Τετάρτη 23 Ιαν 2019
Χόρεψε «πεντοζάλι» η ΑΕΚ

Η Ένωση επικράτησε 5-0 του ΑΟΧ-Κισσαμικού και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας *

Ο εξαιρετικός Γκάλο «ξεκλείδωσε» τους παθιασμένους Κρητικούς, δύο γκολ σε 4 λεπτά ο Λιβάγια

Στο πρώτο ματς την… πάτησε στο φινάλε, αλλά στη ρεβάνς δεν λάθεψε. Η ΑΕΚ πήρε επιβλητική νίκη με 5-0 επί του ΑΟΧ-Κισσαμικού στο ΟΑΚΑ την Τετάρτη (23/1) μετά το 1-1 της Κρήτης και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής, παρά το γεγονός ότι η ομάδα του Αλέξανδρου Βοσνιάδη στάθηκε πολύ καλά στο πρώτο μέρος, έδειξε διάθεση να παίξει μπάλα και όχι να κλειστεί στα μετόπισθεν και είχε τις ευκαιρίες της.

Παρόλα αυτά, ο εξαιρετικός Γκάλο της έκανε τη ζημιά με μια αριστουργηματική εκτέλεση φάουλ και μια ασίστ που έχρισε σκόρερ για πρώτη φορά με τη φανέλα της ΑΕΚ στο ντεμπούτο του ως βασικός τον Κρίστιτσιτς.

Ο Μάνταλος πέτυχε το τρίτο γκολ ξανά από στημένη φάση (πέναλτι), ενώ ο Λιβάγια πέρασε αλλαγή… φορτσάτος, πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε διάστημα 4 λεπτών.

Ο ΑΟΧ-Κισσαμικός το πάθος, η ΑΕΚ τον Γκάλο

Μπορεί να τους χωρίζει μία κατηγορία και τον ΑΟΧ-Κισσαμικό να μην διανύει και την καλύτερη σεζόν, όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή αποφασισμένοι να κυνηγήσουν τις πιθανότητές τους, όπως τους επέτρεπε το 1-1 του πρώτου αγώνα. Τα «δελφίνια» στέκονταν πολύ καλά, μην επιτρέποντας στην ΑΕΚ να επιβάλλει τον ρυθμό της και να βρει τα πατήματά της.

Η Ένωση έκανε αρκετά λάθη, αλλά δεν τα πλήρωσε, παρά την πίεση ψηλά των φιλοξενουμένων, που απείλησαν και πρώτοι με τον Χαλκιαδάκη.

Παρόλα αυτά, από μαι στημένη φάση ήρθε το πρώτο γκολ, με τον Γκάλο να εκτελεί αριστουργηματικά φάουλ στο 21′ ανοίγοντας το σκορ. Το γκολ δεν… πτόησε τους παίκτες του Βοσνιάδη που συνέχισαν να ανησυχούν τον Τσιντώτα, με αποκορύφωμα την μεγάλη ευκαιρία του Χαλκιαδάκη στο 26ο λεπτό.

Και εκεί που οι Κρητικοί προσπαθούσαν να ισορροπήσουν το σκορ, ο Γκάλο «χτύπησε» ξανά, αυτή τη φορά ως δημιουργός, με τον Κρίστιτσιτς να εκμεταλλεύεται την πάσα του για να ανοίξει… λογαριασμό, κάνοντας το 2-0 στο 28′.

Η ΑΕΚ δεν είχε καλή κυκλοφορία στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, με τους Πόνσε και Μπογέ μάλλον νωθρούς, αλλά χάρη στον Βραζιλιάνο είχε βάλει ήδη από το πρώτο μέρος τη βάση για την πρόκριση.

Φάνηκε η διαφορά, έστησε… πάρτι ο Λιβάγια

Ο ΑΟΧ-Κισσαμικός ήταν έτσι κι αλλιώς με την πλάτη στον τοίχο, αλλά δεν το έβαζε κάτω. Ο Ζιούλης έτρεχε συνεχώς να καλύψει όπου μπορούσε, ενώ, εκτός του πολύ δραστήριου Χαλκιαδάκη, θετικός ήταν και ο Σάλιακας, με τον Ρίσκι να είναι ίσως ο παίκτης από τον οποίο θα περίμενε περισσότερα ο Βοσνιάδης, αλλά δεν τα είδε, παρά τις προσπάθειες που πήρε.

Στο 57ο λεπτό, όμως, ήρθε το πέναλτι του Ζιούλη στον Μπογέ, με τον Μάνταλο να μην αστοχεί και κάπου εκεί έδειξαν να τελειώνουν όλα.

Ο ρυθμός του ματς έπεσε, αφού η πρόκριση ουσιαστικά είχε κριθεί, με τους δύο προπονητές να κάνουν αλλαγές και για τις… ανάσες.

Ο μόνος που δεν θεωρούσε τελειωμένο το ματς ήταν ο Λιβάγια που πέρασε αλλαγή λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και έψαξε το γκολ, το οποίο και βρήκε αρχικά στο 78′, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα «χτύπησε» ξανά για το τελικό 5-0.

Διαιτητής ήταν ο Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά), με βοηθούς τους Ιωάννη Καραγκιζόπουλο (Ημαθίας) και Δημήτρη Σαμοΐλη (Αθηνών), ενώ 4ος ήταν ο Δημήτρης Μαλουτας (Ημαθίας).

Κίτρινες: 26′ Τεγούσης

ΑΕΚ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Τσιντώτας, Οικονόμου, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Κρίστιτσιτς (70′ Μπότος), Άλεφ, Μάνταλος, Γκάλο, Μπακάκης, Μπογέ (74′ Κλωναρίδης), Πόνσε (58′ Λιβάγια).

ΑΟΧ-ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ (Αλέξανδρος Βοσνιάδης): Παπαδόπουλος, Τόλι, Καραγεώργης, Φαζός, Ζιούλης, Τεγούσης, Γκίνη, Σάλιακας (72′ Κάσσος), Χαλκιαδάκης (78′ Αρναρέλλης), Σιμόν, Ρίσκι (63′ Καραγιάννης).