Πέμπτη 13 Σεπ 2018
Ελλάδα – Σερβία 70-63

Η Ελλάδα παίρνει τη νίκη με 70-63 κάνει το 7Χ7 και βρίσκεται με το ενάμιση πόδι στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Μοιρασμένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο με τους Σέρβους να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος. Μετά το 2-5 από το τρίποντο του Μπιέλιτσα, η Εθνική προηγήθηκε 7-5 με πέντε συνεχόμενους πόντους του Καλάθη. Η επίσημη αγαπημένη έχασε αρκετά ριμπάουντ στην άμυνα και βρέθηκε έτσι να κυνηγά στο σκορ μετά το 12-10 που διαμόρφωσε ο Καλάθης. Στο 10’ οι «πλάβι» προηγήθηκαν 16-18, που διαμορφώθηκε από τον Κάλινιτς.

Σχεδόν την ίδια εικόνα είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με την διαφορά ότι η Εθνική βελτίωσε το αμυντικό της ριμπάουντ (19-22 στο σύνολο), ενώ σούταρε με 53% στα τρίποντα (7/13), έναντι 25% (4/16) των Σέρβων. Σλούκας και Παπανικολάου με σουτ τριών πόντων έφεραν την Ελλάδα μπροστά στο σκορ με 21-18, ενώ οι Σέρβοι προσπέρασαν εκ νέου με ηγέτη των Μπογκντάνοβιτς (21-24 και 23-26). Ο Παπαπέτρου ισοφάρισε με τρίποντο (26-26), ενώ δύο τρίποντα του Σλούκα και ακόμα ένα του Παπαπέτρου έφεραν το 35-32, που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Οι Αντετοκούνμπο, Μπουρούσης και Παπανικολάου έτρεξαν ένα σερί 8-0 για την Ελλάδα στην έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με αποτέλεσμα η Εθνική να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα (42-32). Μάλιστα η Εθνική έφτασε και στο +12 (48-36), ωστόσο οι Σέρβοι μείωσαν σε 49-47 με πόντους από τους Σιμόνοβιτς, Νέντοβιτς, Ραντούλιτσα και Μπογκντάνοβιτς. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 51-47 με φόλοου του Θανάση Αντετοκούνμπο.