Σάββατο 25 Νοέ 2017
Μ. Βρετανιά – Ελλάδα 92-95

Από τον παράδεισο στην κόλαση και ξανά στον παράδεισο! Μετά από ένα ασύλληπτο σε εναλλαγές συναισθημάτων ματς, η Εθνική μας ομάδα επικράτησε στην παράταση της Μεγάλης Βρετανίας με 95-92 (κ.α. 83-83) στην αναμέτρηση του Λέστερ! Ετσι έκανε το πρώτο, αλλά πολύ σημαντικό βήμα (κυρίως από πλευράς ψυχολογίας) για την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019.

Η Ελλάδα προηγήθηκε με 12 πόντους τρία λεπτά πριν το φινάλε του κανονικού αγώνα, όμως δείχνοντας αυτοκτονικές τάσεις επέτρεψε στους σκληροτράχηλους Βρετανούς να στείλουν το ματς στην παράταση. Εκεί με τον Γιάννη Αθηναίου να ευστοχεί σε τεράστιο τρίποντο με 3,2’’ για το φινάλε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έφτασε στην πολύτιμη νίκη. Σπουδαίος ο Γιάννης Μπουρούσης, ήταν πραγματικός αρχηγός με 32 πόντους, ακολούθησαν Αθηναίου (18π.), Λαρεντζάκης (18π.), ενώ σπουδαία δουλειά έκανε και στις δύο μεριές του παρκέ ο Βασιλόπουλος.Η «τεχνητή» χημεία του Σκουρτόπουλου

Ο Σκουρτόπουλος γνωρίζοντας ότι η ομάδα του δεν είχε δυνατόν να έχει την απαιτούμενη χημεία (λόγω έλλειψης προετοιμασίας) χρησιμοποίησε στην 5άδα δίδυμα παικτών που αγωνίζονται στην ίδια ομάδα (όπως πχ Κόνιαρης-Μαργαρίτης, Λαρεντζάκης-Σάκοτα, Αθηναίου-Βασιλόπουλος). Η Εθνική προσπάθησε να παίξει σωστό μπάσκετ, με συνεργασίες, υπομονή και να περάσει τη μπάλα στους ψηλούς (κυρίως στον Μπουρούση). Επίσης το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν αποτελεσματικό όποτε κατάφερνε να χτυπήσει στο ανοιχτό γήπεδο.

Στον αντίποδα ωστόσο είχε πρόβλημα απέναντι στους αθλητικούς Βρετανούς και ήταν αργή στις περιστροφές της άμυνας, στην περιφέρεια. Αποτέλεσμα ήταν να δεχθεί αρκετά τρίποντα, με τους Κλαρκ (4άρι με αξιόπιστο σουτ), Σόκο, Οκερεαφορ και Λόρενς να κάνουν αρκετή ζημιά στο πρώτο μέρος. Το προβάδισμα είχε αρκετές εναλλαγές στο σκορ στο πρώτο μέρος, με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 12-8 και 30-24, αλλά την Ελλάδα να έχει τα δικά της καλά διαστήματα με ηγέτη τον Μπουρούση (11π. στο α΄ ημίχρονο), αλλα να μην μπορεί να ξεφύγει με μεγαλύτερη διαφορά τους ενός καλαθιού (19-21, 35-37). Γενικότερα στα δύο πρώτα δεκάλεπτα το πρόβλημα μας ήταν το περιφερειακό σουτ, έχοντας μόλις 3/11, την ώρα που οι Αγγλοι είχαν 7/12!Κράτησε την Εθνική ο Μπουρούσης

Το κακό με την περιφερειακή άμυνα εντάθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 60% έξω από τη γραμμή των 6,75μ., με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει ακόμη και στους 7(50-43)! Η Ελλάδα δεν μπορούσε να βρει ρυθμό έχοντας σχεδόν αποκλειστική απειλή τον Γιάννη Μπουρούση που έμοιαζε στην επίθεση να παίζει μόνος. Ο Ελληνας σέντερ με συνεχόμενους πόντους κράτησε την Εθνική μας στο πιο δύσκολο σημείο του παιχνιδιού, ενώ με την πολύτιμη συμβολή σε διάφορους τομείς από τον Βασιλόπουλο, η Ελλάδα έκλεισε την περίοδο με προβάδισμα βραχείας κεφαλής (54-55).

Από το +12 στην παράταση!

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Εθνική κυριάρχησε απόλυτα στα 7 πρώτα λεπτά. Με όπλο την άμυνα και τον Λαρεντζάκη να παίρνει τη σκυτάλη στο σκοράρισμα από τον Μπουρούση, έτρεξε ένα εντυπωσιακό 20-9 για να προσπεράσει για πρώτη φορά με διψήφιο αριθμό πόντων (63-75 στο 37)! Όλα έδειχναν ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θα έφτανε σε μια επιβλητική νίκη, ωστόσο αυτό που έγινε στο τελευταίο τρίλεπτο ήταν πραγματική αυτοκτονία. Η Εθνική έκανε απίστευτα λάθη από το πρες των Αγγλων, με αποτέλεσμα από το πουθενά το ματς να οδηγηθεί σε παράταση (83-83)!

Ψυχικά αποθέματα και Αθηναίου!

Το ματς πήρε φωτιά, η Εθνική φλέρταρε και πάλι με την ήττα, όμως ο Γιάννης Αθηναίου ήταν εκεί! Με το σκορ στο 92-91 για την Αγγλία, ο γκαρντ του Αρη ευστόχησε σε ένα τρομερό τρίποντο στο φινάλε της ελληνικής επίθεσης και υπό πίεση για να κάνει το 92-94 με 3,4 δευτερόλεπτα για τη λήξη! Στη συνέχεια η Ελλάδα έπαιξε έπαιξε εξαιρετική άμυνα (Γιαννόπουλος – Μαργαρίτης) στην επαναφορά των Αγγλων από τα πλάγια και κάπου εκεί τελείωσαν όλα!

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-37, 54-55, 83-83κ.α., 92-95