Παρασκευή 18 Αύγ 2023
SUPER LEAGUE 1  Σεντρα με <Χ>στον Βολου-Λαμιας 2-2
Χορταστική πρεμιέρα στη Super League με το Βόλο και τη Λαμία να προσφέρουν γκολ και θέαμα και το τελικό 2-2 να αφήνει ικανοποιημένους τους γηπεδούχους που ήταν πίσω στο σκορ μέχρι το 90′ της αναμέτρησης και το τρομερό γκολ του Άλχο από αρκετά μακριά και τους φιλοξενούμενους ανικανοποίητους που έχασαν μέσα από τα χέρια τους το τρίποντο.

Όλα έγιναν στο δεύτερο μέρος και συγκεκριμένα από το 55′ και μετά με τον Καρλίτος να ανοίγει το σκορ με εκτέλεση πέναλτι, τον Σιέλη να ισοφαρίζει αλλά τη Λαμία να βρίσκει και δεύτερο τέρμα με ασίστ του Καρλίτος και κεφαλιά του Σλίβκα.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, είχαν ευκαιρίες, δοκάρι αλλά δεν “κλείδωσαν” το τρίποντο για να έρθει ο Άλχο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης και να πετύχει ένα εξαιρετικό γκολ για το 2-2 που ήταν και το τελικο σκορ του αγώνα με τον οποίο άνοιξε η αυλαία της Stoiximan Super League για τη σεζόν 2023-24.

Στο πρώτο 45λεπτο η Λαμία μπήκε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, απείλησε πρώτη με τον Μαρτίνεθ αλλά ο Σιαμπάνης είπε εντυπωσιακά όχι, ενώ στη συνέχεια ο Καρλίτος θα μπορούσε να σκοράρει αλλά και πάλι τον σταμάτησε ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων.

Ο Βόλος απείλησε με τη σεριά του στο 37′ με πλασέ του Κόμπα μέσα από την περιοχή με τον Νάγκι με ωραία επέμβαση να διώχνει σε κόρνερ.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη μεγαλύτερη ευκαιρία της Λαμίας μέχρι εκείνο το σημείο. Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν στην αντεπίθεση, ο Καρλίτος άνοιξε ωραία στον Τσιλούλη ο οποίος έκανε το σουτ που τράνταξε το αριστερό δοκάρι του Σιαμπάνη.

Τρία γκολ σε πέντε λεπτά

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πρόσφεραν γκολ και θέαμα. Στο 52′ ο Τσιλούλης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον Καρλίτος να αναλαμβάνει την εκτέλεση του πέναλτι και ο Ισπανός στο 55′ ευστόχησε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1 του αγώνα με τον Καρλίτος να πετυχαίνει το πρώτο γκολ της φετινής σεζόν.
Το υπολοιπο προγραμμα

Η απάντηση του Βόλου ήταν αρκετά γρήγορη καθώς στο 58′ σε κόρνερ από τα δεξιά ο Σιέλης στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Η Λαμία όμως πήρε ξανά το προβάδισμα στο 60′ όταν ο Καρλίτος έκανε ωραία ενέργεια μέσα στην περιοχή και το γύρισμα προς το ύψος του πέναλτι για να έρθει ο Σλίβκα και με κεφαλιά να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 των φιλοξενούμενων.

ΒΟΛΟΣ: Σιαμπάνης, Άλχο, Σιέλης, Κρούζλιακ, Λούνα (51′ Τάχατος), Τσοκάνης (62′ Μπαριέντος), Γκλάβτσιτς (73′ Μωραίτης), Τρουιγιέ (51′ Κίτσος), Κόμπα, Ντέλετιτς, Μραζ.

ΛΑΜΙΑ: Νάγκι, Σαραμαντάς, Σιμόν, Παούλαβετς, Τζανετόπουλος, Σλίβκα, Στάνκο, Μαρτίνεθ (66′ Λάκε), Τσιλούλης, Νούνιες, Καρλίτος (75′ Ακούνα).