Τρίτη 25 Φεβ 2020
εθνικη ομαδα : Έκανε το 2 στα δυο με νίκη στην Βοσνία 65-70
Παρά το ότι η Εθνική μας έχασε στην τελευταία περίοδο μια διαφορά 16 πόντων, εντούτοις κατάφερε να πάρει τη νίκη στην Τούζλα επί της Βοσνίας με 70-65, να κάνει το 2/2 σε αυτό το “παράθυρο” και να μπορεί να θεωρεί ότι βρίσκεται με το… ενάμισι πόδι, ίσως και παραπάνω, στο Ευρωμπάσκετ του 2021. Μεγάλο παιχνίδι από τον Αγραβάνη, ίσως στην καλύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα της Εθνικής.

Η Εθνική μπήκε στον αγώνα με διάθεση να παίξει δυνατά στην άμυνα και κατάφερε σε μεγάλο βαθμό να αποφύγει τα μακρινά σουτ των Βόσνιων, να ελέγξει τα ριμπάουντ και να κρατήσει το σκορ χαμηλά. Όμως στην επίθεση οι παίκτες της ήταν πολύ άστοχοι και δεν μπορούσαν να εκμεταλλευτούν ούτε τις δεύτερες ευκαιρίες που τους έδιναν τα επιθετικά ριμπάουντ. Ο Θανάσης Σκουρτόπουλος άρχισε σχετικά γρήγορα τις αλλαγές ψάχνοντας την πεντάδα που θα ήταν η πιο αποτελεσματική και με την είσοδο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη αυτό φάνηκε να γίνεται.

Η Βοσνία προηγήθηκε με 15-11 λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η παρουσία του γκαρντ της Μούρθια στην πεντάδα έδωσε σκορ στην Εθνική, που κατάφερε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου να περάσει μπροστά με 20-16.

Όμως λίγο αργότερα ο Λαρεντζάκης χρεώθηκε με τρίτο φάουλ και αποσύρθηκε για να προφυλαχθεί, κάτι που αναστάτωσε κάπως το παιχνίδι της Εθνικής, η οποία συν τοις άλλοις έχασε και τον Δημήτρη Κατσίβελη, που γύρισε το πόδι του και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Η Βοσνία είχε αρχίσει να δημιουργεί προβλήματα, με τον Άτιτς να ενεργοποιείται και τον Μιλόσεβιτς να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί το μις ματς με τον Γιαννόπουλος, ωστόσο μετά το 16′ η ελληνική ομάδα άρχισε να ξεφεύγει.

Ο Σκουρτόπουλος αποφάσισε να παίξει με σχετικά χαμηλό σχήμα, με τους Αγραβάνη και Κασελάκη στις θέσεις των ψηλών, και με τον Μποχωρίδη στο κουμάντο της ομάδας. Το σχήμα αυτό αποδείχθηκε πολύ αποτελεσματικό, καθώς Αγραβάνης και Μποχωρίδης έκαναν σπουδαία δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ, ενώ βοήθησε πολύ και ο Σαλούστρος, κι όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα μεταξύ 16′ και 19′ η Εθνική να τρέξει ένα σερί 10-0 και να προηγηθεί με 38-29. Όμως στο τελευταίο ενάμισι λεπτό κάποιες λανθασμένες επιλογές των διεθνών μας έδωσαν τη δυνατότητα στη Βοσνία να μειώσει 40-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου ο Αγραβάνης με τρίποντο έκανε το 45-35 και η Εθνική συνέχισε να ελέγχει το παιχνίδι παίζοντας καλή άμυνα και έχοντας βρει ένα ιδιαίτερα αποτελεσματικό δίδυμο ψηλών. Δίπλα στον εξαιρετικό έτσι κι αλλιώς Αγραβάνη, ο Μαργαρίτης έκανε πολύ καλή δουλειά συνεργαζόμενος άψογα με τον φόργουορντ του Προμηθέα και με δικό του καλάθι η Εθνική προηγήθηκε με 51-39 στο 25’30”.

Σ’ εκείνο το σημείο ο Σκουρτόπουλος επιχείρησε να επαναφέρει στην πεντάδα τον Καββαδά αντί του Μαργαρίτη, όμως η άμυνα της Εθνικής εμφάνισε προβλήματα και ο Μαργαρίτης επέστρεψε μαζί με τον Λαρεντζάκη. Έτσι κόπηκε ο… βήχας των Βόσνιων, που προσπάθησαν να επιστρέψουν και με δύο τρίποντα του Λαρεντζάκη και του Γιαννόπουλου η ελληνική ομάδα έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενη με 59-43.

Η διαφορά αυτή ήταν μεγάλη και στην τελευταία περίοδο η Εθνική μας έκανε διαχείρισή της. Παρ’ όλο που επιθετικά κόλλησε κάπως στα πρώτα λεπτά, εντούτοις κατάφερνε να διατηρεί τη διαφορά σε διψήφια τιμή χάρη στην άμυνά της, που ήταν πολύ καλή και δεν έδινε δικαιώματα στους Βόσνιους. Οι Μαργαρίτης και Αγραβάνης συνέχιζαν να συνεργάζονται άψογα και να δίνουν λύσεις και το παιχνίδι έμοιαζε να είναι στα χέρια της ελληνικής ομάδας μέχρι το 35′.

Αλλά από εκείνο το σημείο και μετά άρχισαν οι επιπολαιότητες. Για έναν άγνωστο λόγο οι διεθνείς μας άρχισαν να παίζουν βιαστικά στην επίθεση, έπαψαν να κάνουν σωστή διαχείριση και η Βοσνία με τους Μιλόσεβιτς και Πάσαλιτς να δίνουν λύσεις μείωσαν 63-58 στο 37′. Η επιστροφή των Λαρεντζάκη, Μαργαρίτη στην πεντάδα δεν βελτίωσε και πολύ τα πράγματα, καθώς ο Μιλόσεβιτς είχε… αφηνιάσει και ενάμισι λεπτό πριν από το τέλος μείωσε 65-61 για τη Βοσνία.

Όμως ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εκεί και με ένα μεγάλο τρίποντο αμέσως μετά έκανε το 68-61, στη συνέχεια ωστόσο έκανε φάουλ πάνω στον Άτιτς, που έβαλε και το τρίποντο, έτσι η Βοσνία στο 39′ μείωσε 68-65. Το επιθετικό ριμπάουντ που πήρε στα 42” ο Αγραβάνης δεν έφερε αποτέλεσμα, καθώς ο Μποχωρίδης αστόχησε, αλλά άστοχος ήταν και ο Άτιτς στην πιο κρίσιμη επίθεση της Βοσνίας στα 9”. Το σκορ δεν άλλαξε, ο Μποχωρίδης κέρδισε φάουλ, έβαλε και τις δύο βολές και η Εθνική πήρε τη σπουδαία νίκη.

Ο ΒΡΑΧΟΣ: Ο Δημήτρης Αγραβάνης ήταν εξαιρετικός κάτω από τα καλάθια προσφέροντας πολλές λύσεις στο σκοράρισμα, στα ριμπάουντ και στην άμυνα. Τελείωσε τον αγώνα με 17 πόντους, 7 ριμπάουντ και ένα μεγάλο σουτ 1’16” πριν από τη λήξη που έκρινε πολλά.

Η ΓΛΩΣΣΑ ΤΩΝ ΑΡΙΘΜΩΝ: Η Βοσνία είχε 14 επιθετικά ριμπάουντ, αλλά και 3/17 τρίποντα, ενώ η Εθνική μας είχε 13 επιθετικά ριμπάουντ και 7/27 τρίποντα.