Loading...
Παρασκευή 08 Δεκ 2017
Οι υποψήφιοι αντίπαλοι της ΑΕΚ στους 32 του Europa League
Κλίκ για μεγέθυνση

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στους «32» του Europa League μετά την λευκή ισοπαλία (0-0) που απέσπασε απέναντι στην Αούστρια μέσα στην Βιέννη. Η Ένωση τερμάτισε αήττητη, αλλά δεύτερη στον όμιλο της με 8 βαθμούς, πίσω από τη Μίλαν που συγκέντρωσε 11.

 

Οι κιτρινόμαυροι επέστρεψαν στα νοκ άουτ μετά από 10 χρόνια και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στην κλήρωση της Δευτέρας (11/12, 13:00) όπου θα βρίσκεται στο γκρουπ των ανίσχυρων.

 

Οι αγώνες νοκ αουτ θα διεξαχθούν στις 15 και 22 Φεβρουαρίου, με την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ να έχει το πρώτο ματς στο ΟΑΚΑ και τον επαναληπτικό εκτός έδρας.

 

Οι υποψήφιοι αντίπαλοι της ΑΕΚ:

 

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ρωσία)

 

Ατλέτικο Μαδρίτης (Ισπανία)

 

Λειψία (Γερμανία)

 

Σπόρτινγκ Λισαβόνας (Πορτογαλία)

 

Μίλαν* (Ιταλία)

 

Λάτσιο (Ιταλία)

 

Σάλτσμπουργκ (Αυστρία)

 

Άρσεναλ (Αγγλία)

 

Βιγιαρεάλ (Ισπανία)

 

Ντιναμό Κιέβου (Ουκρανία)

 

Μπράγκα (Πορτογαλία)

 

Αταλάντα (Ιταλία)

 

Λοκομοτίβ Μόσχας (Ρωσία)

 

Στεάουα (Ρουμανία) ή Πλζεν (Τσεχία)

 

Έστερσουντ (Σουηδία) ή Αθλέτικ Μπιλμπάο (Ισπανία)

 

Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (Ρωσία) ή Ρεάλ Σοσιεδάδ (Ισπανία)

 

*Η Μίλαν θα μπει στο γκρουπ των ισχυρών, όμως δεν μπορεί να κληρωθεί απέναντι στην ΑΕΚ

 

 

 

Τα αποτελέσματα των αγώνων των 20:00 και οι τελικές βαθμολογίες:

 

1ος όμιλος

 

Βιγιαρεάλ – Μακάμπι Τελ Αβίβ 0-1 (60’ Μπλακμαν)

 

Σλάβια Πράγας – Αστάνα 0-1 (38’ Άνισιτς)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Βιγιαρεάλ 11

 

2) Αστάνα 10

 

3) Σλάβια Πράγας 8

 

4) Μακάμπι Τελ Αβίβ 4

 

2ος όμιλος

 

Ντιναμό Κιέβου – Παρτιζάν 4-1 (6’ Μόροζικ, 28’,31’,77’ Μοράες – 45+4’ Γέφτοβιτς)

 

Γιούνγκ Μπόις – Σκεντέρμπεου 2-1 (55’ Χοαράου, 90+5’ Ασσαλέ – 51’ Γκαβαζάι)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Ντιναμό Κιέβου 13

 

2) Παρτιζάν 8

 

3) Γιουνγκ Μπόις 6

 

4) Σκεντέρμπεου 5

 

3ος όμιλος

 

Μπασάκσεχιρ – Μπράγκα 2-1 (10’ Βίσκα, 77’ Μπελόζογλου – 55’ Σίλβα)

 

Χόφενχαϊμ – Λουντογκόρετς 1-1 (25’ Οκς – 62’ Βάντερσον)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Μπράγκα 10

 

2) Λουντογκόρετς 9

 

3) Μπασάκσεχιρ 8

 

4) Χόφενχαϊμ 5

 

4ος όμιλος

 

Αούστρια Βιέννης – Μίλαν 0-0

 

Ριέκα – Μίλαν 2-0 (7’ Πούλιτς, 47’ Γκαβράνοβιτς)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Μίλαν 11

 

2) ΑΕΚ 8

 

3) Ριέκα 7

 

4) Αούστρια Βιέννης 5

 

5ος όμιλος

 

Αταλάντα – Λυών 1-0 (10’ Πετάνια)

 

Απόλλων Λεμεσού – Έβερτον 0-3 (21’,27’ Λούκμαν, 86’ Βλάσιτς)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Αταλάντα 14

 

2) Λυών 11

 

3) Έβερτον 4

 

4) Απόλλων Λεμεσού 3

 

6ος όμιλος

 

Ζλιν – Λοκομοτίβ Μόσχας 0-2 (70’ Μίραντσουκ, 75’ Φαρφάν)

 

Κοπεγχάγη – Σέριφ Τίρασπολ 2-0 (57’ Σωτηρίου, 60’ Λούφτνερ)

 

Τελική βαθμολογία:

 

1) Λοκομοτίβ Μόσχας 11

 

2) Κοπεγχάγη 9

 

3) Σέριφ Τίρασπολ 9

 

4) Ζλιν 2

 
© Copyright 2019 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport