Πέμπτη 04 Απρ 2019
ΠΑΟΚ και… συνεργάτες «καθάρισαν» τον Αστέρα

Με οφσάιντ το 1-0 και γκολάρα το τελικό 2-0 στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων από τον Μάτος οι «ασπρόμαυροι» είναι από τώρα με το μισό πόδι στον τελικό του Κυπέλλου * Προκλητικός ο Κουμπαράκης

Είχε βοήθεια και πλέον έχει και τον πρώτο λόγο για να παίξει για τρίτη σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας… Ο ΠΑΟΚ κέρδισε 2-0 τον Αστέρα Τρίπολης το βράδυ της Τετάρτης (3/4) στην Τούμπα, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό, με τον Μάτος να σκοράρει δις και αυτό βέβαια σημαίνει ότι είναι πολύ κοντά στο να υπερασπιστεί τα σκήπτρα του τον επόμενο μήνα.

Θα πρέπει ωστόσο να τονιστεί ότι έβαλε και η διαιτησία το χεράκι της για να προκύψει αυτό το αποτέλεσμα, με τον διαιτητή Κουμπαράκη να μην βλέπει ότι στη φάση του πρώτου γκολ ο Βραζιλιάνος δεξιός μπακ ήταν σε θέση οφσάιντ.

Επίσης, ήταν φανερό ότι ο ρέφερι του Συνδέσμου Θράκης είχε διαφορετικά κριτήρια στο πώς αντιμετώπιζε τις ομάδες στον πειθαρχικό έλεγχο, με αποκορύφωμα τη φάση του 48’, όπου ο Μάτος έριξε αγκωνιά στον Αραβίδη και τον χτύπησε στο κεφάλι, δίχως να καταλογιστεί καν φάουλ.

Μαζί με τον Μπίσεσβαρ και τον Βιεϊρίνια ο σκόρερ των δύο τερμάτων ήταν στους διακριθέντες του ματς, με την ομάδα του Γιώργου Παράσχου από την πλευρά της να παίζει πολύ παθητικά στο α’ ημίχρονο, ενώ στο καλό της δεύτερο 45λεπτο δεν… τρόμαξε ιδιαίτερα τον Πασχαλάκη.

Ο Ιγκλέσιας ήταν ο κορυφαίος των Αρκάδων, για να αποβληθεί πάντως στο 90’+4 με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ούτε μία τελική ο Αστέρας…

Οι Θεσσαλονικείς είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά, δίχως πάντως να είναι καταιγιστικοί.

Από την πλευρά τους, οι παίκτες του Παράσχου ήταν αρκετά διστακτικοί στο να βγουν μπροστά, για να βρεθούν πίσω στο σκορ από το γκολ του Μάτος στο 17′.

Ο ΠΑΟΚ προτίμησε να διατηρήσει χαμηλό τέμπο στο παιχνίδι, βλέποντας ότι δεν πιεζόταν διόλου από τον αντίπαλό του, που ούτε μία τελική δεν κατέγραψε στο πρώτο 45λεπτο, για να μείνει έτσι το 1-0 μέχρι να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Γκολάρα στο φινάλε…

Στο β’ ημίχρονο οι παίκτες του Λουτσέσκου έδειξαν να αρκούνται στο υπέρ τους 1-0, με τους φιλοξενούμενους να ανεβάζουν αισθητά την απόδοσή τους.

Ιδιαίτερα ο Ιγκλέσιας ήταν πολύ δραστήριος, αλλά το κακό για τους Πελοποννήσιους ήταν ότι δεν μπορούσαν να παράξουν ουσιαστικές ευκαιρίες.

Το παιχνίδι φαινόταν ότι θα έληγε με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να παίρνει μικρό προβάδισμα για την πρόκριση, ωστόσο στις καθυστερήσεις των καθυστερήσεων (στο 90’+6 για την ακρίβεια), αυτό έμελε να γίνει ξεκάθαρο, καθώς και πάλι ο Μάτος βρήκε δίχτυα με υπέροχο σουτ, για να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Έτσι, οι «ασπρόμαυροι» κρατούν πλέον την τύχη στα χέρια τους εν όψει της ρεβάνς στο «Θ. Κολοκοτρώνης».

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Κουμπαράκης του Συνδέσμου Θράκης με βοηθούς τον Τζιώτζιο του Συνδέσμου Θράκης και τον Ευθυμιάδη του Συνδέσμου Πιερίας

Κίτρινες: 66′ Ίνγκασον, 73′ Ελ Καντουρί – 18′ Αθανασιάδης, 45′ Κυριακόπουλος, 60′ Ιγκλέσιας, 90’+4 Καλτσάς.

Κόκκινες: 90’+3 Ιγκλέσιας.

ΠΑΟΚ(Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Βαρέλα, Ίνγκασον, Μίσιτς, Κάνιας (73′ Σάκχοφ), Βιεϊρίνια (82′ Σβιντέρσκι), Ζαμπά (65′ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Ακπόμ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ(Γιώργος Παράσχος): Αθανασιάδης, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βαλιέντε, Κώτσιρας, Ιγκλέσιας, Μουνάφο (83′ Μπέλοκ), Άνχελ Μαρτίνεθ, Τσιλιανίδης, Κυριακόπουλος (86′ Καλτσάς), Αραβίδης (69′ Δουβίκας).