Saturday 22 May 2021
abcd
Click to enlarge
Ο ΠΑΟΚ χάρη στο γκολ του Κρμέντσικ στο 90ο λεπτό πήρε τη νίκη απέναντι στον Ολυμπιακό με 2-1 στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγυρίζοντας το 8ο τρόπαιο της ιστορίας του στο θεσμό.

ΟΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Δικέφαλος επικράτησε 2-1 του Ολυμπιακού και έτσι πανηγύρισε στο ΟΑΚΑ το 8ο τρόπαιο της ιστορίας του στον θεσμό. Μεγάλος ήρωας του παιχνιδιού ήταν ο Κρμέντσικ, ο οποίος σκόραρε το νικητήριο γκολ, στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης.

ΜΕ 3-4-3 ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ
Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση με σύστημα 3-4-3. Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος πήρε φανέλα βασικού, με τον Πέδρο Μαρτίνς να τοποθετεί δίπλα του τον Εμβιλά και τον Χολέμπας. Στην κορυφή βρέθηκε ο Αραμπί, ενώ στα εξτρέμ ο Μπρούμα με τον Μασούρα.

Με το ίδιο σύστημα (3-4-3) παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο και ο ΠΑΟΚ. Ο Πάμπλο Γκαρσία τοποθέτησε στην αιχμή του "δόρατος" τον Κάρολ Σβιντέρσκι, με τον Καντουρί, να δοκιμάζει το πόδι του στην προθέρμανση και να κρίνεται ανέτοιμος. Έτσι, στο πλευρό του Πολωνού βρέθηκαν οι Α. Ζίβκοβιτς και ο Ουάρντα.

Ο ΠΑΟΚ ΠΙΟ ΠΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΠΛΑΝΟ ΤΟΥ
Ο ΠΑΟΚ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού έμοιαζε πιο πιστός στο πλάνο του. Πίεζε ψηλά τον Ολυμπιακό, ο οποίος είχε την κατοχή, χωρίς να του δίνει τη δυνατότητα να γίνει επιθετικός. Παράλληλα, επιχειρούσε να γίνει απειλητικός στην εστία του Σα.

Η πρώτη καλή στιγμή, ωστόσο, ανήκε στο 13ο για τον Ολυμπιακό. Σε μία αντεπίθεση των ερυθρολεύκων, ο Μπρούμα πάτησε στην περιοχή έκανε το σουτ, με τον Πασχαλάκη να αποκρούει.

Στο 25ο λεπτό "χάλασε" εντελώς η συγκέντρωση των ερυθρόλευκων. Ο Παπασταθόπουλος αισθάνθηκε ενοχλήσεις δεν ήταν σε θέση να συνεχίσει με αποτέλεσμα να γίνει αναγκαστική αλλαγή, με τον Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ να περνάει στον αγωνιστικό χώρο.

ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΜΕ ΒΙΕΪΡΙΝΙΑ
Από εκεί και πέρα ο ΠΑΟΚ έγινε αρκετά απειλητικός και στο 26ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθεί. Ο Κάρολ Σβιντέρσκι έπιασε την κεφαλιά, προλαβαίνοντας τον Σεμέδο και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του γκολκίπερ των ερυθρόλευκων.

Ο ΠΑΟΚ δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα. Ο Ντάνι Μακέλι έδειξε στο 35ο λεπτό τη λευκή βούλα. Ο Εμβιλά θέλησε να διώξει την μπάλα, όμως ο Σβαμπ πρόλαβε και ανατράπηκε.

Ο αρχηγός του Δικεφάλου, Αντρέ Βιεϊρίνια ανέλαβε την εκτέλεση. Ο Ζοσέ Σα έπεσε σωστά, όμως η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει το 0-1 στο 36ο λεπτό. Έως και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να αντιδράσει.

ΙΣΟΦΑΡΙΣΕ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ Ο ΕΜΒΙΛΑ
Από το ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Κώστα Φορτούνη στη θέση του Μπρούμα, ψάχνοντας κάτι πιο δημιουργικό από την ομάδα του. Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά κλείνοντας τον ΠΑΟΚ στην περιοχή του.

Μάλιστα, μέχρι το 50ο λεπτό είχε βρει τον δρόμο προς την ισοφάριση. Ο Κώστας Φορτούνης εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, ο Εμβιλά βρέθηκε ξεχασμένος στην περιοχή και με δυνατό πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 1-1.

Ο Ολυμπιακός είχε νέα ευκαιρία στο 55ο λεπτό. Ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχής, από έμπνευση του Φορτούνη, αλλά ο Πασχαλάκης μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Στο επόμενο λεπτό ο ΠΑΟΚ επιχείρησε να απαντήσει με ένα τακουνάκι του Σβιντέρσκι.

Το παιχνίδι συνέχισε να έχει τρελό ρυθμό, με τους ερυθρόλευκους να χάνουν νέα ευκαιρία στο 58'. Έπειτα από πάσα του Αραμπί, ο Φορτούνης πλάσαρε με τον Πασχαλάκη, όμως να προλαβαίνει.

Η ΛΥΤΡΩΣΗ ΜΕ ΚΡΜΕΝΤΣΙΚ
Στη συνέχεια της αναμέτρησης, ο υψηλός ρυθμός έπεσε. Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να έχει την κατοχή της μπάλας και να κυκλοφορεί. Ο ΠΑΟΚ, όπως και στο δεύτερο μέρος, πίεζε ψηλά και προσπαθούσε να κλείσει τους χώρους.

Ο Πάμπλο Γκαρσία πέρασε στο 81ο λεπτό τον Κρμέντσικ στη θέση του Σβιντέρσκι και ο Τσέχος έχασε μεγάλες ευκαιρίες.

Ο Κρμέντσικ πλάσαρε με το αριστερό πάνω στην κίνηση με την μπάλα να περνάει πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Σα στο 84'. Αμέσως μετά ο Τσέχος βρέθηκε απέναντι απ' τον Σα, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει για το 1-2.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει το γκολ στο 90ο λεπτό. Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέρασε μία τρομερή ασίστ με τακουνάκι στον Κρμέντσικ, ο οποίος έγραψε το 1-2 πλασάροντας τον Σα.

Σκόρερ: Εμβιλά (50') / Βιεϊρίνια (36'), Κρμέντσικ (90')

Ολυμπιακός: Σα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Εμβιλά, Ανδρούτσος, Χολέμπας, Καμαρά, Μπουχαλάκης, Μπρούμα, Μασούρας, Αραμπί

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Αουγκούστο, Μπάμπα, Α. Ζίβκοβιτς, Σβιντέρσκι, Ουάρντα