Thursday 21 Sep 2017
k
Click to enlarge

Με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξύδα στο 65', ο ΑΟΧ Κισσαμικός επικράτησε με σκορ 1-0 του Αχαρναϊκού στα Περιβόλια, για τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Χαμένο πέναλτι με τον Μπεκατώρο για τους φιλοξενούμενους στο 83'.

Με νέο όνομα, τον νεότερο προπονητή στην ιστορία της Football League και πολλούς καινούργιους παίκτες, ο ΑΟΧ Κισσαμικός υποδέχθηκε στα Περιβόλια τον επίσης νεανικό Αχαρναϊκό, σε αναμέτρηση για τον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.

Τηρουμένων των αναλογιών, το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό, πάθος και αγωνία έως το τέλος. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που πανηγύρισαν το τρίποντο, καθώς στο πέναλτι που κέρδισαν ο Ξύδας ευστόχησε αντίθετα με τον Μπεκατώρο που έστειλε την μπάλα άουτ.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον χαμό του 17χρονου Γιώργου Πρίντεζη, παίκτη των τμημάτων υποδομής του Αχαρναϊκού.Οι προθέσεις του ΑΟΧ Κισσαμικού ήταν ξεκάθαρες από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήθελαν την μπάλα στα πόδια τους, να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό και να αφήσουν σε παθητικό ρόλο τους αντιπάλους τους.

Το κατάφεραν σε σημαντικό βαθμό και για μεγάλα κομμάτια του αγώνα στο πρώτο μέρος, κάτι που μαρτυρά το 68% στην κατοχή μπάλας έναντι 38% του Αχαρναϊκού. Το πρόβλημα για την ομάδα του Γιώργου Πετράκη ήταν πως δεν μπορούσε να μετουσιώσει σε ευκαιρίες την υπεροχή της.

Οι φιλοξενούμενοι αμύνονταν αποτελεσματικά, κλείνοντας σωστά τους χώρους, ενώ το σχήμα με τους τρεις στόπερ έδινε ασφάλεια στα μετόπισθεν. Σκληρό το ματς στο πρώτο μέρος, με δυνατά μαρκαρίσματα και μια αμφισβητούμενη φάση στην εκπνοή του ημιχρόνου, όπου ο Κουναλάκης μάλλον αποφάσισε σωστά. Η μπάλα πήγε στο χέρι του Γκίνη, που είχε γυρισμένη πλάτη, από εξ επαφής κεφαλιά του Μπεκατώρου.Ίδια ήταν η εικόνα της αναμέτρησης και στο δεύτερο ημίχρονο. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός με την μπάλα στα πόδια και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, ο Αχαρναϊκός οργανωμένος στο μισό γήπεδο, έχοντας ως πρώτο μέλημα να κλείσει τους διαδρόμους προς την περιοχή του.

Στο 60' από κάθετη πάσα του Τασιούλη, ο Ξύδας βγήκε φάτσα με τον Λαμπίρη αλλά το πλασέ του με το αριστερό ήταν κακό, στην μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης. Τρία λεπτά αργότερα ο Κυριαζόπουλος ανέτρεψε τον Λεμονή εντός περιοχής, ο Κουναλάκης υπέδειξε την παράβαση και παρά την προσπάθεια του Λαμπίρη που βρήκε την μπάλα, ο Ξύδας έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Άλλαξαν τα δεδομένα του παιχνιδιού μετά το 1-0, το ίδιο και οι προτεραιότητες των ομάδων. Ο ΑΟΧ Κισσαμικός πλέον ήθελε πρωτίστως να προστατέψει το προβάδισμα του και ο Αχαρναϊκός βγήκε από το καβούκι του και άρχισε να ψάχνει την ισοφάριση. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φέρουν το ματς στα ίσα στο 83', όταν εντελώς αψυχολόγητα ο Παντελάκης μέσα στην περιοχή έδιωξε με το χέρι την μπάλα και ο Κουναλάκης έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Όμως ο Μπεκατώρος που ανέλαβε την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών, με πολύ κακό χτύπημα έστειλε την μπάλα απελπιστικά άουτ, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λαζαρίδη!

Στα λεπτά που ακολούθησαν έως το τέλος της αναμέτρησης τίποτα δεν άλλαξε στα Περιβόλια και ο ΑΟΧ Κισσαμικός ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στον 5ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας.