Τρίτη 03 Σεπ 2019
Ελλάδα – Βραζιλία 79 – 78

«Σφαλιάρα»… made in Brazil

Η Εθνική μας ήταν τραγική στο δεύτερο ημίχρονο και γνώρισε την ήττα από την Βραζιλία με 79-78. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι Βραζιλιάνοι προκρίθηκαν στην επόμενη φάση, ενώ η Ελλάδα χρειάζεται νίκη κόντρα στη Νέα Ζηλανδία την Πέμπτη για να πάρει την πρόκριση.

Ελλάδα από το +17 βρέθηκε να κυνηγάει» στο σκορ, για να ηττηθεί τελικά από τη Βραζιλία  στην Ναντζίνγκ.

Μια ομάδα πολύ πιο σκληρή από το Μαυροβούνιο, που αντιμετώπισε στην πρεμιέρα, βρήκε απέναντί της η ελληνική ομάδα. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε εναλλαγές με την Εθνική Ομάδα να «ξεκολλάει» για πρώτη φορά χάρη στον Γιώργο Πρίντεζη, ο οποίος σε κάτι λιγότερο από επτά λεπτά σημείωσε 14 πόντους με 3/3 τρίποντα. Η σκυτάλη πέρασε στα χέρια του Νικ Καλάθη με οχτώ συνεχόμενους πόντους, παίζοντας δίπλα στον Κώστα Σλούκα, ο οποίος στα μισά του αγώνα είχε ήδη 6 ασίστ. Το αποτέλεσμα όλων αυτών ήταν το 19-19 (10’30’’) να γίνει 19-26 (12’50’’) και στη συνέχεια 23-40 (18’) με ένα κάρφωμα του Γιώργου Παπαγιάννη. Η Ελλάδα έμοιαζε να χαλαρώνει λίγο στο τελευταίο δίλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στους Βραζιλιάνους να πλησιάσουν στους δέκα (30-40).

Το σερί για τη Βραζιλία συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Με ένα 13-0 έφτασε στο 36-40 (21’30’’) και στα μισά του δεκαλέπτου πήρε και το προβάδισμα (45-44, 25’). Την ίδια στιγμή Καλάθης και Γιάννης Αντετοκούνμπο πήγαν στον πάγκο μετρώντας από τρία φάουλ. Η διαφορά πήγε στους τρεις πόντους (47-44, 26’18’’), ο Σλούκας ισοφάρισε με γκολ φάουλ (47-47, 26’30’’) για να φτάσει η Βραζιλία ως το 54-48 (28’14’’).  Ο ίδιος με τη συνδρομή του Γιάννη Αντετοκούνμπο που επέστρεψε στο παιχνίδι διαμόρφωσε το 56-53 (30’).

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν εκεί με πέντε συνεχόμενους πόντους για να μετατρέψει το 59-53 (30’45’’) σε 59-58 (32’), για να ακολουθήσει ο Σλούκας, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα (59-60), που έπαιξε με κοντό σχήμα σε μεγάλο διάστημα. Το παιχνίδι διατήρησε το χαρακτήρα του ντέρμπι με την ελληνική ομάδα να κυνηγάει (71-64, 36’25’’). Ο Καλάθης μείωσε (73-71, 38’) με το σκορ να γίνεται 76-71. Το αντιαθλητικό του Λουθ στον Παπανικολάου έφερε 2/2 βολές από τον «Παπ» και το τρίποντο από τον Πρίντεζη για το 76-76 (39’25’’). Οι Βραζιλιάνοι έφτασαν στο 79-76 με 4’’ στο ρολόι, αλλά ένα φάουλ του Λοουζάντα στον Σλούκα σε προσπάθεια για τρεις πόντους έδωσε μια ακόμη ευκαιρία στην Ελλάδα. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 2/3 βολές με τον Φελίσιο να διώχνει πάνω από το στεφάνι στην Τρίτη και τελευταία βολή σφραγίζοντας το τελικό 79-78.

Διαιτητές: Κόντε (Ισπανία), Χουάνγκ (Κορέα), Ζαστσούκ (Ουκρανία)

Δεκάλεπτα: 15-19, 30-40, 56-53, 79-78

Ελλάδα (Σκουρτόπουλος): Αντετοκούνμπο Γ. 13, Αντετοκούνμπο Θ., Μπουρούσης 4, Καλάθης 16, Παπαγιάννης 4, Παπανικολάου 5, Παπαπέτρου 7, Πρίντεζης 20, Σλούκας 9 (11 α)