Παρασκευή 02 Αύγ 2019
Λύγισε και την Λιθουανία η Εθνική Εφήβων και «πέταξε» στους «4»

Η Ελλάδα νίκησε στη παράταση (70-66) την Λιθουανία και παίζει στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ με την Ισπανία

Eπιτυχιών συνέχεια για την Εθνική ομάδα Εφήβων στο Ευρωμπάσκετ του Βόλου καθώς το βράδυ της Πέμπτης (1/8) νίκησε και την Λιθουανία για την προημιτελική φάση.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα χρειάστηκε την παράταση για να λυγίσει την αντίσταση του αντιπάλου της και με το τελικό 70-66 (55-55 κ.δ.) προκρίθηκε στα ημιτελικά εκεί που το Σάββατο (3/8) στις 21:15 θα αντιμετωπίσει την Ισπανία. Στον άλλο ημιτελικό θα παίξουν Τουρκία – Σλοβενία.

Η «Γαλανόλευκη» αυτή τη φορά μπήκε δυνατά απ’ την αρχή και προηγήθηκε με 14-9 με μπροστάρη τον Νικολαΐδη στο σκοράρισμα, με τη πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 14-12. Στη συνέχεια όμως οι Λιθουανοί πήραν τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκαν στο σκορ για να κλείσουν το ημίχρονο στο +5 (26-21).

Στη τρίτη περίοδο με σερί 12-5 η Εθνική μας ομάδα πήρε και πάλι προβάδισμα (33-31), όμως με δικό τους σερί 9-11 οι Λιθουανοί ισοφάρισαν σε 42-42. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν αμφίρροπο με την Ελλάδα να προηγείται 54-53 όμως μία βολή του Μαρτσουλιόνις και καλάθι του Ρογκαβόπουλου έφεραν το 55-55 και την παράταση.

Εκεί οι παίκτες του Βλασόπουλου ήταν πιο εύστοχοι και με μπροστάρηδες τους Καράμπελα, Νικολαΐδη, Ρογκαβόπουλο που πέτυχαν κρίσιμα καλάθια, αλλά και βολές έφεραν τη μεγάλη νίκη με 70-66.

Κορυφαίος για την Εθνική Νίκος Ρογκαβόπουλος με 25 πόντους και 14 ριμπάουντ, εξαιρετικοί και οι Νικολαΐδης και Καράμπελας.

Τα δεκάλεπτα: 12-14, 26-21, 39-42, 55-55 (κ.δ), 66-70.

ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ (Γκαϊνταμαβίτσιους): Ρίμκους 8, Μαρτσιουλιόνις 4 (0/13 σουτ), Καντσλέρις, Κρεϊσμόντας 8 (7 ριμπάουντ), Τουμπέλις 23 (8/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/10 βολές, 20 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 7 τάπες), Σινταρεβίτσιους 14 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Ναρουσεβίτσιους, Βαϊστάρας 5, Σιμόνις 4, Γερμολάγεβας.

ΕΛΛΑΔΑ (Βλασσόπουλος): Σωτηρίου 10 (2/12 σουτ, 9 ριμπάουντ), Κουρτίδης 5, Καράμπελας 8 (4/12 σουτ), Νικολαΐδης 9 (4/13 σουτ), Γεωργαλάς, Ρογκαβόπουλος 25 (6/16 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 7/8 βολές, 15 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ματσάγγος, Καλόγηρος, Κάδρας 6 (3/12 σουτ), Σταυρακούκας 3 (1), Τσάμης 4 (8 ριμπάουντ, 3 τάπες).