Πέμπτη 02 Μάι 2019
Πάθος, Μέσι, Βαλβέρδε και 3-0!

Η Μπαρτσελόνα νίκησε κατά κράτος τη Λίβερπουλ και μόνο με... αυτοκτονία δεν θα προκριθεί στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ

Ετοιμάζεται για την επιστροφή της στον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ μετά από μια τετραετία… Η Μπαρτσελόνα κέρδισε με το επιβλητικό 3-0 τη Λίβερπουλ το βράδυ της Τετάρτης (1/5) στο «Καμπ Νόου» και ουσιαστικά κατέστησε τυπική διαδικασία τη ρεβάνς της φάσης των «4», που είναι προγραμματισμένη για την προσεχή Τρίτη (7/5) στο «Άνφιλντ».

Για την ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε αποδείχθηκε καταλυτικό στοιχείο το πάθος που είχαν οι παίκτες του, των οποίων κατά το κοινώς λεγόμενο γυάλιζε το μάτι τους, ενώ στον άλλοτε τεχνικό του Ολυμπιακού δίνεται ως κρέντιτ η σωστή και έξυπνη διαχείριση του αγώνα.

Με το 1-0 υπέρ των «μπλαουγκράνα» από το α’ ημίχρονο ο Βάσκος προπονητής άφησε στη Λίβερπουλ την πρωτοβουλία των κινήσεων στο δεύτερο μέρος και πόνταρε ορθά, αφού ο Μέσι είχε τον τρόπο να πετύχει δύο γκολ και να «κλειδώσει», εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, την πρόκριση των πεντάκις πρωταθλητών Ευρώπης.

Ρεαλιστικά, οι «κόκκινοι» ζητούν ένα θαύμα στο δεύτερο παιχνίδι, αλλά μοιάζει απίθανο να συμβεί κάτι τέτοιο.

Καλύτερη η Μπαρτσελόνα και βρήκε γκολ…

Το ματς βρήκε τους δύο αντιπάλους να συνωστίζονται αρχικά στο χώρο της μεσαίας γραμμής, αφού αμφότερες ήθελαν να διαφυλάξουν τα νώτα τους.

Οι Καταλανοί, ωστόσο, αντιλήφθηκαν μετά το πρώτο δεκάλεπτο ότι η Λίβερπουλ είχε θέμα στο δεξί άκρο της άμυνας με την παρουσία του Γκόμεζ και από εκεί προσπάθησαν να «χτυπήσουν» την αγγλική ομάδα, όπερ κι εγένετο.

Στο 26′, λοιπόν, ο Άλμπα είχε τον χώρο και τον χρόνο να κάνει υποδειγματική μπαλιά στην καρδιά της άμυνας των φιλοξενούμενων, με τον Σουάρες να εκθέτει Φαν Ντάικ και Μάτιπ μπαίνοντας ανάμεσά τους και βρίσκοντας δίχτυα με προβολή.

Για λίγα λεπτά οι παίκτες του Βαλβέρδε έπιασαν φοβερό ρυθμό και θέλησαν να εκμεταλλευθούν το μομέντουμ με ένα δεύτερο τέρμα, αλλά ήταν η ομάδα του Κλοπ εκείνη που πλησίασε στην ισοφάριση στο 35′, με τον Μανέ να αστοχεί από πλεονεκτική θέση.

Εντέλει, οι γηπεδούχοι, που ήταν καλύτεροι στο πρώτο μισό του αγώνα, πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια.

Με Μέσι έφτασε στον θρίαμβο…

Στο β’ ημίχρονο οι «κόκκινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας από τα πρώτα λεπτά, μια τακτική πάντως που αποτέλεσε και επιλογή του Βαλβέρδε, έχοντας κατά νου ότι μπορούν οι παίκτες του να βρουν κενούς χώρους στις αντεπιθέσεις.

Είχε δύο καλές ευκαιρίες η Λίβερπουλ στο πρώτο τέταρτο, αλλά πέραν τούτου η υπεροχή της ήταν φλύαρη, με τους γηπεδούχους να ψάχνουν τη στιγμή τους για ένα δεύτερο γκολ.

Τελικά, το 1-0 έγινε 3-0 από τα πόδια του Μέσι, που ήταν εκεί που έπρεπε στο 75′ κι ενώ σε πρώτο χρόνο ο Σουάρες σημάδεψε το δοκάρι, για να βάλει την υπογραφή του με την καταπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 82′.

Δύο λεπτά αργότερα ο Σαλάχ σε κενή εστία έστειλε την μπάλα στο δοκάρι, με τους παίκτες του Κλοπ να ζητούν μανιωδώς στο φινάλε τη μείωση του σκορ, ήταν όμως και τυχεροί που απέφυγαν και τέταρτο τέρμα στις αντεπιθέσεις των Καταλανών.

Όπως και να έχει, η Μπαρτσελόνα ήταν απόλυτα δίκαιη νικήτρια και όλα δείχνουν πως θα κοντραριστεί με τον Άγιαξ στον τελικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν οOλλανδός Μπγιορν Κάιπερς με βοηθούς τους συμπατριώτες του Μάριο Ντικς και Έρβιν Ζάινστρα.

Κίτρινες: 39′ Λενγκλέ, 82′ Σουάρες, 86′ Άλμπα – 81′ Φαμπίνιο.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ(Ερνέστο Βαλβέρδε):Tερ Στέγκεν, Σέρτζι Ρομπέρτο (90’+3 Αλενιά), Άλμπα, Πικέ, Λενγκλέ, Ράκιτιτς, Μπουσκέτς, Βιντάλ, Κουτίνιο (60′ Σεμέδο), Μέσι, Σουάρες (90’+3 Ντεμπελέ).

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ(Γιούργκεν Κλοπ): Άλισον, Γκόμεζ, Ρόμπερτσον, Φαν Ντάικ, Μάτιπ, Μίλνερ (85′ Οριγκί), Φαμπίνιο, Κεϊτά (24′ λ. τρ. Χέντερσον), Βαϊνάλντουμ (79′ Φιρμίνο), Μανέ, Σαλάχ.