Τετάρτη 12 Ιούν 2019
Από… κλαρίνο σε… κλαρίνο η Εθνική του Άγγελου

Για τα... πανηγύρια η Ελλάδα του κόουτς Αναστασιάδη και του προέδρου Γραμμένου * Ήττα-ντροπή με 2-3 στο ΟΑΚΑ από την Αρμενία!

Τραγωδία με… κλαρίνο δεν είχαν σκεφτεί να φτιάξουν οι Αρχαίοι Έλληνες, το έκανε όμως το βράδυ της Τρίτης (11/6) ο Άγγελος Αναστασιάδης με την εικόνα που παρουσίασε η Εθνική στο ΟΑΚΑ. Μια ήττα ντροπή με 3-2 από την Αρμενία και αντί όλοι να σκύψουν τα κεφάλια και να ζητήσουν συγγνώμη έσπευσε ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Βαγγέλης Γραμμένος, να προκαταβάλει ότι δεν τίθεται θέμα προπονητή! Μάλιστα, ο άνθρωπος που κινεί τα νήματα της… εξυγίανσης πίστευε ότι όλα θα πάνε καλά και έκανε δηλώσεις πριν το ματς. Τώρα που μειώθηκαν στο ελάχιστο οι πιθανότητες για πρόκριση στο Euro 2020, τι έχει να πει;

Τελικά το μόνο σταθερό σε αυτή την Εθνική ομάδα του Άγγελου και του Γραμμένου είναι τα γκολ που τρώει κατά συρροή στα πρώτα ημίχρονα των αγώνων (δύο έβαλε η Αρμενία), ο κλαρινιτζής και ο καημένος ο Φορτούνης που παλεύει να σώσει μόνος του την ομάδα. Τι να το κάνεις που πέρασε 4 παίκτες και τον τερματοφύλακα της Αρμενίας στο δεύτερο γκολ και έφτιαξε το πρώτο…

Καρμπόν κακό ξεκίνημα

Θα περίμενε κάποιος ότι η Ελλάδα θα έχει πάρει το μάθημά της από τα προηγούμενα ματς και θα μπει δυνατά στο παιχνίδι. Αμ δε… Η Αρμενία έδειξε πολύ πιο αποφασισμένη και επικίνδυνη στις φάσεις που έβγαινε στην επίθεση. Ήδη, από το 8ο λεπτό προηγήθηκε 1-0 με γκολ του Καραπετιάν και αφού είχε προειδοποιήσει δύο φορές με ευκαιρίες για γκολ στο 2’ με τον Μπαρσεγιάν και στο 3’ με τον Μικιταριάν.

Ο σέντερ φορ της Αρμενίας εκμεταλλεύτηκε την άψογη κάθετη πάσα του Μπαρσεγιάν και αφού πέρασε και τον Βλαχοδήμο από πλάγια θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Σα να μην έφτανε αυτό έγινε και αναγκαστική αλλαγή ο Μαυρίας και στη θέση του μπήκε ο Κώτσιρας στο 17ο λεπτό.

Η μπάλα ήταν στα πόδια των παικτών του Αναστασιάδη, αλλά τι να το κάνεις το 71% χωρίς να ξέρεις πως να ανοίξεις την αντίπαλη άμυνα…

Τα λάθη γίνονταν εύκολα στη μεσαία γραμμή και στο 33’ οι φιλοξενούμενοι «χτύπησαν» ξανά με τον Γκαζαριάν και 2-0. Και πάλι η κάθετη πάσα του Μπαρσεγιάν ήταν άψογη και ο πρώην εξτρέμ του Ολυμπιακού, αφού… άδειασε τον Κώτσιρα με δεξί πλασέ από αριστερά πέτυχε το δεύτερο γκολ.

Η αντίδραση της Ελλάδας ήταν να κερδίζει συνεχώς κόρνερ και να μην τα εκμεταλλεύεται.

Μόνο ο Φορτούνης

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα μπήκε με περισσότερη δύναμη, χάρη κυρίως στις ενέργειες του Φορτούνη. Κατάφερε να μειώσει γρήγορα στο 54’ σε 2-1 με σουτ του Ζέκα, έπειτα από ωραία προσπάθεια του Φορτούνη, αλλά μέχρι εκεί.

Η πίεση που άσκησε και η κατοχή που είχε της μπάλας δεν απέφερε καρπούς και όταν ο αντίπαλος κόουτς φρέσκαρε την επίθεση του στο 74’ τελείωσαν όλα. Ο Μπαρσεγιάν έκανε το 3-1 και αφού στην ίδια φάση είχε δοκάρι, ενώ ο Άγγελος άλλαξε αμυντικό χαφ! Έβαλε τον Σιώπη, ο οποίος ήταν και άτυχος, καθώς μετά από λίγο τραυματίστηκε και βγήκε εκτός αφήνοντας την ομάδα με 10 παίκτες.

Βλέποντας αυτή την τραγωδία ο Φορτούνης, αποφάσισε να περάσει όλη την αντίπαλη ομάδα και στο 87’, όταν και μείωσε σε 3-2. Πέτυχε το καλύτερο, ίσως, γκολ της καριέρας του με ένα από τα χειρότερα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα όλων των εποχών.

Δεν χρειάζονται και πολλές αναλύσεις περαιτέρω, όταν ο προπονητής της Ελλάδας στα τρία τελευταία ματς έχει δοκιμάσει τρεις διαφορετικούς τερματοφύλακες.
Πλέον η Εθνική είναι στην 4η θέση του ομίλου, πίσω από την Ιταλία, την Φινλανδία και την Αρμενία.

Διαιτητής: ήταν ο Κρίστο Τόχβερ από την Εσθονία και βοηθοί οι συμπατριώτες του Σίλβερ Κόιβκαι Άρον Χάρσινγκ (Εσθονία).

Κίτρινες: 19’ Πέλκας, 30’ Μκριτσιάν, 69’ Καραπετιάν, 73’ Ζέκα, 76’ Παπασταθόπουλος, 81’ Μασούρας, μετά τη λήξη του αγώνα Μπαμπαγιάν.

ΕΛΛΑΔΑ (Άγγελος Αναστασιάδης): Βλαχοδήμος, Μαυρίας (17’ Κώτσιρας), Παπασταθόπουλος, Σιόβας, Κούτρης, Ζέκα, Σάμαρης (75’ Σιώπης), Μασούρας, Φορτούνης, Πέλκας (68’ Κολοβός), Κουλούρης.

ΑΡΜΕΝΙΑ (Αρμέν Γκιουλμπουνταγκγιάντς) : Αϊραπετιάν, Χαμπαρτσουμιάν, Χαρογιάν, Ισχανιάν, Κ. Χοβχανισιάν, Γκριγκοριάν, Μικιταριάν, Μκριτσιάν (55’ Χοβσεπιάν), Γκαζαριάν (83’ Αβετισιάν), Μπαρσεγιάν, Καραπετιάν (70’ Μπαμπαγιάν).