Tuesday 19 Dec 2017
k
Click to enlarge

Στα προημιτελικά του Κυπέλλου βρίσκεται ήδη ο ΠΑΟΚ μετά το επιβλητικό 5-1 στα Τρίκαλα σε ένα ματς που εκτός από τα έξι γκολ που σημειώθηκαν και την επιθετική δεινότητα του ΠΑΟΚ θα μας μείνει και για τις αποφάσεις του διαιτητή Φωτιά. Όνομα και πράγμα ο ρέφερι, τα έκανε μαντάρα μαζί με τους βοηθούς του σε ένα εύκολο ουσιαστικά ματς. Παρόλα αυτά κατάφεραν να μπουν στο «κάδρο» κυρίως για το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ που κακώς μέτρησε, για ένα οφσάιντ που κακώς δόθηκε κατά των γηπεδούχων και για ένα πέναλτι που θα μπορούσε να δώσει στον ΠΑΟΚ αλλά αντ’ αυτού έδωσε κίτρινη για θέατρο.

Κατά τα άλλα, εκτός από τα «φυντάνια» της νέας… εντυπωσιακής ΕΠΟ, στο αγωνιστικό κομμάτι ο ΠΑΟΚ αν και ζορίστηκε στο πρώτο 20λεπτο στη συνέχεια δεν είχε πρόβλημα να επιβάλλει την ανωτερότητα του.

Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Θεσσαλονικείς, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με τον Λέο Μάτος. Ο Πρίγιοβιτς από κάθετη μεταβίβαση του Πέλκα βρέθηκε απέναντι στον Αποστολίδη σε θέση μέσα αριστερά στην περιοχή των Τρικάλων. Ο Σέρβος επιθετικός με το αριστερό επιχείρησε να σκοράρει, ο γκολκίπερ των Τρικάλων έσωσε σε πρώτη φάση, ωστόσο ο Μάτος ήρθε τρέιλερ και πλάσαρε για το 1-0 του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο γκολ αν ο «Πρίγιο» είχε τοποθετήσει καλύτερα το κορμί όταν βρέθηκε απέναντι από τον Αποστολίδη στο 11ο λεπτό.

Ο Δικέφαλος κατέβασε ρυθμό με τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου ν’ αντιμετωπίζουν αρκετά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνίδι τους. Κυρίως από την αγωνιστική συμπεριφορά που έδειξαν οι Σαχκόφ και Τσίμιροτ οι οποίοι δεν βοηθούσαν τον Μπίσεσβαρ. Τα Τρίκαλα στην πρώτη τους επίσκεψη ευτύχησαν να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης μετά από λάθος στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Στο 15′ μετά από σέντρα του Γκόλια από αριστερά, ο Πάνος νίκησε κατά κράτος στον αέρα τον Δεληγιαννίδη και με καρφωτή κεφαλιά ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Οι γηπεδούχοι που πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο αν ήταν λίγο πιο τυχεροί θα μπορούσαν να πετύχουν και δεύτερο τέρμα στο πρώτο ημίχρονο. Στο 19′ μετά από λάθος του Ρέι, ο Τόμιτς προσπάθησε με μια να τον κρεμάσει, αλλά δεν μπόρεσε να δώσει στην μπάλα πορεία προς το τέρμα.

Στην επανάληψη αυτοί που πρωταγωνίστησαν ήταν ο διαιτητής Φωτιάς και οι συνεργάτες του. Στο 49’ο Μπίσεσβαρ μπήκε στην περιοχή με τον Γιαννίτση να τον πατάει στην γάμπα, με τον διαιτητή να δείχνει κίτρινη κάρτα στον Ολλανδό για θέατρο. Στο 53′ είχαμε την λάθος υπόδειξη του δεύτερου βοηθού για οφσάιντ του Γκόλια, ο οποίος καλυπτόταν από… τέσσερις παίκτες. Οι γηπεδούχοι στο 57′ στο δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ διαμαρτυρήθηκαν για φάουλ του Μάτος πάνω στον Βέρτζο. Παρότι ο επόπτης Δημητριάδης σήκωσε αρχικά την σημαία του για επιθετικό φάουλ μετά από συνομιλία που είχε με τον Φωτιά έδειξε την σέντρα.

