Δευτέρα 21 Αύγ 2023
ΣΟΥΠΕΡΛΙΓΚ   1Παιχνίδι - διαφήμιση του ποδοσφαίρου στο Θεόδωρος Βαρδινογιάννης
Χορταστικη πρρεμιερα στηνΣουπερλιγκ1
ΟΦΗ-ΑΡΗΣ 3-2

Με πέντε γκολ και δύο δοκάρια ολοκληρώθηκε ο αγώνας ανάμεσα στον ΟΦΗ και τον Άρη στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης». Το τελικό σκορ 3-2.

Στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Super League οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τα γκολ των Νουά Ντίκο (10’) και Γκούντμουντουρ Θοράρινσον (38’), αλλά οι Θεσσαλονικείς έβγαλαν αντίδραση ισοφαρίζοντας με τους Λορέν Μορόν (40’) και Φαμπιάνο (68’).

Η νίκη για τον ΟΦΗ ήρθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων με γκολ του Χουάν Νέιρα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλό ρυθμό και με εκατέρωθεν ευκαιρίες. Αρχικά η κεφαλιά του Ντίκο (10’) πέρασε πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Λευτέρη Χουτεσιώτη κι εν συνεχεία το σουτ του Μορόν (15’) που βρήκε σε ετοιμότητα τον Μανδά. Από βολέ του τερματοφύλακα του ΟΦΗ, ήρθε το 1-0 στο 17’. Ο Ντίκο διεκδίκησε και κέρδισε την μπάλα από τον Μόουζες Οντουμπάτζο, προχώρησε και νίκησε τον Χουτεσιώτη, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 38′ ο Θοράρινσον έγινε παραλήπτης της μπάλας στα αριστερά, συνέκλινε προς τον άξονα και σούταρε, με την μπάλα να κοντράρει στον Φαμπιάνο και να καταλήγει στη γωνία του Χουτεσιώτη για το 2-0.

Ο Βασίλης Λαμπρόπουλος πρόλαβε αρχικά τον Μορόν, αλλά στην εξέλιξη της φάσης ο Μάρτιν Μοντόγια τροφοδότησε τον Ισπανό επιθετικό που είχε εύκολο έργο για το 2-1 στο 40’.

Το εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το δυνατό μα άστοχο σουτ του Έρικ Λάρσον στο 43’ – είχε προηγηθεί υπέροχη πάσα του Γιον Τοράλ. Ο ρυθμός δεν έπεσε στο δεύτερο μέρος. Ο Μανδάς έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ το απευθείας φάουλ του Πάλμα στο 60’ ενώ τέσσερα λεπτά μετά, από φάουλ του άσου από την Ονδούρα, ο Φαμπιάνο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Ο βοηθός Παντελής Σπυρόπουλος υπέδειξε οφσάιντ, αλλά όταν μπήκαν οι γραμμές, ο VARίστας Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος έκρινε πως όλα ήταν νόμιμα: 2-2 στο 68’.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σαντιάγκο Μοσκέρα τροφοδότησε τον Λερόι Αμπάντα κι αυτός βρήκε τον Νέιρα που με πλασέ εν κινήσει νίκησε τον Χουτεσιώτη για το 3-2.

ΠΑΟΚ-Αστέρας Τρίπολης 3-0:
Εντυπωσιακό «ποδαρικό» στη Super League με ορεξάτο Ζίβκοβιτς

Μετά από την MVP εμφάνισή του στην ευρωπαϊκή πρόκριση επί της Χάιντουκ, ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς «υπέγραψε» και τη νίκη του ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα της Super League. Ο Σέρβος μέσος πέτυχε δύο πανέμορφα γκολ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης και «καθάρισε» την αναμέτρηση, που ήταν πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 3-0, μέχρι να χτυπήσει αυτός.

ΠΑΣ Γιάννινα-Κηφισιά 3-0: Νικητής και τις… δύο μέρες

Το καλωσόρισμα του ΠΑΣ Γιάννινα για την Κηφισιά στην Super League, δεν ήταν τόσο… ευγενικό. Οι Ηπειρώτες επικράτησαν παίζοντας με ουσία, με το «καθαρό» 3-0. Έχοντας για πρωταγωνιστή τον Πέδρο Κόντε στο ματς που κάθε του ημίχρονο διεξήχθη σε δύο διαφορετικές μέρες, λόγω του προβλήματος με τον πυλώνα φωτισμού στους «Ζωσιμάδες».

Ολυμπιακός-Πανσερραϊκός 2-0:
«Όαση» ο Μπιελ στο... ερημικό Φάληρο -
Με τον Πεπ Μπιελ να κερδίζει αποβολή στο 2' και να σκοράρει στο 63', ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση του μαχητικού Πανσερραϊκού που είχε χαμένο πέναλτι στο 54' - Σκόραρε ο Ελ Αραμπί για το 2-0 με πέναλτι που κέρδισε ο Φορτούνης