Τετάρτη 05 Δεκ 2018
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ – Ο.Φ. ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ 2-2

Παναθηναϊκός – ΟΦΙ 2-2. Ο Παναθηναϊκός γλίτωσε την ήττα στην τελευταία φάση.

Το μεγαλύτερο αποτέλεσμα στην ιστορία του πήρε ο ΟΦΙ, ο οποίος το απόγευμα της Τετάρτης στο ΟΑΚΑ και την αναμέτρηση της 2ης αγωνιστικής για τον 3ο όμιλο του κυπέλλου Ελλάδας απέναντι στον Παναθηναϊκό απέσπασε ισοπαλία με σκορ 2-2 χάνοντας τη νίκη την οποία κρατούσε με «νύχια και με δόντια» στις καθυστερήσεις όταν και δέχθηκε την ισοφάριση, αποτέλεσμα πάντως το οποίο τον κρατάει ζωντανό μαθηματικά για πρόκριση ενόψει της 3ης και τελευταίας αγωνιστικής με τον Παναιτωλικό στο Παγκρήτιο.
Οι παίκτες του Γιάννη Μάγγου σεβάστηκαν, αλλά δεν φοβήθηκαν το όνομα του αντιπάλου τους, ακόμη κι όταν στο 20’ βρέθηκαν πίσω στο σκορ 1-0, με γκολ του Χατζηθεοδωρίδη.
Η απάντηση τους ήταν άμεση ισοφαρίζοντας 1-1 στο 25’ με τον Χίσι και λίγο πριν την ανάπαυλα έκαναν την ανατροπή, πηγαίνοντας με το προβάδισμα 1-2 στα αποδυτήρια χάρη σε τέρμα στο 43′ του Αναστασόπουλου.
Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι πίεσαν και στο 51΄ είχαν δοκάρι με τον Καμπετσή, όμως στη συνέχεια η «ασπρόμαυρη» άμυνα δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, διώχνοντας τους όποιους κινδύνους υπήρχαν προς την εστία του Παναγιώτου, που όποτε πάντως χρειάστηκε ήταν παρών, με εξαιρετικές επεμβάσεις, όμως στις καθυστερήσεις και το τελευταίο λεπτό 90’+4’ ο Καμπετσής έκανε το 2-2, καθώς στο 90’+2’ ο Κορέτα σε αντεπίθεση δεν έκανε το 1-3.