Τετάρτη 22 Νοέ 2017
Youth League: Σπόρτινγκ – Ολυμπιακός 1-1

Ισόπαλοι με 1-1 αναδείχθηκαν οι νέοι του Ολυμπιακού κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, κάνοντας το καλύτερο εφετινό παιχνίδι του, το οποίο όμως δεν ήταν αρκετό για να διατηρήσει τις μαθηματικές ελπίδες τους για πρόκριση στην επόμενη φάση του UEFA Youth League.

Οι παίκτες του Βασίλη Βούζα μπήκαν μουδιασμένα στο ξεκίνημα του αγώνα με τους γηπεδούχους να χάνουν την πρώτη σημαντική ευκαιρία στο 4ο λεπτό με την κεφαλιά του Φερέιρα να χτυπάει στο δοκάρι του Καράνταη. Οι ερυθρόλευκοι ισορρόπησαν το παιχνίδι, όμως μια αδράνεια στην άμυνα τους έδωσε το προβάδισμα στη Σπόρτινγκ. Αγιώτης και Νεοφυτίδης μπερδεύτηκαν μετά από σέντρα του Κοντέ και ο Φερέρια άνοιξε το σκορ (27’).

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και ευτύχησε να ισοφαρίσει μόλις δύο λεπτά αργότερα, όταν ο Βοΐλης εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χατζηιωαννίδη και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Μασιμιλιάνο. Οι γηπεδούχοι είχαν εκ νέου την ευκαιρία να πάρουν το προβάδισμα στο 42’ όταν ο Αγιώτης μην υπολογίζοντας σωστά την πορεία της μπάλας έκανε χέρι μέσα στην περιοχή, όμως ο Καράνταης απέκρουσε το πέναλτι του Μπαλντέ.

Ο ρυθμός στο δεύτερο μέρος έπεσε αρκετά με τη Σπόρτινγκ να έχει την κατοχή, αλλά να μην μπορεί να απειλήσει την εστία του Ολυμπιακού. Μάλιστα οι ερυθρόλευκοι θα μπορούσαν να κλέψουν και τη νίκη στο 72, αλλά το σουτ του Βρουσάι πέρα λίγο άουτ, με τους Πορτογάλους να απαντάνε πέντε λεπτά αργότερα με σουτ του Μπαλντέ που είχε την ίδια κατάληξη.

Το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή σήμανε και τον μαθηματικό αποκλεισμό του Ολυμπιακού από τη συνέχεια του UEFA Youth League. Επόμενο και τελευταίο παιχνίδι για τους ερυθρολεύκους κόντρα στη Γιουβέντους (5/12) για την 6η αγωνιστική των ομίλων.