Τετάρτη 20 Σεπ 2017
Ο Εμενίκε είχε τις λύσεις, 2-1 ο Ολυμπιακός τον Αστέρα στο Φάληρο

Με τον Εμενίκε να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 71' και έξι λεπτά μετά στην κόντρα, ο Ολυμπιακός νίκησε τον Αστέρα με 2-1 στο Φάληρο στην πρεμιέρα των ομίλων του Κυπέλλου. Ο Τσουκαλάς μείωσε για τους Αρκάδες.

Τρεις μέρες μετά το μεταξύ τους 1-1 στο "Γ. Καραϊσκάκης" για το πρωτάθλημα Ελλάδας, Ολυμπιακός και Αστέρας αναμετρήθηκαν ξανά, αυτή τη φορά για την 1η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου.

Οι Αρκάδες είχαν κάνει τη ζημιά στους Πειραιώτες το Σάββατο, αλλά αυτό δεν εμπόδισε τον Μπέσνικ Χάσι να πάει σε εκτεταμένο ροτέισον. Δικαιολογημένη απόφαση για πολλούς λόγους από τον 46χρονο τεχνικό, αφού και κουρασμένους παίκτες είχε και ακολουθούν εξαιρετικά απαιτητικά εκτός έδρας παιχνίδια (ΑΕΚ, Γιουβέντους) τις επόμενες μέρες.

Εκτός αποστολής λοιπόν έμειναν οι Φιγκέιρας, Οφόε, Σεμπά, Καρσελά, Ρομαό και Ένχελς για να πάρουν ανάσες, ο Ανσαριφάρντ για λόγους τακτικής και οι τραυματίες Μποτία – Βούκοβιτς. Σε 18άδα επέστρεψαν οι Μίλιτς, Μπεν και ο... ξεχασμένος Αντρέ Μαρτίνς (είχε αγωνιστεί 9 λεπτά στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος με την ΑΕΛ), ντεμπούτο 11άδας έκαναν οι Προτό, Ταχτσίδης, ενώ το δίδυμο στο κέντρο της άμυνας συνέθεσαν Σισέ και Νικολάου.Αντίθετα με τον ομόλογο του στον πάγκο του Ολυμπιακού, ο Σάββας Παντελίδης δεν θέλησε να κάνει πολλές αλλαγές στην αποστολή που ανακοίνωσε. Μόλις τρεις βασικές του επιλογές δεν συμπεριλήφθηκαν στην 18άδα, οι Γιαννούλης, Ματιντά και Ισνάλδο.

Ο Σάββας Παντελίδης ανακοίνωσε την 18άδα του στην οποία δεν συμπεριλαμβάνονταν μόλις τρεις βασικές του επιλογές, οι Γιαννούλης, Μαντιντά και Ισνάλντο.

Οι βασικοί το Σάββατο Μανιάς, Καλτσάς, Ιγκλέσιας και Ίγκορ, έμειναν στον πάγκο την Τρίτη και τις θέσεις τους στην ενδεκάδα πήραν οι Δουβίκας, Τσιλιανίδης, Τσουκαλάς και Κώτσιρας αντίστοιχα. Αλλαγή είχαμε στο σύστημα, με τον Έλληνα τεχνικό να προτιμά το 5-3-2.Χωρίς σκορ έληξε το πρώτο μέρος, με τον Εμενίκε να εκμεταλλεύεται ένα ανόητο πέναλτι του Ζουμά στον Μπεν και να σκοράρει από τα 11 βήματα για το 1-0 στο 71'. Έξι λεπτά μετά ο Νιγηριανός βρήκε δίχτυα στην κόντρα από ασίστ του Φορτούνη και οι φιλοξενούμενοι μείωσαν για το τελικό 2-1 με τον Τσουκαλά στο 83'.