Πέμπτη 15 Νοέ 2018
Οι παλαίμαχοι της Πάτρας ηττήθηκαν σε φιλικό από τους παλαίμαχους του Ατρόμητου Αθηνών

Ένα ακόμα μεγάλο παιχνίδι διεξήχθη  στο γήπεδο του Αχιλλέα στην Αγυιά, εκεί όπου η ομάδα παλαιμάχων της Πάτρας ηττήθηκε με 3-2 από τους παλαίμαχους του Ατρόμητου Αθηνών.

Ο αγώνας ήταν πλούσιος σε φάσεις και οι Αθηναίοι προηγήθηκαν στο 1ο ημίχρονο με 3-0 με γκολ των Κώστα Ζακουμίδη, Νίκου Ηλιόπουλου και Γιώργου Σπανού. Στο 2ο ημίχρονο οι Πατρινοί με την προσθήκη των Γιάννη Αλεξανδρόπουλου, Σπύρου Προσκεφαλά και Γιώργου Αμασιάδη αντέδρασαν και έβαλαν 2 γκολ με τους Σπύρο Προσκεφαλά και Τάκη Σπυρόπουλο. Η πατρινή ομάδα έχασε και άλλες ευκαιρίες για να κάνει την ανατροπή, όμως δεν τα κατάφερε με το 3-2 να παραμένει μέχρι το τέλος.

Πριν αλλά και μετά το φιλικό υπήρξαν πολύ όμορφες στιγμές μεταξύ των αδελφών Μισαηλίδη, Κώστα και Σταύρου με τους Πλιάτσικα, Καραγιαννάκη που ήταν συμπαίκτες στον Παναιγιάλειο, αλλά και μεταξύ του Παππά του Παναιτωλικού, του Γιαννέτα της Κέρκυρας, του Γεωργόπουλου της ΠΓΕ και άλλων παλαιμάχων.

Μετά το τέλος του παιχνιδιού δόθηκε και «3ο ημίχρονο» σε παραδοσιακή ταβέρνα στο Ρίο όπου έγινε ανταλλαγή αναμνηστικών δώρων και τιμητικών πλακετών, ενώ οι ποδοσφαιριστές είχαν την ευκαιρία να θυμηθούν ιστορίες από τα παλιά.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΠΑΤΡΩΝ: Γρηγόρης Πλιάτσικας (τέρμα), Σάκης Πεφάνης (τέρμα), Γιάννης Φορτώσης, Γιάννης Αλεξανδρόπουλος, Παναγιώτης Καντζάρης, Κώστας Καραγιαννάκης, Τάσος Ηλίας, Γιώργος Αμασιάδης, Κώστας Γιαννέτας, Δημήτρης Παππάς, Σπύρος Προσκεφάλας, Τάκης Σταθόπουλος, Σάκης Γεωργόπουλος, Κώστας Παναγιωτόπουλος, Χρήστος Χρηστιάς, Τάκης Σπυρόπουλος και Γιάννης Φωτιάδης. Παρευρέθησαν αλλά δεν έπαιξαν για διαφόρους λόγους οι Μάριος Καπετανάκης, Αλέξης Κεπεντζής, Χρήστος Μικές και Ανδρέας Ζαφειρόπουλος. Κόουτς ήταν ο Κώστας Καλπουζάνης.

ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΑΤΡΟΜΗΤΟΥ: Χρήστος Βαρλάμος (τέρμα ), Γιώργος Γεροντής (τέρμα), Κώστας Ζακουμίδης, Δημήτρης Μισαηλίδης, Ηλίας Λέκκας, Γιώργος Αντωνίου, Ελευθέριος Ελευθεράκος, Μιχάλης Καραταράκης, Δημήτρης Μπέτσης, Νίκος Ηλιόπουλος, Κώστας Μισαηλίδης, Γιώργος Σπανός, Χρήστος Ρότσιος, Νικηφόρος Ζήσης, Γιάννης Στεφανόπουλος, Νίκος Αργυρόπουλος, Φίλιππας Μανωλίτσης, Βασίλης Δημητρόπουλος και Σταύρος Μισαηλίδης. Κόουτς ο Γιώργος Κωνσταντινίδης (Γούλης).