Παρασκευή 16 Αύγ 2019
Άγγιξε το θαύμα αλλά λύγισε στη παράταση ο εξαιρετικός Άρης

Οι «κίτρινοι» ήταν εκπληκτικοί, ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα, αλλά στον έξτρα χρόνο μια αδράνεια της άμυνας έφερε τον αποκλεισμό (3-1) * Πλήρωσε τις χαμένες ευκαιρίες η ομάδα του Παντελίδη

Πολύ κοντά στη μεγάλη ανατροπή και την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ έφτασε ο Άρης που κατέβαλε υπερπροσπάθεια το βράδυ της Πέμπτης (15/8) απέναντι στη Μόλντε στο «Κλ. Βικελίδης» στη ρεβάνς της ήττας του με 3-0 στη Νορβηγία.

Οι «κίτρινοι» επικράτησαν με 3-1 των Νορβηγών, όμως το σκορ αυτό δεν έφτασε για να έρθει η μεγάλη πρόκριση. Η ομάδα του Σάββα Παντελίδη ήταν καταιγιστική από την αρχή της αναμέτρησης και πετυχαίνοντας δύο τέρματα στο πρώτο ημίχρονο είχε πετύχει τα 2/3 του στόχου της.

Στην επανάληψη πολλές χαμένες ευκαιρίες για τον Άρη που τελικά βρήκε στο 84’ το τρίτο γκολ στέλνωντας το ματς στη παράταση. Εκεί στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου της παράτασης, μία αδράνεια της άμυνας έφερε τη μείωση του σκορ από τους Νορβηγούς και πλέον τα πράγματα έγιναν δύσκολα, με τον αποκλεισμό να έρχεται μοιραία.

Ο Ματίγια στο 25’ έκανε το 1-0 για τον Άρη, ο εντυπωσιακός και πανταχού παρών Δεληζήσης στο 37’ το 2-0 και ο Ντιγκινί στο 84’ το 3-0. Το γκολ της πρόκρισης για τους Νορβηγούς σημείωσε στο 105’ ο Μπολί. Μοιραίοι για τους «κίτρινους» στη παράταση οι Τόνσο και Γιουνές.

Με 4-2-3-1 η σύνθεση του Άρη. Κάτω από τα δοκάρια ο Κουέστα, με τον Σούντγκρεν στο δεξί άκρο της άμυνας και τον Κόρχουτ στο αριστερό. Ρόουζ και Δεληζήσης είναι το δίδυμο στα στόπερ, με τους Σάσα και Ματίγια να είναι αμυντικά χαφ. Ο Ντιγκινί έχει πιο δημιουργικό ρόλο, ενώ ο Φετφατζίδης είναι στο δεξί «φτερό» της επίθεσης και ο Λάρσον στο αριστερό. Μοναδικός προωθημένος ο Ιντέγιε.

Μόλις στο 3’ είχαμε διακοπή στο ματς για να προσφερθούν οι πρώτες βοήθειες στον Δεληζήση που χτύπησε στο κεφάλι με αποτέλεσμα να του τοποθετηθεί επίδεσμος. Δύο λεπτά αργότερα πρώτη καλή φάση στο ματς με τον Ματίγια να εκτελεί κόρνερ, τον Σάσα να πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι όμως την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Στο 12΄ μετά από λάθος γύρισμα του Χάραλσεϊντ ο Κράνιξ τελευταία στιγμή έδιωξε σε κόρνερ, το οποίο όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο. Τρία λεπτά μετά το εικοσάλεπτο ο Ντιγκινί από τα δεξιά έκανε τη σέντρα με τον Ιντέγιε να πιάνει την κεφαλιά όμως τον Κράνιξ να μπλοκάρει την μπάλα.

Με την συμπλήρωση 25 λεπτών αγώνα το «Κλ. Βικελίδης» πήρε «φωτιά». Οι Θεσσαλονικείς κέρδισαν φάουλ σε καλό σημείο, λίγο έξω από την περιοχή, με τον Ματίγια να το εκτελεί απευθείας και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της Μόλντε μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στον Κράνιξ. Μάλιστα το γκολ ήρθε την ημέρα των γενεθλίων του ποδοσφαιριστή.

Ένα λεπτό αργότερα παραλίγο να έχουμε το 1-1 όμως το σουτ του Έικρεμ σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Κουέστα. Στο 27’ από εκτέλεση κόρνερ για την Μόλντε ο Μπιόρνακ πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Άρης ανέβασε και άλλο στροφές και με κινητήριο μοχλό τον Φετφατζίδη έφτασε στο 2-0. Πιο συγκεκριμένα ο έμπειρος εξτρέμ εκτέλεσε κόρνερ με τον Κράνιξ να διώχνει με τις γροθιές. Ο «Φέτφα» έγινε ξανά αποδέκτης της μπάλας και αφού πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο γύρισε την μπάλα στην περιοχή με τον Δεληζήση από κοντά να κάνει δύο τα τέρματα της ομάδας του.

