Παρασκευή 18 Αύγ 2023
ΗΠΑ-Ελλάδα 108-86: Πάλεψε αλλά υπερίσχυσε η ανωτερότητα των Αμερικανών!

Ντεμπούτο με το αριστερό στο τουρνουά του Άμπου Ντάμπι για την Εθνική μας απέναντι στους Αμερικανούς καθώς ηττήθηκε με 108-86. Πρώτος σκόρερ για τις ΗΠΑ ήταν ο Edwards με 21 ενώ από πλευράς Εθνικής ξεχώρισαν οι Ρογκαβόπουλος και Καλαιντζάκης με 12 πόντους έκαστος.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τον αγώνα να έχει γρήγορο ρυθμό και τους Αμερικανούς φυσικά να έχουν σταθερό προβάδισμα στις αρχές από αιφνιδιασμούς (17-7) ενώ με τρίποντο του Portis η διαφορά πήγε στο +13. Στην αντίπερα όχθη Παπαπέτρου και Μήτογλου ήταν οι εκφραστές των επιθέσεών μας. Η Εθνική ήταν άστοχη στη τελική προσπάθεια και οι τυπικά γηπεδούχοι με πρωταγωνιστή τον Reaves προηγήθηκαν με 32-17. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Kerr μπήκε με τον ίδιο γρήγορο ρυθμό αλλά οι Λαρεντζάκης, Καλαιντζάκης και Μήτογλου μείωσαν στους οκτώ (37-29) με τον Παπαγιάννη να ρίχνει τη διαφορά στους έξι. Ωστόσο, οι Jackson και Edwards ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα με τον Λούντζη να διαμορφώνει το σκορ του πρώτου ημιχρόνου (52-41).

Στο δεύτερο μέρος, Παπαγιάννης και Walkup ήταν οι κύριοι εκφραστές των πρώτων επιθέσεων αλλά ο Edwards διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους 10 (64-49) ενώ ενάμιση λεπτό μετά ο ίδιος έφτασε το σκορ για πρώτη φορά στο +20 (69-49). Όσο περνούσε η τρίτη περίοδος, οι Αμερικανοί είχαν αποκτήσει φρενήρη ρυθμό με την άμυνα της Εθνικής να αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα στο trasition (85-67). Στις αρχές της τέταρτης περιόδου η διαφορά ξεπέρασε τους 20 με πρωταγωνιστή τον Brudson (93-71). Το σκηνικό δεν άλλαξε μέχρι το τέλος με τους Θανάση Αντετοκούνμπο και Καλαιντζάκη να προσπαθούν να μειώσουν την διαφορά χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 32-17, 52-41, 86-67, 108-86.