Πέμπτη 04 Απρ 2019
Καθαρό προβάδισμα τελικού για την ΑΕΚ!

Η Λαμία μπλόκαρε την Ένωση στο α’ ημίχρονο, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την αμυντική της συνοχή στη συνέχεια χάνοντας δίκαια με 2-0 από τους «κιτρινόμαυρους» στο ΟΑΚΑ

Έκανε τη ζωή της άνετη εν όψει της ρεβάνς… Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Λαμίας το βράδυ της Τετάρτης (3/4) στο ΟΑΚΑ για τους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας και αρχίζει ήδη να φαίνεται καθαρά στον ορίζοντα ένα τρίτο σερί συναπάντημά της με τον ΠΑΟΚ στον τελικό της διοργάνωσης.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στους αξιόμαχους Φθιώτες στο πρώτο μισό του πρώτου μεταξύ τους ημιτελικού, ήταν όμως αρκετά καλή στη συνέχεια, βρήκε τον τρόπο να διασπάσει την άμυνα των φιλοξενούμενων κι έφτασε δίκαια στην καθαρή επικράτηση.

Ο Μάνταλος ήταν ο κορυφαίος της Ένωσης, συνεπής στο ραντεβού με το γκολ ο Πόνσε, βοήθησε πολύ ερχόμενος από τον πάγκο ο Κλωναρίδης.

Για την ομάδα του Μάκη Χάβου ο Μπαράλες ήταν ο πιο δραστήριος όσο αγωνίστηκε, δίνοντας πολλές μάχες με τους αμυντικούς των «κιτρινόμαυρων» και η αλλαγή του έγινε γιατί πήρε κάρτα και ήταν ορατός ο κίνδυνος αποβολής.

Πολλή δουλειά έκαναν για τους ηττημένους και οι Τομάς και Βάντερσον.

Κακή στο πρώτο, ανώτερη στο δεύτερο και 2-0…

Το α’ ημίχρονο, λοιπόν, κύλησε με τους παίκτες του Χιμένεθ να έχουν την υπεροχή, η οποία όμως ήταν κάτι περισσότερο από φλύαρη.

Ήταν εξαιρετικοί ανασταλτικά οι Φθιώτες, είχαν κλείσει όλους τους διαδρόμους προς τα καρέ του Μελίσσα, ο οποίος ανησύχησε μόνο στη σέντρα-σουτ του Μάνταλου στο 38’ και με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι.

Υπήρξε γκρίνια στην εξέδρα από τους οπαδούς των γηπεδούχων, αλλά αυτή αποτέλεσε παρελθόν στο β’ ημίχρονο, καθώς από τα πρώτα λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» πίεσαν για να βρουν δίχτυα.

Εντέλει, ο Πόνσε άνοιξε το σκορ στο 63’ με ωραία κεφαλιά, με την ΑΕΚ να πατά πλέον πιο άνετα στην περιοχή της Λαμίας, ζητώντας και το 2-0.

Αυτό ήρθε με το πρώτο τέρμα του Κρίστιτσιτς φορώντας τα κιτρινόμαυρα στο 90’+1, για να μπουν έτσι οι γερές βάσεις πρόκρισης στον τελικό.

Θα πρέπει βέβαια να σημειωθεί ότι στο 90’+4 ο Μπάρκας έκανε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Αντέτζο και σίγουρα με 2-1 οι παίκτες του Χάβου θα πήγαιναν με άλλον αέρα στη ρεβάνς του ΔΑΚ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Παπαδόπουλος του Συνδέσμου Μακεδονίας με βοηθούς τον Νικολαΐδη του Συνδέσμου Μακεδονίας και τον Γκάγκας του Συνδέσμου Λάρισας.

Κίτρινες: 28’ Κρίστιτσιτς, 40’ Οικονόμου – 21’ Μπαράλες, 68’ Μπεχαράνο, 79’ Καρυπίδης.

ΑΕΚ(Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Χουλτ, Γκάλο (46’ Κλωναρίδης), Σιμόες, Κρίστιτσιτς (90’+3 Άλεφ), Μάνταλος, Λιβάγια (74’ Μπογέ), Πόνσε.

ΛΑΜΙΑ(Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Καρυπίδης, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπλάζιτς (70’ Πίτι), Μπεχαράνο, Τομάς (77’ Μπερτόλιο), Καραμάνος, Μπαράλες (56’Επστάιν).