Στην πρώτη στο 8' συνεργάστηκε με τον Φορτούνη, γύρισε στον Τζόλη, αλλά το πλασέ του 18χρονου πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι. Στην δεύτερη απομάκρυνε η άμυνα της Γεωργίας. Ήταν το καλό διάστημα των διεθνών μας που ήθελαν να πετύχουν ένα γρήγορο γκολ και να βγάλουν το άγχος από πάνω τους, για να ισορροπήσουν στη συνέχεια οι Γεωργιανοί.

Από το 20' και μετά, η Γεωργία άρχισε να πατάει καλύτερα και να γίνεται πιο επιθετική. Στο 24' βέβαια ο Μαρτσίνιακ θα μπορούσε να δώσει πέναλτι στον Τζόλη για σπρώξιμο μέσα στην περιοχή. Ο παίκτης του ΠΑΟΚ έπεσε στην περιοχή, αλλά ο ρέφερι θεώρησε πως δεν στοιχειοθετούσε παράβαση και άφησε το ματς να εξελιχθεί. Αν εκεί γινόταν το 1-0, πιθανότατα να αλλάζαν για τα καλά οι ισορροπίες του αγώνα και να βλέπαμε ένα διαφορετικό παιχνίδι.

Στο 28', η Γεωργία έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία της στο ματς. Ο Κβαρατσχέλια πέρασε όποιον βγήκε μπροστά του μέσα στην ελληνική περιοχή, σούταρε με το δεξί από καλή θέση , αλλά πρόλαβε να του βάλει κόντρα ο Τζαβέλλας και σταμάτησε την προσπάθειά του. Ο 26χρονος είναι ίσως ο καλύτερος ντριμπλέρ του ρωσικού πρωταθλήματος. Θα μπορούσε να γίνει το 0-1 σε αυτή τη φάση και να έμπαιναν πολύ δύσκολα στην Εθνική μας. Στο 39', η κεφαλιά του Φορτούνη δεν ανησύχησε τον Λόρια, ενώ τρία λεπτά μετά ο τραυματίας Μπακάκης άφησε τη θέση του στον Μαυρία.

ΑΔΥΝΑΤΟΥΣΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΙΛΗΤΙΚΗ ΠΑΡΑ ΤΙΣ ΑΛΛΑΓΕΣ
Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Φαν Σιπ έβαλε τον Λημνιό αντί του Τζόλη. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Εθνική αδυνατούσε να δημιουργήσει κάτι αξιόλογο μπροστά, με τους Γεωργιανούς να αμύνονται με ευκολία κι να μην πιέζονται καθόλου από την Εθνική μας. Μάλιστα, στο 68' είχαν την καλύτερη στιγμή τους με εκτέλεση φάουλ από πολύ καλό σημείο που έβγαλε ο Βλαχοδήμος με εξαιρετική εκτίναξη. Στο 70' οι Μασούρας και Μπακασέτας μπήκαν στο ματς αντί των Μπακασέτα και Παυλίδη που δεν βοήθησαν ιδιαίτερα. Ο Φαν Σιπ προσπαθούσε να κάνει ό,τι μπορούσε για να βελτιωθεί η εικόνα της γαλανόλευκης και να φτάσει στο πολυπόθητο γκολ που δεν φαινόταν με ποιο τρόπο θα μπορούσε να έρθει έτσι όπως ήταν η εικόνα του παιχνιδιού.

ΚΛΩΤΣΗΣΕ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΟΥ ΚΑΚΑΜΠΑΤΖΕ
Και εκεί που έλεγες ότι δύσκολα θα ξέφευγε το ματς από το 0-0, ο Κακαμπάτζε μάς έκανε ένα ανέλπιστο δώρο όπως ο Ινίγο Μαρτίνεθ στο ματς με την Ισπανία στη Γρανάδα. Σε σέντρα του Λημνιού από τα δεξιά και ενώ φαινόταν ότι δεν μπορούσε να συμβεί κάτι, έβαλε πολύ λάθος το πόδι του, με αποτέλεσμα να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του σαστισμένου Λόρια. Η Εθνική ήταν μπροστά στο σκορ από το πουθενά στο 76ο λεπτό και έπρεπε απλά να κρατήσει το προβάδισμά της.

Δυστυχώς, δυο λεπτά μετά ο Κβρατσκέλια πήρε τη μπάλα από τα αριστερά, μπήκε στην περιοχή, σούταρε με το δεξί μέσα στην περιοχή στην κλειστή γωνία του Βλαχοδήμου και έκανε το 1-1.. Η Γεωργία άξιζε βάσει εικόνας την ισοπαλία και την πήρε, κάνοντας... σεφτέ στους βαθμούς. Στο 86' μάλιστα απείλησε και με δεύτερο γκολ, αλλά ο Βλαχοδήμος έκανε τρομερή εκτίναξη, διώχνοντας σε κόρνερ στην τελευταία φάση του αγώνα. Δυστυχώς, χάθηκαν δυο βαθμοί που η Εθνική έπρεπε να τους έχει πάρει στη μάχη της 2ης θέσης.