Τετάρτη 07 Αύγ 2019
Τουλάχιστον δεν έχασε…

Ανέτοιμος ο ΠΑΟΚ, απέφυγε την ήττα (2-2) μέσα στην Τούμπα από τον Άγιαξ που έχει πλέον ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης στα πλέι οφ του Τσάμπιονς Λιγκ

Αν το ζητούμενο για τον ΠΑΟΚ ήταν να μην αποκλειστεί με δύο ήττες από τον Άγιαξ, αυτό το κατάφερε το βράδυ της Τρίτης (6/8)… Και αυτό διότι, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έμεινε στο 2-2 με τον «Αίαντα» στην Τούμπα, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τον γ’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

Έτσι, σε μία εβδομάδα πηγαίνει στο Άμστερνταμ για να πάρει αποτέλεσμα και να προκριθεί στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδος παρουσίασαν δύο διαφορετικά πρόσωπα. Στο πρώτο ημίχρονο και ιδιαίτερα μετά το 25′, όπου βρέθηκαν να προηγούνται με 2-1, ήταν πάρα πολύ καλοί ωστόσο στο δεύτερο έδειξαν εμφανώς κουρασμένοι από την προετοιμασία. Είναι χαρακτηριστικό πως με το ζόρι πατούσαν την αντίπαλη περιοχή και εκτός από το γκολ που δέχθηκαν για το 2-2 θα μπορούσαν να είχαν φάει και άλλα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 10′ «πάγωσαν» την Τούμπα, με τον Ζίγιεχ να γράφει το 0-1 με τη… βοήθεια του Γιαννούλη. Παρά την ψυχρολουσία, οι παίκτες του Άμπελ Φερέιρα δεν πτοήθηκαν. Μετά το 25′ βελτιώθηκαν αισθητά στην άμυνα, καταφέρνοντας να χτυπήσουν τον «Αίαντα» στο transition game, και ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάστασηΣτο 32′, λοιπόν, ο Άκπομ με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-1 ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Μάτος με κεφαλιά νίκησε τον Ονάνα γράφοντας το 2-1. Μάλιστα, στο 43′ οι νταμπλούχοι Ελλάδος θα μπορούσαν να πετύχουν και τρίτο γκολ αλλά ο Πέλκας χαράμισε την εντυπωσιακή προσπάθεια και πάσα του Ζαμπά, αστοχώντας από πλεονεκτική θέση.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άγιαξ ήταν ξεκάθαρα το αφεντικό. Οι νταμπλούχοι Ολλανδίας μπήκαν φορτσάτοι στον αγωνιστικό χώρο και στο 57′ ισοφάρισαν σε 2-2 με ένα τυχερό γκολ του Χούντελαρ. Από εκείνο το σημείο και έπειτα έπιασαν από τον λαιμό τον «Δικέφαλο του Βορρά», που έδειχνε ανήμπορος, δημιουργώντας αρκετές ευκαιρίες. Αρχικά στο 72′, η «βολίδα» του Ζίγιεχ πέρασε λίγο έξω ενώ στο 80′ ο Πασχαλάκης εξουδετέρωσε το τακουνάκι του Χούντελαρ από κοντά. Η τελευταία τους καλή στιγμή ήρθε στο 89′ με τον γκολκίπερ του ΠΑΟΚ να αντιδρά σωστά και στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μαρίν.

Καλύτεροι του ΠΑΟΚ ήταν οι Άκπομ και Ζαμπά ενώ θετικός ήταν και ο Μπίσεσβαρ. Στην αντίπερα όχθη, κορυφαίος των Ολλανδών ήταν με διαφορά ο Ζίγιεχ ενώ ξεχώρισαν και οι Φαν Ντε Μπέεκ και Ταλιαφίκο.

Διαιτητής ήταν ο Σλοβένος Σλάβκο Βίντσιτς, με βοηθούς τους συμπατριώτες του Τόμας Κλάντσιτς και Άντραζ Κόβατσιτς. Τέταρτος ήταν ο Ράντε Ομπρένοβιτς, επίσης από τη Σλοβενία.

Κίτρινες: 28′ Μάτος – 37′ Μαζραουί

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Εσίτι, Ελ Καντουρί, Ζαμπά (79′ Στοχ), Μπίσεσβαρ (73′ Ντάγκλας Αουγκούστο), Πέλκας (65′ Λημνιός), Άκπομ.

ΑΓΙΑΞ (Έρικ Τεν Χαχ): Ονάνα, Φέλτμαν, Σουρς, Μαρτίνες, Ταλιαφίκο, Μπλιντ, Φαν ντε Μπέεκ, Μαζραουί (82′ Μαρίν), Ζίγιεχ (82′ Νέρες), Ντόλμπεργκ, Τάντιτς.