Πέμπτη 25 Απρ 2019
Ασταμάτητη προς την κούπα η ΑΕΚ!

Άνετη νίκη με 4-0 μέσα στο ΔΑΚ κόντρα στη Λαμία και θα παίξει για 3η σερί χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ *

Κακή εμφάνιση από τους Φθιώτες, με όαση τον Μπερτόλιο

Άρεσε και πέρασε αέρα από τη Λαμία… Επιβλητική εμφάνιση πραγματοποίησε τη Μεγάλη Πέμπτη (25/4) η ΑΕΚ στο ΔΑΚ και με το ευρύ 4-0 διπλασίασε τις νίκες της στους «4» του Κυπέλλου Ελλάδας, για να συναντήσει για 3η συνεχόμενη χρονιά τον ΠΑΟΚ στον τελικό.

Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ ήταν εξαιρετική στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στους Φθιώτες, που βρέθηκαν σε κακή μέρα και μόνο ο Μπερτόλιο έπιασε, ως συνήθως, υψηλά στάνταρ απόδοσης.

Η τετράδα των Πόνσε, Λιβάγια, Μπακασέτα και Μάνταλου έβγαλε ωραίες συνεργασίες και με αυτούς κεφάτους ήταν λογικό η Ένωση να επικρατήσει ξανά των «κυανόλευκων» και να πάρει το «εισιτήριο» για τον τελικό για 4η σερί σεζόν.

Οι γηπεδούχοι, βέβαια, το καθήκον τους το έκαναν και με το παραπάνω φέτος, τόσο στον εν λόγω θεσμό με τις διαδοχικές προκρίσεις ενάντια σε Παναθηναϊκό και Ολυμπιακό και φτάνοντας για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στα ημιτελικά όσο και με την άνετη παραμονή που εξασφάλισαν στη Σούπερ Λίγκα.

Ανέβασε ταχύτητα μετά το 20′ και το «καθάρισε» η ΑΕΚ…

Χωρίς κάτι το ιδιαίτερο κύλησε το πρώτο εικοσάλεπτο, με παιχνίδι κέντρου και αρκετά φάουλ, αλλά εν συνεχεία οι «κιτρινόμαυροι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους.

Στο 24′ ο Πόνσε και στο 28′ ο Μάνταλος στάθηκαν άτυχοι σημαδεύοντας το δοκάρι, δοκάρι είχαν και οι γηπεδούχοι με υπέροχη απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο στο 35′, για να βρει τελικά το γκολ η Ένωση με τον Πόνσε ένα λεπτό αργότερα.

Στο 41′ έγινε και το 0-2 από τον Οικονόμου κι έτσι το υπόλοιπο του αγώνα κατέστη τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του Χιμένεθ να έχουν ήδη εξασφαλίσει την πρόκριση.

Έψαξε και άλλα γκολ και τα βρήκε…

Η ΑΕΚ παρέμεινε σοβαρή και συγκεντρωμένη στο β’ ημίχρονο, δείχνοντας τη διάθεση να διευρύνει την έκταση της νίκης της και το πέτυχε.

Στο 53′ ο Μπακασέτας έγραψε το 0-3, ενώ το τελικό αποτέλεσμα έμελε να διαμορφωθεί από το αυτογκόλ του Βάντερσον στο 66ο λεπτό.

Ο Χιμένεθ βρήκε την ευκαιρία να χρησιμοποιήσει και τους νεαρούς Μπότο και Γιούση, με τον δεύτερο να δείχνει πολύ καλά στοιχεία, η Λαμία έψαξε το γκολ της τιμής, αλλά δεν τα κατάφερε έχοντας δοκάρι με τον Πίτι στο 83′ και πανηγυρικά οι «κιτρινόμαυροι» προκρίθηκαν στον τελικό.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τζήλος του Συνδέσμου Λάρισας με βοηθούς τον Γκάγκα του Συνδέσμου Λάρισας και την Κουρομπύλια του Συνδέσμου Δυτικής Αττικής.

Κίτρινες: 3′ Μπαράλες, 21′ Σκόνδρας – 16 Πόνσε, 56′ Μπακάκης.

ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Κατσίκας, Ρόμανιτς (58′ Πίτι), Βάντερσον, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Σκόνδρας, Μπεχαράνο, Καραμάνος, Ασούμπρε (69′ Βασιλαντωνόπουλος), Μπερτόλιο, Μπαράλες (46′ Μπλάζιτς).

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Mπάρκας, Μπακάκης, Χουλτ, Σβάρνας, Οικονόμου, Σιμόες, Κρίστιτσιτς (76′ Μπότος), Μπακασέτας, Μάνταλος (67′ Γιούσης), Λιβάγια, Πόνσε (59′ Μπογέ).