Τετάρτη 04 Μάρ 2020
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ  : Προβάδισμα οΠΑΟΚ με ανατροπή επι του  Ολυμπιακού 3-2
Σε ένα απίστευτο παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-2 του Ολυμπιακού και πήρε το προβάδισμα για τον πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος.

Παρότι βρέθηκαν νωρίς πίσω στο σκορ με 0-2, οι Θεσσαλονικείς επέδειξαν ψυχή... λεόντων, επέστρεψαν από την «κόλαση» και πραγματοποίησαν μια τεράστια ανατροπή νικώντας εν τέλει με 3-2. Πήραν έτσι το προβάδισμα για την πρόκριση στον τέταρτο διαδοχικό τελικό Κυπέλλου για εκείνους. Φυσικά τα πάντα παραμένουν ανοικτά ενόψει του επαναληπτικού στον Πειραιά σε περίπου ένα μήνα.

Ερυθρόλευκος» αιφνιδιασμός και απάντηση σε δυο λεπτά!
Ο Ολυμπιακός κατάφερε με το… καλημέρα στο ντέρμπι να αιφνιδιάσει τον ΠΑΟΚ και μόλις στο 3’ να «παγώσει» την… καυτή σε ένα ακόμα ντέρμπι Τούμπα. Στην πρώτη επίσκεψη στα καρέ του Πασχαλάκη, ο Χασάν εκμεταλλεύτηκε τη σύγχυση και με διπλή προσπάθεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Βέβαια, στην αρχή της φάσης ο Βαλμπουενά που έκανε τη σέντρα ήταν ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ. Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της, εκμεταλλεύτηκε το… σάστισμα του ΠΑΟΚ και στο 8’ κατάφερε να φτάσει και σε δεύτερο γκολ, όταν σε εξαιρετική προσπάθεια του Μασούρα από αριστερά, ο Γκιλιέρμε βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα!

Το ματς στην Τούμπα πήρε… φωτιά για τα καλά, με τον ΠΑΟΚ να βρίσκει άμεση αντίδραση στο 10’ της αναμέτρησης! Ο Πέλκας εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα του Ολυμπιακού και μείωσε το σκορ, ενώ στο 12’ ο Μίσιτς με ένα τρομερό δεξί σουτ δεν άφησε περιθώρια στον νεαρό Τζολάκη και διαμόρφωσε το 2-2 στη… φλεγόμενη Τούμπα. Στα επόμενα λεπτά, φυσιολογικά, έπεσε ο ρυθμός του ματς με τον Ολυμπιακό ωστόσο να έχει μια ακόμα ευκαιρία σε κεφαλιά του Σισέ που πέρασε λίγο έξω από τα δοκάρια του Πασχαλάκη στο φινάλε του ημιχρόνου.

Τον... χτύπησε στην κόπωση
Το πρόβλημα στις εναέριες μονομαχίες, εμφανίστηκε για τον ΠΑΟΚ και στο δεύτερο ημίχρονο. Και πάλι ο Σισέ είχε την ευκαιρία να σκοράρει στην αρχή του, με κεφαλιά που πέρασε επίσης ελάχιστα άουτ. Σε μια ανάλογη φάση λίγη ώρα αργότερα, ο Ολυμπιακός έστειλε για τρίτη φορά τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ, όμως, το γκολ σωστά ακυρώθηκε αφού ο Γκιλιέρμε που ενεπλάκη στη φάση ήταν σε θέση οφσάιντ.

Η κόπωση του Ολυμπιακού άρχισε να φαίνεται από ένα σημείο κι έπειτα, με τον ΠΑΟΚ να γίνεται πιο πιεστικός αλλά παράλληλα να είναι και φλύαρος. Παρόλα αυτά σε μια από τις επιθέσεις των γηπεδούχων, η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Σεμέδο μέσα στην περιοχή με τον διαιτητή να καταλογίζει το πέναλτι. Ο Πέλκας δεν αστόχησε και έκανε το 3-2 για να βάλει… φωτιά στην Τούμπα. Ο Ολυμπιακός, βέβαια, δεν παράτησε το ματς αφού πίεσε για να βρει και τρίτο γκολ. Σε μια από τις αντεπιθέσεις των Πειραιωτών, ο Γιαννούλης στο 85’ «γκρέμισε» τον Ραντζέλοβιτς που έφευγε για την περιοχή του Πασχαλάκη, με την κόκκινη κάρτα να βγαίνει φυσιολογικά από το τσεπάκι του ρέφερι. Στα υπόλοιπα λεπτά, πάντως, μεγάλη φάση δεν έγινε με τους λογαριασμούς να μένουν… ανοικτοί και τον ΠΑΟΚ να έχει ισχνό προβάδισμα λόγω της νίκης του.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Ινγκασον, Μιχάϊ, Μαουρίσιο, Μίσιτς, Πέλκας (81' Ροντρίγκο), Ελ Καντουρί (79' Λημνιός), Μπίσεσβαρ (89' Εσίτι), Ακπόμ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Τσιμίκας, Σεμέδο, Σισέ, Ελαμπντελαουί (70' Γκασπάρ), Καμαρά (86' Ελ Αραμπί), Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης, Μασούρας (77' Ρατζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Χασάν.