Πέμπτη 25 Απρ 2019
Με το… έτσι θέλω ο ΠΑΟΚ στον τελικό

«Σφαγή» του Αστέρα Τρίπολης από τον Ευαγγέλου και 0-0 *

Δε δόθηκε πέναλτι και ακυρώθηκε κανονικό γκολ των Αρκάδων * Κακοί οι «ασπρόμαυροι»

Τι είδαν πάλι τα μάτια μας… Ο ΠΑΟΚ πήγε στο «Θ. Κολοκοτρώνης» με σκοπό να υπερασπιστεί το υπέρ του 2-0 επί του Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα και να πάρει την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος για τρίτη σερί χρονιά.

Και τα κατάφερε καθώς έμεινε στο 0-0 τη μ. Πέμπτη (25/4) παίζοντας όμως με παίκτη… παραπάνω καθώς η διαιτησία, ολοκλήρωσε το έργο που είχε ξεκινήσει στο πρώτο ματς έχοντας αδικήσει τους Αρκάδες.

Αυτή τη φορά αρνητικός πρωταγωνιστής ήταν ο Άγγελος Ευαγγέλου ο οποίος έκλεισε τα μάτια σε χέρι – πέναλτι του Βαρέλα στο πρώτο ημίχρονο και ακύρωσε καθαρό γκολ των γηπεδούχων στο δεύτερο.

Στα του ματς, η ομάδα του Γιώργου Παράσχου ήταν καλύτερη από τους «ασπρόμαυρους» οι οποίοι παρουσίασαν κακό πρόσωπο και φαίνεται να έμειναν στη φιέστα του πρωταθλήματος.

Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την υπεροχή στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους να προσπαθούν να χτυπήσουν στην αντεπίθεση. Οι Αρκάδες είχαν τρεις πολύ καλές στιγμές με τους Κώτσιρα (6′), Άνχελ Μαρτίνεθ (20′) και Τασουλή (35′) ενώ η καλύτερη στιγμή του ΠΑΟΚ σημειώθηκε στο 42′, με το φαλτσαριστό σουτ του Ζαμπά να καταλήγει λίγο άουτ. Στην τελευταία φάση πριν από την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι για χέρι του Βαρέλα έδωσε λανθασμένα συνέχεια στο παιχνίδι.

Οι Αρκάδες ευτύχησαν να σκοράρουν με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τον Τσιλιανίδη ωστόσο ο Αθηναίος ρέφερι ακύρωσε το γκολ για επιθετικό φάουλ, σε μία φάση που δεν υπήρξε το παραμικρό.

Στο 62′ ο Φερνάντεθ είχε ένα πολύ καλό σουτ που πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ενώ στο 72′ ο Παπαδόπουλος νίκησε σε τετ α τετ τον Λημνιό. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο «Δικέφαλος του Βορρά» έχασε μεγάλη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη αλλά το σουτ του Ολιβέιρα από το σημείο του πέναλτι ήταν εντελώς άστοχο.

Διαιτητής ήταν ο Ευαγγέλου (Αθηνών), με βοηθούς τους Ευθυμιάδη (Πιερίας) και Φωτόπουλος(Αθηνών). Τέταρτος ήταν ο Κουμπαράκης (Θράκης).

Κίτρινες: 37′ Τριανταφυλλόπουλος – 76′ Ολιβέιρα

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Παπαδόπουλος, Βλάχος (41′ λ.τρ. Δουβίκας), Άνχελ Μαρτίνεθ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο, Βαλιέντε, Τασουλής (64′ Μπελόκ), Φερνάντεθ, Κώτσιρας,Τσιλιανίδης (74′ Αραβίδης).

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Κρέσπο, Σάκχοφ, Μίσιτς (53′ Ολιβέιρα), Λημνιός, Μπίσεσβαρ, Ζαμπά (62′ Πέλκας), Άκπομ (77′ Σφιντέρσκι).