Το γκολ αυτό έριξε την ψυχολογία των γηπεδούχων που δεν μπορούσαν ν’ αντιδράσουν στην πίεση του ΠΑΟΚ. Οι «ασπρόμαυροι» μέχρι και το τέλος του αγώνα πέτυχαν άλλα τρία γκολ για να φύγουν από τα Τρίκαλα με το εισιτήριο της πρόκρισης για της επόμενη φάση του κυπέλλου. Στο 70′ είχαμε την εξαιρετική μεταβίβαση του Πρίγιοβιτς στον Μπίσεσβαρ, που μπήκε κάθετα στην περιοχή, πλάσαρε με το δεξί στην έξοδο του Αποστολίδη και σημείωσε το τρίτο γκολ του ΠΑΟΚ. Δέκα λεπτά αργότερα μετά από γύρισμα του Σάχοβ από δεξιά, ο Τζάλμα Κάμπος με πλασέ στο ύψος του πρώτου δοκαριού, σκόραρε το τέταρτο γκολ του ΠΑΟΚ στην αναμέτρηση. Στις καθυστερήσεις του αγώνα ήρθε και το 5ο γκολ με τον Σάκχοφ να σκοράρει εξ επαφής για το 5-1 του ΠΑΟΚ.

Στα αξιοσημείωτα της αναμέτρησης ήταν η συμμετοχή του Γιάννη Μυστακίδη μετά από 8 μήνες. Ο νεαρός επιθετικός περίμενε τις τελευταίες ημέρες να πάρει χρόνο συμμετοχής σε κάποιο παιχνίδι και όπως είπε μετά το τέλος του αγώνα «ήταν τρομερή η αίσθηση που ξανά έπαιξα σε επίσημο παιχνίδι».

Το κλειδί: Το δεύτερο γκολ του ΠΑΟΚ που μπήκε σχετικά νωρίς (και κακώς μέτρησε) και στην ουσία «τελείωσε» τα Τρίκαλα που δεν μπόρεσαν να φανούν ανταγωνιστικά στην συνέχεια της αναμέτρησης.

Το 10άρι: Ο Μάτος ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τα Τρίκαλα για τον θεσμό του κυπέλλου. Ο Βραζιλιάνος αμυντικός με τα δύο γκολ που πέτυχε έδωσε το δικαίωμα στον ΠΑΟΚ να εξασφαλίσει από σήμερα την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού

Στον πάγκο: Στο γκολ του Πάνου η άμυνα του ΠΑΟΚ «κοιμήθηκε». Ο Δεληγιαννίδης ξέχασε να μαρκάρει τον μεσοεπιθετικό των Τρικάλων ο οποίος χωρίς να πηδήξει από την θέση του έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα

Γιατί κόουτς: Πολλά προβλήματα είχε η μεσαία γραμμή του Δικεφάλου. Οι Σάκχοφ και Τσίμιροτ δεν βοηθούσαν τον Μπίσεσβαρ όταν ο τελευταίος προσπαθούσε να μεταφέρει την μπάλα στους επιθετικούς του ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς δέχθηκαν στο πρώτο ημίχρονο πολλές κόντρες επιθέσεις από τους Τρικαλινούς.

Γήπεδο: Τρικάλων

Διαιτητής: Βασίλειος Φωτιάς

Βοηθοί: Ιορδάνης Δημητριάδης, Ιωάννης Καραγκιζόπουλος

Τέταρτος: Ιωάννης Μπλούνας

Γκολ: 5′-57′ Μάτος, 15′ Πάνος, 70′ Μπίσεσβαρ, 80′ Κάμπος, 90+4’ Σακχόφ

Κίτρινες: Ανδρεόπουλος 18′, Καπό 41′, Δεληγιαννίδης 45′ , 49′ Μπίσεσβαρ

Κόκκινες: –

Τρίκαλα: Αποστολίδης, Βέρτζος, Γιαννίτσης (66′ Ζγκούρι), Κοτσώνης, Πάνος, Γκόλιας, Χιντζίδης (66′ Ντίνας), Τόμιτς, Ανδρεόπουλος (73′ Τσιάρας), Γροντής, Καπός

ΠΑΟΚ: Ρέι, Μάτος, Δεληγιαννίδης, Βαρέλα, Μαλεζάς, Μπίσεσβαρ (82′ Μυστακίδης), Πέλκας, Λημνιός (69′ Κάμπος), Σάχοφ, Τσίμιροτ, Πρίγιοβιτς.