Δευτέρα 10 Σεπ 2018
Ήταν κακή και υποτάχθηκε στη Γαλλία η Εθνική

Η «επίσημη αγαπημένη» ηττήθηκε με 84-68 από τους «τρικολόρ» στο τουρνουά του Παρισιού * Αποβλήθηκε και πάτησε το κουμπί του συναγερμού ο Παπανικολάου

Δεν τα κατάφερε η Εθνική μπάσκετ των Ανδρών στον δεύτερο αγώνα της στο τουρνουά μπάσκετ του Παρισιού… Η «γαλανόλευκη» προβλημάτισε με την εικόνα της την Κυριακή (9/9) και ηττήθηκε με 84-68 από την οικοδέσποινα Γαλλία.

Η «γαλανόλευκη» ήταν κακή τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και μοιραία υποτάχθηκε στους «τρικολόρ», οι οποίοι κατά διαστήματα έπαιξαν θεαματικό μπάσκετ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με 38-31 στο πρώτο ημίχρονο ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι φτάνοντας τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο, για να διαμορφωθεί το τελικό 84-68.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα η αποβολή του Κώστα Παπανικολάου στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου για φραστική επίθεση στον διαιτητή. Μάλιστα, ενώ κατευθυνόταν στα αποδυτήρια, ο άσος του Ολυμπιακού πάτησε, πάνω στα νεύρα του, το κουμπί του συναγερμού, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να διακοπεί για πέντε λεπτά.

Πρώτος σκόρερ της Ελλάδας ήταν ο Παπαγιάννης με 13 πόντους ενώ ακολούθησε ο Σλούκας με 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 38-31, 65-51, 84-68

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Μπατούμ 13 (1 τρίποντο, 12 ασίστ, 5 κλεψίματα), Τζάκσον 13 (3), Ζουλιέν 2, Νουά 2, Φολ 8 (4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 5 λάθη), Τζαϊτέ 8, Καουντί 10 (2), Κοφί 5 (6 ριμπάουντ), Κονατέ, Λακόμπ 7, Λεσόρ 10 (5 ριμπάουντ), Ρουσέλ 6

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Καλάθης 4 (2/7 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 λάθη, 1 κλέψιμο), Σλούκας 12 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Πρίντεζης 5 (2/10 σουτ), Παπανικολάου 7, Μήτογλου 6, Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 13 (5/9 δίποντα, 3/3 βολές), Ντόρσεϊ 2, Μαργαρίτης, Παπαπέτρου 8 (1), Βασιλόπουλος 2