Οι «κίτρινοι» μπορούσαν να φτάσουν και στο 3-0 πριν το ημίχρονο όταν στο 41’ στο σουτ του Ντιγκινί λίγο έξω από την περιοχή η μπάλα κατέληξε λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Κράνιξ και έτσι φτάσαμε στο τελευταίο σφύριγμα για την ανάπαυλα.

Με ευκαιρία του Άρη να γίνει το 3-0 ξεκίνησε το δεύτερο μέρος όταν στο 50’ από διαγώνια μπαλιά του Ρόουζ ο Κόρχουτ με ωραία προσπάθεια και σουτ μέσα από την περιοχή είδε τον Κράνιξ να διώχνει την μπάλα κόρνερ. Στην εκτέλεσή του ο Ρόουζ με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 54’ νέα ευκαιρία για τον Άρη όταν σε γύρισμα του Κόρχουτ στη περιοχή οι αμυντικοί της Μόλντε έδιωξαν σε κόρνερ, ενώ πέντε λεπτά αργότερα δυνατό σουτ του Σάσα από το ημικύκλιο της περιοχής με τον Κράνιξ να μπλοκάρει τη μπάλα με δεύτερη προσπάθεια.

Νέα χαμένη ευκαιρία για τους Θεσσαλονικείς στο 68’ με τον Ντιγκινί να μην μπορεί να κάνει την προβολή από κοντά και τον πορτιέρο της Μόλντε να μπλοκάρει την μπάλα. Ο επιθετικός του Άρη πήρε το «αίμα του πίσω» στο 84’ όταν πέτυχε με κεφαλιά το 3-0, ύστερα από ωραία σέντρα του Σούντγκρεν από τα δεξιά.

Πλέον ο Άρης είχε σκορ παράτασης, ενώ στο 86’ θα μπορούσε να κάνει το 4-0 και να πάρει την πρόκριση με το σουτ του Ιντέγιε να αποκρούεται με υπερένταση από τον τερματοφύλακα της νορβηγικής ομάδας. Μάλιστα στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων θα μπορούσε να γίνει το 3-1 όταν από λάθος συνεννόηση του Κουέστα με τον Ρόουζ ο Έλιγκσεν με σουτ έστειλε τη μπάλα προς τα δίχτυα όμως ο Δεληζήσης πάνω στη γραμμή την απομάκρυνε.

Στο εξτρά ημίωρο ο Άρης μπήκε με στόχο το τέταρτο γκολ και στο 94’ απείλησε με τον Μαρτίνες που σούταρε και τον Κράνιξ να μπλοκάρει την μπάλα. Ακριβώς στο 100’ ο Ματίγια με εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στη περιοχή, όμως ο Σάσα με «ψαλιδάκι» την έστειλε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Ένα λεπτό μετά η Μόλντε με τον Έλιγκσεν επιχείρησε να μειώσει σε 3-1 όμως το σουτ του παίκτη των Νορβηγών απομάκρυνε με υπερένταση ο Κουέστα. Τελικά και ενώ οδεύαμε προς τη λήξη του ημιχρόνου της παράτασης ήρθε η «ψυχρολουσία» για τους «κίτρινους».

Από βαθιά μπαλιά του Τζέιμς ο Μπολί έφυγε στη πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, με τον Κουέστα να βγαίνει από την εστία του και τον ποδοσφαιριστή της Μόλντε να στέλνει με ψηλοκρεμαστό σουτ την μπάλα στην άδεια εστία για το 3-1.

Πλέον και με τη ψυχολογία να μην είναι υπέρ του ο Άρης προσπάθησε για να πετύχει δύο γκολ και να φτάσει στη πρόκριση όμως δεν τα κατάφερε. Στο 110’ μάλιστα είχε διπλή χαμένη ευκαιρία όταν από εκτέλεση φάουλ του Ματίγια, ο Ρόουζ με κεφαλιά είδε τον Κράνιξ να διώχνει την μπάλα όσο χρειαζόταν για να πάει στο δοκάρι, με τον Τόνσο να γίνει αποδέκτης να σουτάρει, αλλά την μπάλα να σταματά στο σώμα του Έλιγκσεν και να απομακρύνεται.

Τέσσερα λεπτά μετά και με ωραία ομαδική προσπάθεια της ομάδας του Παντελίδη ο Γιουνές έγινε αποδέκτης της μπάλας, όμως το κοντινό σουτ που επιχείρησε η μπάλα πέρασε άουτ από το δεξί δοκάρι της εστίας των Σκανδιναβών. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή για τον Άρη που κέρδισε πάντως το χειροκρότημα, παρά τον αποκλεισμό.