Τρίτη 24 Οκτ 2017
Με Βάντερσον η Λαμία, 1-0 την Καλλιθέα

Η Λαμία νίκησε 1-0 την Καλλιθέα στο ΔΑΚ της πόλης της Φθιώτιδας χάρη στο γκολ του Βάντερσον για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου και θα διεκδικήσει με τον Απόλλωνα Λάρισας την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Μπορεί να δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ο Μπάμπης Τεννές πέρασε δύο βασικά του στελέχη (Παντελιάδης, Βάντερσον) στον αγωνιστικό χώρο με την έναρξη του δευτέρου και η Λαμία πήρε τη νίκη (1-0) επί της Καλλιθέας για τη 2η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Κυπέλλου Ελλάδας.

Έτσι, οι Φθιωτοί θα διεκδικήσουν (πιθανότατα) την πρόκρισή τους στην επόμενη φάση με τον Απόλλωνα Λάρισας (υποδέχεται την Τετάρτη την ΑΕΚ) στην αναμέτρηση της τρίτης και τελευταίας αγωνιστικής της φάσης των ομίλων της διοργάνωσης.

Η Καλλιθέα μπήκε πιο δυνατά στο ματς και απείλησε τρεις φορές στο πρώτο πεντάλεπτο. Και τις τρεις με σουτ του Βραζιλιάνου μέσου, Ταλέντο. Το καλό συρτό σουτ του Μάκο πέρασε στο 12' έξω από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα, ο οποίος απομάκρυνε καθαρά προ του Ξόμπλιου στο 23'.Στο 25ο λεπτό, ο Βασιλείου απέφυγε εξαιρετικά από τα δεξιά τον Ασίγκμπα, γύρισε, αλλά ο Ξόμπλιος δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. καθώς η προσπάθειά του κοντραρίστηκε από τους αμυντικούς των Φθιωτών.

Στο 34' Κρισάντους, Καραγιάννης και Ντ' Ακόλ δεν μπόρεσαν με διαδοχικές προσπάθειες να νικήσουν τον Κορωνάκη και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα για να ανοίξουν το σκορ, στη μεγαλύτερη μέχρι εκείνη στιγμή των γηπεδούχων.

Ύστερα από τέσσερα λεπτά (38'), η Καλλιθέα άγγιξε το γκολ, αλλά το δοκάρι της στέρησε την ευκαιρία. Ο Μάκο εκτέλεσε απευθείας, η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα, γύρισε πίσω και ο Ξόμπλιος σε κενή εστία δεν μπόρεσε να σκοράρει. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο νεοεισελθών Βάντερσον ισοφάρισε στα... δοκάρια για τη Λαμία, καθώς επιχείρησε το σουτ κινούμενος εξ' αριστερών, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι στης εστίας του Κορωνάκη.

Στο 58', ο Ντακόλ επιχείρησε κάτι περίτεχνο με τακουνάκι, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, αλλά πέρασε πάνω από την εστία του Κορωνάκη.

Ο Βάντερσον, ωστόσο, έμελλε να κρίνει το ματς. Στο 70ό λεπτό, ο Καραγιάννης έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Βραζιλιάνος με εξαιρετικό βολέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ.

ΛΑΜΙΑ (Μπάμπης Τεννές): Μελίσσας, Κουτρομάνος, Κουκόλης, Ασίγκμπα, Παπαργυρίου (46' Παντελιάδης), Αναστασόπουλος, Λινάρδος (64' Φράγκος), Καραγιάννης, Κρισάντους (46' Βάντερσον), Τσούκαλος, Ντακόλ.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ: (Μαρσέλο Τροΐζι): Κορωνάκης, Βασιλείου, Συριόπουλος, Ντιακιτέ, Παπαγγελής, Μίγγος, Καντέ (40' Μήλιος), Ταλέντο, Μάκο, Χοξάλι (51' Σμυρλής), Ξόμπλιος (80' Φερέιρα).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βαγγέλης Γρατσάνης (ΕΠΣ Τρικάλων)

ΒΟΗΘΟΙ: Ευθύμιος Κουρέντας, Θεόδωρος Νταλούκας (ΕΠΣ Τρικάλων)