Παρασκευή 12 Οκτ 2018
Το γύρισε με γκολάρα του Γκάλο η ΑΕΚ

Αξιόμαχη η Λαμία, προηγήθηκε, αλλά δεν κατάφερε μνα το κρατήσει και ηττήθηκε με 2-1 από την Ένωση στο «Ελ Πάσο» στο εξ αναβολής ματς του Κυπέλου

Με το… δεξί ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στο Κύπελλο Ελλάδος… Η Ένωση φιλοξένησε τη Λαμία στο «Ελ Πάσο» την Παρασκευή (12/10), στο εξ αναβολής παιχνίδι με το οποίο έκλεισε η εκκρεμότητα της πρώτης αγωνιστικής της τέταρτης φάσης της διοργάνωσης, και τη νίκησε με 2-1.

Έτσι, οι «κιτρινόμαυροι» μοιράζονται την πρώτη θέση του 3ου ομίλου μαζί με τον ΝΠΣ Βόλος ο οποίος είχε «σκορπίσει» με 5-1 τον Απόλλωνα Λάρισας.

Μάλιστα, η νίκη της αποκτά μεγαλύτερη αξία αν αναλογιστεί κανείς ότι ήρθε με ανατροπή καθώς οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το προβάδισμα στο 64’.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απλά τραγικό… Οι δύο ομάδες ήταν ασύνδετες από τις πολλές αλλαγές στην ενδεκάδα και δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Είναι χαρακτηριστικό ότι υπήρξε μόλις μία τελική, το σουτ του Δημούτσου στο 36'.

Στο δεύτερο μέρος είδαμε άλλο ματς, με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω, κάτω, και τις ευκαιρίες να μη λείπουν… Μάλιστα, η ομάδα του Μάκη Χάβου κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 64’ , με τον Επστάιν να εκμεταλλεύεται τη μπαλιά του Βασιλαντωνόπουλου και να γράφει το 0-1. Ωστόσο, οι πρωταθλητές δεν το έβαλαν κάτω… Αρχικά, ισοφάρισαν με τον Γιακουμάκη στο 73’ ενώ πήραν και τη νίκη χάρις στην τρομερή εκτέλεση φάουλ του Γκάλο στο 87’, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στο Μελίσσα.

Έτσι, με το γκολ που πέτυχε, ο Βραζιλιάνος κερδίζει τον τίτλο του πολυτιμότερου της Ένωσης. Από εκεί και πέρα, πολύ καλή παρουσία είχε ο Γιακουμάκης, ο Γιαννιώτας όσο έπαιξε καθώς στο 67’ αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ενώ ορεξάτος έδειξε και ο Μπογέ που μπήκε ως αλλαγή.

Στην αντίπερα όχθη από τους Φθιώτες, που αγωνίστηκαν με μία μείξη βασικών και αναπληρωματικών δείχνοντας διάθεση και θα μπορούσαμε να πούμε ότι ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες, ξεχώρισαν οι Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν και Δημούτσος.

Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του Τζήλου αν και έγιναν λαθάκια…