Τετάρτη 20 Σεπ 2017
Ο Ουάρντα δέχθηκε το δώρο του Αρτυματά, 1-0 στο 96' ο Ατρόμητος την Κέρκυρα

Ο Ουάρντα ευστόχησε στο πέναλτι που έκανε με απλωμένο χέρι ο Αρτυματάς στην τελευταία φάση του αγώνα, δίνοντας τη νίκη στον Ατρόμητο επί της Κέρκυρας (1-0) στην πρεμιέρα του 4ου ομίλου του Κυπέλλου Ελλάδας.

Επιμέλεια: Θοδωρής Κουνάδης Δημοσίευση: 20 Σεπ. 2017 18:08

Adtech Ad

Share

Tweet

0 Σχόλια

Ένα πρώτο ημίχρονο ταλαιπωρίας των ματιών μας, ένα δεύτερο με τον Ατρόμητο να έχει περισσότερη διάθεση και ένα ακόμα 0-0 για τις δύο ομάδες τις τελευταίες ημέρες. Η ιστορία στο Περιστέρι θύμιζε τα πρόσφατα ματς στο πρωτάθλημα χωρίς γκολ για τους γηπεδούχους και την Κέρκυρα, ωστόσο το απλωμένο χέρι του Αρτυματά στο 94'- χωρίς να συντρέχει κάποιος κίνδυνος- έδωσε την ευκαιρία στον Ουάρντα να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Πράγματι ο Αιγύπτιος δύο λεπτά αργότερα (96') έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γιαννακόπουλου για το τελικό 1-0, δικαιώνοντας την προσπάθεια του Ατρόμητου στο δεύτερο μέρος.

Πάρα πολλές αλλαγές από τους προπονητές των δύο ομάδων σε σχέση με τα πρόσφατα ματς του πρωταθλήματος. Ο Κάναντι έκανε έξι αλλαγές στην 11άδα που ξεκίνησε στη Λάρισα (στο 0-0 με την ΑΕΛ), ενώ ο Βοσνιάδης δέκα (!) κρατώντας μόνο τον τερματοφύλακα Γιαννακόπουλο σε σχέση με το ματς στα Χανιά (επίσης 0-0 κόντρα στον Πλατανιά).Προφανώς με αυτά τα σχήματα δεν ήταν δυνατό να υπάρχει χημεία στις δύο ομάδες και μέχρι το 30' δεν συνέβη απολύτως τίποτα στο παιχνίδι. Στο τελευταίο τέταρτο του πρώτου μέρους ο Ατρόμητος προσπάθησε να απειλήσει δύο φορές με απευθείας φάουλ και η Κέρκυρα με ισάριθμες αντεπιθέσεις, χωρίς επιτυχία. Έτσι το 0-0 ήταν η φυσιολογική κατάληξη των όσων (δεν) έγιναν στο πρώτο ημίχρονο στο Περιστέρι.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο προπονητές έκαναν νωρίς-νωρίς διορθωτικές κινήσεις προσπαθώντας να αλλάξουν την εικόνα του αγώνα. Αυτή όμως παρέμεινε στο ίδιο μοτίβο, με τον Ατρόμητο να έχει την κατοχή της μπάλας χωρίς να μπορεί να απειλήσει σε ροή παιχνιδιού και την Κέρκυρα να αμύνεται ψάχνοντας μάταια μία καλή αντεπίθεση.

Μια φάση του Νούνιες (51') έχουν να θυμούνται οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη και τις μοναδικές ευκαιρίες σε ροή αγώνα για τους γηπεδούχους, αμφότερες με τον Ντάουντα (68', 85'). Κάπως έτσι θα τελειώναμε την ανασκόπηση αλλά σε... νεκρό χρόνο ο Αρτυματάς έκανε δώρο στον Ουάρντα που το δέχθηκε και χρίστηκε σκόρερ του αγώνα.

Ατρόμητος (Κάναντι): Μίρκοβιτς, Χατζηισαΐας, Καρασαλίδης, Ούμπιδες (55' Ντικινί), Οριόλ (67' Γιαννούλης), Μενσά (55' Μανούσος), Κίβρακίδης, Μπουζουλάντζιτς, Βασιλακάκης, Ντάουντα, Ουάρντα.

Κέρκυρα (Βοσνιάδης): Γιαννακόπουλος, Αρτυματάς Βενέτης, Κρητικός, Μεληκιώτης (78' Γεωργίου), Αναστασίου, Κέβιν, Ντιόγκο, Μπάουμαν, Νούνες (68' Κόντρο), Βάργκας (52' Ζορμπάς)

Γκολ: 96' (πεν.) Ουάρντα

Κίτρινες: 64' Χατζηισαΐας - 20' Μεληκιώτης, 42' Αρτυματάς, 45' Ντιόγκο, 85' Μπάουμαν