Πέμπτη 26 Οκτ 2017
Τα βρήκε "σκούρα" ο Ατρόμητος, 1-1 με τα Τρίκαλα

Ο ΑΟ Τρίκαλα δεν αποδείχθηκε εύκολο εμπόδιο για τον Ατρόμητο. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες (1-1) στη Θεσσαλία και οδηγούν την κούρσα στον 4ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας, έπειτα από δύο αγωνιστικές.

Ο αήττητος και πρωτοπόρος στη Super League Ατρόμητος φιλοξενήθηκε στα Τρίκαλα το απόγευμα της Πέμπτης (26/10), στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 51' με αυτογκόλ του Καρασαλίδη, αλλά η ισοφάριση ήρθε στο 75' με τον Μανούσο.

Στον 4ο όμιλο οι δύο ομάδες ισοβαθμούν πλέον στους 4 βαθμούς έπειτα από δύο αγωνιστικές και η πρόκριση στην επόμενη φάση θα κριθεί στην τρίτη και τελευταία στροφή του γκρουπ.

Στο 2ο λεπτό του αγώνα ζήτησε πέναλτι ο Ατρόμητος για χέρι του Βέρτζου σε σέντρα του Βασιλείου, αλλά ο στόπερ του ΑΟΤ, όπως φάνηκε, δεν έκανε κάτι αντικανονικό. Ήταν ακούσιο. Στο 19' ήταν η σειρά των Θεσσαλών να ζητήσουν πέναλτι, για μαρκάρισμα του Κυριακίδη στην Τσίπρα. Ούτε σε αυτή τη φάση υπεδείχθη η εσχάτη των ποινών από τον Λάμπρου (Ευβοίας).

Μέσα σε δύο λεπτά οι γηπεδούχοι έχασαν δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ. Στο 27', από κάθετη του Τζόκιτς, ο Καπός βρέθηκε σε θέση τετ α τετ με τον Μίρκοβιτς, αλλά ο Σέρβος απέκρουσε. Στο 29' ο Μίλιεβιτς έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε ελάχιστα άουτ. Μέχρι το φινάλε του πρώτου μέρους δεν σημειώθηκε άλλη ευκαιρία και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς σκορ (0-0). Λίγα λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, ο ΑΟ Τρίκαλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ, έστω με αυτογκόλ. Ο Γκόλιας εκτέλεσε φάουλ και ο Καρασαλίδης άθελά του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (1-0). Οι γηπεδούχοι, αφού πανηγύρισαν έξαλλα, αφιέρωσαν το γκολ στον συμπαίκτη τους, Δημήτρη Σιαλμά, ο οποίος έχει υποστεί ρήξη χιαστού.

Ο Ατρόμητος άρχιζε να πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση. Αν έχανε, θα ήταν η πρώτη του ήττα για εφέτος. Ουάρντα (54'), Ουμπίδες (64') και Ντάουντα (71') απείλησαν την εστία του εξαιρετικού Αποστολίδη, ο οποίος στο 75' δεν κατάφερε να κρατήσει την εστία του απαραβίαστη. Ύστερα από εξαιρετική συνεργασία των Μπαστακού - Ντάουντα και Μανούσου, ο τελευταίος με συρτό πλασέ από κοντά έφερε το παιχνίδι στα ίσια (1-1). Στο 78' ακυρώθηκε γκολ του Μπαστακού για επιθετικό φάουλ στον Αποστολίδη.ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Αποστολίδης, Πάνος, Γκόλιας, Κοτσώνης, Βέρτζος, Ανδρεόπουλος, Τζόκιτς, Μίλιεβιτς (77' Τσιάρας), Τσίπρας, Καπός (68' Ντίνας), Γροντής (55' Τόμιτς).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Νταμίρ Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας (46' Ντάουντα), Ούμπιντες, Ουάρντα, Καρασαλίδης, Οριόλ (74' Γιαννούλης), Μανούσος, Νάτσος, Ζησόπουλος, Κυριακίδης, Βασιλείου (65' Μπαστακός).

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Παγούρας (Βοιωτίας)