Friday 02 Jul 2021
abcd
Click to enlarge
Ανώτερη η Εθνική Ανδρών, επιβλήθηκε εύκολα με 105-80 της Κίνας στον 2ο αγώνα του Προολυμπιακού και προκρίθηκε στα ημιτελικά της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει την Τουρκία.
(Κυριακή 2.35π.μ.)

Η Ελλάδα δεν είχε όρεξη να πέσει θύμα έκπληξης. Μπήκε εξ αρχής σοβαρά στο παιχνίδι, έπνιξε με την άμυνά της τους Κινέζους και έχτισε από νωρίς μία διψήφια διαφορά, φτάνοντας τελικά σε μία άνετη νίκη, κάνοντας και την απαραίτητη οικονομία δυνάμεων στο τέλος.

Πρώτος σκόρερ της Εθνικής ήταν ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 21 πόντους, με τον Κώστα Σλούκα να προσθέτει 14 πόντους και τους Λεωνίδα Κασελάκη και Ντίνο Μήτογλου από 12 πόντους.

Για την Κίνα, ο Μινγκσουάν Χου είχε 16 πόντους και ο Κι Τσόου 15 πόντους.

Διαβάστε τις δηλώσεις του Ρικ Πιτίνο για τον αγώνα, καθώς και αυτές των Ντίνου Μήτογλου και Κώστα Σλούκα και δείτε το αστείο περιστατικό όπου έπεσε το τραπέζι ενώ έκανε δηλώσεις ο Πιτίνο.

Ο αγώνας
Η Ελλάδα ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι, ξεφεύγοντας με 3-10 και 7-18. Αυτή μάλιστα αποδείχθηκε απλώς η αρχή, με την Εθνική να μην επηρεάζεται ούτε από την αλλαγή της άμυνας της Κίνας σε ζώνη και να συνεχίσει να περνάει την μπάλα κοντά στο καλάθι και να ξεφεύγει με 11-28, κλείνοντας τελικά την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 14-28.

Στην δεύτερη περίοδο η Ελλάδα συνέχισε στο ίδιο μοτίβο. Πίεζε στην άμυνα, έτρεξε όποτε είχε ευκαιρία και τροφοδοτούσε συνεχώς τους ψηλούς. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει άμεσα στους 20 πόντους (18-38 με τρίποντο του Κασελάκη), αλλά ακόμα και στο +23, με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να είναι 32-52.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Ελλάδα να εκτοξεύσει ξανά την διαφορά στους 22 πόντους (36-58) χάρη σε δύο τρίποντα του Σλούκα. Η Κίνα ωστόσο δεν τα παράτησε, μειώνοντας σε 44-60. Έκτοτε η Εθνική εξακολούθησε να έχει τον έλεγχο, με την διαφορά να βρίσκεται σταθερά ανάμεσα στους 16 και τους 22 πόντους, με το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου να είναι 59-76.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Κίνα κατέβασε την διαφορά στους 15 πόντους (61-76 και 64-79). Αυτό όμως ξύπνησε την Ελλάδα, που απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 13-2 για να ξεφύγει με 66-92. Το παιχνίδι είχε πλέον κριθεί και τυπικά, με την Ελλάδα να κάνει συντήρηση δυνάμεων μέχρι το φινάλε, ανεβάζοντας παράλληλα την διαφορά ακόμα και στους 29 πόντους, για να φτάσει σε μία άνετη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-28, 32-52, 59-76, 80-105

ΚΙΝΑ (Ντου): Χου 16 (1), Λιου 3, Λου, Ρεν 2, Σεν 5 (9 ριμπάουντ), Π. Τσόου 7Γουάνγκ 1, Γου 14 (2), Σου 6 (2), Ζανγκ 7 (1), Ζάο 4 (1), Κ. Τσόου 15 (10 ριμπάουντ)

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 7, Καλάθης 7 (5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Χρυσικόπουλος 2, Γιαννόπουλος, Κασελάκης 12 (2), Κατσίβελης 11 (1), Καββαδάς 6, Λαρεντζάκης 21 (6/15 σουτ, 3 τρίποντα), Μήτογλου 12 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπαγιάννης 8, Ρογκαβόπουλος 5 (1), Σλούκας 14 (3)

Τα ομαδικά στατιστικά της Κίνας: 18/47 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 26/30 βολές, 35 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 15 λάθη, 7 κλεψίματα, 1 κόψιμο

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 25/39 δίποντα, 12/28 τρίποντα, 19/21 βολές, 37 ριμπάουντ, 26 ασίστ, 10 λάθη, 8 κλεψίματα, 7 κοψίματα