Τρίτη 04 Δεκ 2018
ΤΟ ΑΗΤΤΗΤΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ ΣΤΟ ΒΕΛΙΓΡΑΔΙ

Πρώτη ήττα για τη «μισή» Εθνική μπάσκετ στα προκριματικά του Μουντομπάσκετ, 84-61 από τη Σερβία

Αήττητο ήταν και πάει… Δεν τα κατάφερε η Εθνική μπάσκετ να κάνει το 10Χ10 στα «παράθυρα» του Παγκοσμίου Κυπέλλου καθώς γνώρισε βαριά εκτός έδρας ήττα με 84-61 από τη Σερβία το βράδυ της Δευτέρας (3/12).

Από την άλλη, οι «πλάβι» ανέβηκαν στο 6-4 και με νίκη στο επόμενο παιχνίδι τους κόντρα στην Εσθονία θα γίνουν η τρίτη ομάδα του ομίλου – μαζί με Ελλάδα και Γερμανία – που θα πάρει το εισιτήρια για τα τελικά του Μουντομπάσκετ.

Πάντως, δικαιολογία για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα αποτελεί το γεγονός ότι αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες. Συγκεκριμένα, εκτός από τους Ευρωλιγκάτους, ο Θανάσης Σκουρτόπουλου δεν είχε στη διάθεσή του και τους Μπουρούση, Γιαννόπουλο, Σάκοτα, Κατσίβελη, και Μαργαρίτη.

Πρώτοι σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν οι Μποχωρίδης και Σαλούστρος με 12 πόντους έκαστος ενώ από πλευράς γηπεδούχων μεγάλο ματς έκανε ο Γιόβιτς που σταμάτησε στους 22.

Εφιαλτικό το πρώτο δεκάλεπτο για την Ελλάδα. Οι διεθνείς μας μπήκαν μουδιασμένα στο παρκέ και σε γενικές γραμμές ήταν πολύ κακοί σε άμυνα και επίθεση, δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να προηγηθούν με 29-14.

Στη δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +17 (40-23) ωστόσο οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλου έσφιξαν την άμυνα και βάζοντας και μερικά μεγάλα σουτ κατάφεραν να μειώσουν σε 44-35 το οποίο ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Η Ελλάδα μπήκε πολύ καλά στο τρίτο δεκάλεπτο, μείωσε σε 49-46 αλλά η Σερβία με ένα επιμέρους 18-2 εκτόξευσε τη διαφορά στους 19 πόντους (67-48).

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία, με την Ελλάδα να προσπαθεί αλλά να μη μπορεί να ρίξει τη διαφορά κάτω από τους 13 πόντους ώστε να μπει ξανά στο ματς. Κάπως έτσι, οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς κατάφεραν να φτάσουν σε μία άνετη επικράτηση.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Ντόμπριτς, Γιόβιτς 22 (9/13 σουτ, 7 λάθη), Λάζιτς 3, Μίτσιτς 13 (15 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ραντούλιτσα 13 (5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σιμόνοβιτς 2, Μπίρτσεβιτς 8 (6 ριμπάουντ), Γκάγκιτς 1, Γιέλοβατς 12 (7 ασίστ, 5 λάθη), Γιοβάνοβιτς 2, Μιλοσάβλιεβιτς 5, Πένο.

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Μποχωρίδης 12, Χρυσικόπουλος, Κόνιαρης, Λαρεντζάκης 7 (4 ασίστ, 5 κλεψίματα, 6 λάθη), Σαλούστρος 12, Αθηναίου 9, Λούντζης, Μουράτος, Γκίκας, Μαυροειδής 9 (4 λάθη), Τσαϊρέλης 5, Βασιλόπουλος 7 (5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).