Τρίτη 15 Οκτ 2019
ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ EURO 20 Νίκη γοήτρου η Εθνική 2-1 την Βοσνία
Έσπασε το Ρόδι η Ελλάδα θύμισε κάτι από τα παλιά και πήρε τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Βοσνία στο ΟΑΚΑ για τα προκριματικά του Euro 2020.

Η Εθνική ομάδα ήθελε να χτυπήσει της αδυναμίες της Βοσνίας αλλά δεν έβρισκε τους διαδρόμους για να το κάνει με τους φιλοξενούμενους να είναι ωστόσο αυτοί που απείλησαν πρώτοι. Συγκεκριμένα στο 12ο  λεπτό μετά από σέντρα του Κβρζιτς από δεξιά, έδιωξε ο Πασχαλάκης. Το σουτ του Γκόγιακ που πήρε το ριμπάουντ δεν κατέληξε στα δίχτυα στη συνέχεια μιας και έδιωξε πάνω στη γραμμή ο Χατζηδιάκος.

Πέρα από αυτή τη φάση στα πρώτα 20 λεπτά του αγώνα καμία από τις δυο ομάδες δεν απείλησαν την αντίπαλη εστία μιας και οι δυο προπονητές είχαν στήσει πολύ καλά τους παίκτες τους ώστε οι αντίπαλοι να μην βρουν την ευκαιρία να χτυπήσουν τις αδυναμίες που θα προκύψουν.

Η Ελλάδα τελικά κατάφερε να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Βοσνία με τον Παυλίδη στην πρώτη του ευκαιρία να βρίσκει το δρόμο για τα δίχτυα και να κάνει το 1-0 στο 30΄. Συγκεκριμένα ο Λημνιός από δεξιά έδωσε στον Μάνταλο, αυτός πέρασε κάθετη πάσα στον φορ της Βίλεμ, ο οποίος άδειασε τον Μπίτσακτσιτς και σκόραρε με σουτ. Μάλιστα τρία λεπτά αργότερα η Ελλάδα θα μπορούσε να κάνει το 2-0 αλλά το σουτ του Μπακάκη το απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βοσνίας.

Κάπου εκεί χτύπησε ο άγραφος νόμος του ποδοσφαίρου μιας και η Βοσνία στο 36ο λεπτό έκανε το 1-1 με «δράστη» τον Γκόζακ. Η Ελλάδα απείλησε στη συνέχεια του αγώνα τους φιλοξενούμενους και στο 39ο λεπτό ο Μπακασέτας έκανε το σουτ και ο Σέχιτς το απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 40ό λεπτό, μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό ο Πέτρος Μάνταλος βρέθηκε φάτσα με την αντίπαλη εστία και το 2-1, όμως το πλασέ του απομακρύνεται πάνω στην γραμμή από τον Μπίτσακτσιτς.

Ο Μπακασέτας απείλησε και πάλι στο 48ο λεπτό με σουτ το οποίο απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Βοσνίας. Εννιά λεπτά αργότερα, μετά από λάθος του Κοβάτσεβιτς, ο Μάνταλος έκανε πλασέ έξω από την περιοχή, αλλά έπεσε και έδιωξε ο Σέχιτς. Στο 60΄ δευτερόλεπτα μετά την είσοδό του στο ματς, ο Μασούρας επωφελήθηκε από τις κόντρες και με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι, ενώ ο Έλληνας επιθετικός έκανε δυο ακόμα σουτ τόσο στο 63ο λεπτό όσο και στο 66΄ μη μπορώντας να κάνει το 2-1. Ότι δεν μπόρεσαν να κάνουν οι Έλληνες τους βοήθησε να το κάνει ο Κοβάσεβιτς, ο οποίος στο 88ο λεπτό έστειλε μετά από σέντρα του Φετφατζίδη την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Ελλάδα (Γιον Φαν’τ Σιπ): Πασχαλάκης, Μπακάκης, Χατζηδιάκος, Σταφυλίδης, Γιαννούλης, Κουρμπέλης, Γαλανόπουλος, Λημνιός (83΄Φετφατζίδης), Μπακασέτας, Μάνταλος (60΄Μασούρας), Παυλίδης (71΄Κουλούρης).

Βοσνία (Ρόμπερτ Προσινέτσκι): Σέχιτς, Μπιτσάκσιτς, Κρβζιτς, Κολάσινατς, Πιάνιτς, Χόντζιτς (71΄Μπάγιτς), Τσίμιροτ (46΄Γιάγιαλο), Γκόγιακ, Κοβάσεβιτς, Χαΐροβιτς, Σάριτς (63΄Ντούλιεβιτς).