Πέμπτη 26 Οκτ 2017
Ανατροπή και... μισή πρόκριση για τον Αστέρα

Ο Αστέρας Τρίπολης έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση από τη φάση των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας, επικρατώντας 2-1 με ανατροπή του Κισσαμικού, στην αρκαδική πρωτεύουσα, για τη 2η αγωνιστική.

Ο Αστέρας Τρίπολης τα χρειάστηκε, ωστόσο κατάφερε να φτάσει στη νίκη με 2-1 επί του Κισσαμικού, για τη 2η αγωνιστική του 5ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας, με συνέπεια να πραγματοποιήσει αποφασιστικό βήμα πρόκρισης στα νοκ άουτ της διοργάνωσης. Οι Αρκάδες ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ωστόσο ένα πέναλτι στο 1ο ημίχρονο τους ανησύχησε για λίγα λεπτά, μέχρι να ισοφαρίσει ο Κώστας Τριανταφυλλόπουλος και να βάλει τα πράγματα στη θέση τους.

Οι γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, παρότι ο Σάββας Παντελίδης είχε χρησιμοποιήσει στο βασικό σχήμα και κάποιους αναπληρωματικούς. Παρ' όλα αυτά, δεν υπήρξαν αξιόλογες προσπάθειες και οι Κρητικοί δοκίμαζαν να βγουν από τα καρέ τους ανά διαστήματα.

Μία καλή προσπάθεια του Τάσου Δουβίκα στο 26' δεν ανησύχησε τον Γιώργο Λαζαρίδη και στο 40' η δράση μεταφέρθηκε στην αντίπαλη περιοχή. Ο Ίγκορ ανέτρεψε τον Δημήτρη Ντάγκρα, με τον Γιώργο Ξυδά να εκτελεί το πέναλτι και να "παγώνει" ακόμα περισσότερο το σχεδόν άδειο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

Η απάντηση ήταν άμεση για τους γηπεδούχους, με τον Λεβί Μαντιντά να κάνει τη σέντρα, τον Τριανταφυλλόπουλο να πιάνει την κεφαλιά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα στο 44'. Το 1-1 αποτέλεσε το σκορ ημιχρόνου, με τις δύο ομάδες να επιστρέφουν χωρίς αλλαγές για το 2ο μέρος.

Οι Αρκάδες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και στο 64' τον εξαργύρωσαν, όταν ο Δουβίκας με όμορφο πλασέ έκανε το 2-1 και σημείωσε το "παρθενικό" τέρμα του με την πρώτη ομάδα του Αστέρα.

Οι επιθέσεις των φιλοξενουμένων ήταν μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού και χωρίς τελικές, δεν απείλησαν την εστία του Γιώργου Αθανασιάδη. Αντιθέτως, αυτός που κυνηγούσε το επόμενο γκολ του αγώνα ήταν ο Αστέρας, που είχε και ένα σουτ του Μιχάλη Μανιά στα τελευταία λεπτά.

Με τη νίκη αυτή, η ομάδα του Σάββα Παντελίδη έπιασε τους Κρητικούς στη 2η θέση και τους προσπέρασε λόγω του μεταξύ τους αγώνα. Την τελευταία αγωνιστική αντιμετωπίζει τον Αχαρναϊκό εκτός έδρας, ενώ ο Κισσαμικός περιμένει τον Ολυμπιακό.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Αθανασιάδης, Κυριακόπουλος, Σίλβα, Τριανταφυλλόπουλος, Σελίν, Ντουντού (46’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Μαντιντα, Δουβίκας (66’ Μανιάς), Καλσάς, Τόνσο (75’ Τσουκαλάς)

ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ: Λαζαρίδης, Αρναούτογλου, Παντελάκης (63’ Μαρκοπουλιώτης), Τόλι, Ζιούλης, Σελινιωτάκης, Γκίνη, Ξυδάς, Βρεττός (75’ Αποστολίδης), Μπατίστ, Ντάγκρας (71’ Νικόλτσης)