Παρασκευή 05 Ιούλ 2019
Εγγύηση το «πειρατικό»! (pics)

Η Legends 2004 νίκησε 2-1 την Portugal 2004 στην αναβιώση του τελικού της Λισαβώνας * Σκόρερ της «γαλανόλευκης» οι Κατσουράνης και Χαριστέας

Μνήμες 2004 ξύπνησαν το βράδυ της Πέμπτης (4/7) στο γήπεδο της Ριζούπολης, με τη Legends 2004 να επικρατεί των Portugal 2004 με 2-1, στην αναβίωση του αξέχαστου για όλους του Έλληνες τελικού του Euro της Πορτογαλίας.

Μπροστά σε περίπου 10.000 θεατές, οι παίκτες του Ότο Ρεχάγκελ έδειξαν στους Πορτογάλους ποιος είναι το αφεντικό και διατήρησαν τα… σκήπτρα τους.

Οι Έλληνες παλαίμαχοι μπήκαν καλύτερο στο ματς και στο 17′ ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ. Ο Σεϊταρίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Κατσουράνης, πήρε την κεφαλιά, ο Μπαΐααπέκρουσε με τη βοήθεια του δοκαριού αλλά στην επαναφορά ο δεύτερος με δυνατό σουτ από κοντά έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν και στο 16′ είχαν μία πολύ καλή στιγμή, με τον Νικοπολίδη να λέει «όχι» στο χτύπημα φάουλ του Ντέκο.

Με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, η Ελλάδα ευτύχησε να διπλασιασει τα τέρματά της με τον Χαριστέα να εκμεταλλεύεται την ασταθή απόκρουση του Σάντος και να σκοράρει από κοντά. Στη συνέχεια, η Πορτογαλία πήρε τα ηνία και απείλησε με την κεφαλιά του Πόστιγκα στο 50′. Ωστόσο, τρία λεπτά αργότερα ο πρώην επιθετικός του Παναθηναϊκού ήταν πιο εύστοχος και σουτ από το ύψος της περιοχής μείωσε σε 2-1. Ο ι πρωταθλητές Ευρώπης του 2004 είχαν την ευκαιρία να κάνουν και το 3-1 αλλά στο 55′ ο Σάντος μπλόκαρε το πέναλτι του Τσιάρτα.

Στα λεπτά που απέμεναν δεν έγινε κάτι το αξιοσημείωτο, με το τελευταίο σφύριγμα του Σιδηρόπουλου να βρίσκει τους παίκτες του Ρεχάγκελ νικητές.

Legends 2004 (Ότο Ρεχάγκελ): Νικοπολίδης (35’ Χαλκιάς), Σεϊταρίδης (63’ Μπασινάς), Καψής, Δέλλας (51’ Νταμπίζας), Φύσσας (43’ Γκούμας), Ζαγοράκης (43’ Τσιάρτας), Μπασινάς (53’ Καφές), Κατσουράνης, Γιαννακόπουλος (43’ Γεωργιάδης), Καραγκούνης (70’ Γιαννακόπουλος, 75’ Βρύζας), Χαριστέας (68’ Παπαδόπουλος).

Portugal Legends (Φερνάντο Σάντος): Μπαΐα, Μιγκέλ, Καρβάλιο, Αντράντε, Βαλέντε, Πετίτ, Μέντες, Μανίς, Ντέκο, Παουλέτα, Ποστίγκα.

Αγωνίστηκαν και οι: Μποσίνγκουα, Μέιρα, Ρότσα, Φερέιρα, Ρομέου, Φρεσό, Σάντος.