Wednesday 20 Sep 2017
k
Click to enlarge

Με μεγάλη πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γκούρτσα, ο Πανσερραϊκός επικράτησε 2-0 του Εργοτέλη και άρχισε ιδανικά τις υποχρεώσεις του στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Με 10 παίκτες ολοκλήρωσαν το παιχνίδι οι δύο ομάδων λόγω των αποβολών των Πάτα (36') και Τσιμίκα (80').

Με το "δεξί" άρχισε τις υποχρεώσεις του ο Πανσερραϊκός στον 6ο όμιλο του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα "λιοντάρια" επικράτησαν 2-0 του Εργοτέλη στις Σέρρες, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δημήτρη Γκούρτσα. Ο Έλληνας επιθετικός σημείωσε ένα γκολ, ενώ κέρδισε και την αποβολή του Νίκου Πάτα στο 36ο λεπτό, απ' όπου προήλθε -μέσω εκτέλεσης φάουλ- το πρώτο τέρμα των γηπεδούχων.

O Εργοτέλης μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και θέλησε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι, κόντρα στη ροή του αγώνα, έφτασαν μία "ανάσα" απ' το 1-0, αλλά ο Γκούρτσας από το ύψος της μικρής περιοχής δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Λαδά. Η ομάδα του Ηρακλείου διατήρησε τα ηνία του ματς και πίεσε για το γκολ, έχοντας μία καλή στιγμή στο 29', όταν ο Ρίστιτς αρνήθηκε το γκολ σε σουτ του Μπουτσάκη.

Στο 36ο λεπτό άλλαξαν τα δεδομένα του αγώνα, αφού ο Πάτας αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, καθώς ανέτρεψε τον Γκούρτσα λίγο έξω απ' την περιοχή κι ενώ ο επιθετικός του Πανσερραϊκού έβγαινε απέναντι στον Λαδά. Ένα λεπτό αργότερα, ο Στέλιος Πόζογλου ανέλαβε την εκτέλεση του -κερδισμένου- φάουλ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, οι παίκτες του Τάκη Γκώνια προσπάθησαν να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως ο Ρίστιτς είπε ξανά "όχι" σε σουτ του Μπουρσέλη στο 40'.

Όμως, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 47ο λεπτό, ο Γκούρτσας βγήκε στην πλάτη της άμυνας του Εργοτέλη και ανατράπηκε απ' τον Λαδά, με τον Γκορτσίλα να δείχνει -σωστά- το σημείο του πέναλτι. Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0. Το δεύτερο γκολ δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό το έργο των παικτών του Εργοτέλη, με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες μπροστά απ' την περιοχή του Ρίστιτς να έρχονται με το... σταγονόμετρο.

Στο 80' τα αριθμητικά δεδομένα του αγώνα επανήλθαν σε ισορροπία, αφού ο Στέργιος Τσιμίκας είδε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Ηρακλείου πίεσε για τη μείωση του σκορ, αλλά ο Πανσερραϊκός διαχειρίστηκε το υπέρ του προβάδισμα και έφτασε σε μία σημαντική νίκη.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Περικλής Αμανατίδης): Ρίστιτς, Τσελεπίδης (66' Σιάκκας), Βοσκόπουλος, Ιωαννίδης, Στέβιτς, Τσιμίκας, Τσαμούρης, Πόζογλου, Γκέκας (62' Παπουτσογιαννόπουλος), Ρούτσης (74' Τζιτζακαλάκης), Γκούρτσας.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Τάκης Γκώνιας): Λαδάς, Λαμπάκης, Σταμόπουλος, Πάτας, Μπούζας (67' Μαζουλουξής), Βογιατζής, Μπάτζιος, Μπουρσέλης (81' Ροβίθης), Μπουτσάκης (86' Ιατρούδης), Σταματάκος, Κάιπερς.