Thursday 29 Apr 2021
ABCD
Click to enlarge

Το παιχνίδι είχε δύο μέρη. Ένα άσχημο καθώς στο πρώτο 45λεπτο είχαμε ελάχιστα πράγματα από τις δύο ομάδες και ένα εξαιρετικό όπου στο δεύτερο μέρος είχαμε τρία γκολ, εναλλαγή στο σκορ, χαμένο πέναλτι, αλλαγές συστημάτων από τους δύο προπονητές και ότι κάνει ένα ματς εξαιρετικό. Με τελικό νικητή τον ΠΑΟΚ.

ΕΛΑΦΡΑ ΥΠΕΡΟΧΗ ΟΙ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΙ
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο 45λεπτο. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία έβγαιναν σωστά στην επίθεση και απείλησαν με κάποια σουτ τα οποία κόντραραν στα σώματα. Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία χάθηκε από τον Ουάρντα ο οποίος πλάσαρε από το ύψος του πέναλτι με τον Τσιντώτα να αποκρούει σωτήρια και εν συνεχεία να τραυματίζεται στο μάτι αλλά μετά τις πρώτες βοήθειες μπόρεσε και συνέχισε στην αναμέτρηση.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι περισσότερο απειλητικοί στο πρώτο μέρος και είχαν μια ακόμη καλή στιγμή στο ματς με τον Σβιντέρσκι να πιάνει την κεφαλιά μετά από πάσα του Ουάρντα αλλά ήταν άστοχος. Την ίδια ώρα η ΑΕΚ στο πρώτο μέρος αν και είχε την κυκλοφορία της μπάλας δεν μπόρεσε να μπει στην περιοχή του Πασχαλάκη και να απειλήσει, είναι χαρακτηριστικό ότι τελείωσε το πρώτο μέρος χωρίς τελική.

ΜΠΗΚΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΠΑΟΚ ΑΛΛΑ ΕΧΑΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ
Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πίεσε από τα πρώτα λεπτά με στόχο να βάλει ένα γκολ και να διώξει από πάνω του το άγχος. Απείλησε αρχικά με τον Σβιντέρσκι στο 47' και εν συνεχεία είχε τη μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι που κέρδισε ο Πολωνός από τον Γαλανόπουλο.

Ο Βιεϊρίνα ανέλαβε να εκτελέσει αλλά ήταν άστοχος. Ο αρχηγός έστειλε τη μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσιντώτα και το 0-0 παρέμεινε στην αναμέτρηση.

ΤΡΙΠΛΗ ΑΛΛΑΓΗ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΟ Η ΑΕΚ
Λίγο πριν ο Βιεϊρίνια πάρει φόρα για να εκτελέσει το πέναλτι η ΑΕΚ προχωρούσε σε τριπλή αλλαγή με τους Μιτάι, Τάνκοβιτς και Αλμπάνη να μπαίνουν στην αναμέτρηση και να κάνουν την ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ περισσότερο επιθετική. Άλλωστε ο Ισπανός άλλαξε και το σύστημα σε 3-4-3.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά με τον Τάνκοβιτς στην πρώτη τελική στην εστία. Εν συνεχεία πίεσαν, είχαν και άλλες φάσεις και τελικά βρήκαν το γκολ που έψαχναν στο 69'. Σε κόρνερ του Τάνκοβιτς από τα αριστερά ο Γαλανόπουλος πήρε την κεφαλιά και νίκησε τον Πασχαλάκη για το 0-1 ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ μετά το γκολ που της είχε δώσει το προβάδισμα αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει και σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο ΠΑΟΚ αντέδρασε με τον Γκαρσία να βάζει στο ματς τον Κρμέντσικ αντί του Σβιντέρσκι.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΜΕ ΓΚΟΛΑΡΕΣ
Ο Τσέχος φορ ήταν αυτός που στο 84' ξεκίνησε τη φάση της ισοφάρισης από τα δεξιά, έδωσε παράλληλη μπαλιά στον Σβαμπ που έχασε τη μπάλα, ο Μπαμπά έβαλε την κόντρα και έγινε αποδέκτης της μπάλας και είδε με καταπληκτική μπαλιά τον Κρμέντσικ στην άλλη πλευρά με τον έμπειρο επιθετικό με δυνατό σουτ να νικάει τον Τσιντώτα για το 1-1.

Το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού με την ΑΕΚ να τα παίζει όλα για όλα και τον Χιμένεθ στα τελευταία λεπτά να αλλάζει και πάλι το σύστημα του σε 4-4-2 ψάχνοντας εκ νέου το γκολ της πρόκρισης. Δεν βρήκε όμως καθαρή φάση στον χρόνο που είχε απομείνει.

Αντίθετα ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ένα δεύτερο γκολ με ένα τρομερό τέρμα του Ζίβκοβιτς. Ο Μιτάι προσπάθησε να κάνει την παράλληλη μπαλιά αλλά αυτή ήταν κακή, ο Σέρβος έκοψε τη μπάλα, είδε τον Τσιντώντα εκτός εστίας και με σουτ από τα 40' μέτρα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 του ΠΑΟΚ.