Saturday 21 Nov 2020
abcf
Click to enlarge
΄Ενα καταπληκτικό γκολ του... σέντερ φορ Κώστα Φορτούνη έκρινε το ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό (1-0). Οι Πειραιώτες ήταν καλύτεροι στο α' ημίχρονο, οι «πράσινοι» ήταν ανώτεροι στο β' ημίχρονο αλλά η διαφορά των δύο ομάδων ήταν στην αποτελεσματικότητα και στο γκολ. Οι «ερυθρόλευκοι» το πέτυχαν χάρη στην κλάση του Φορτούνη, σε αντίθεση με το «τριφύλλι» που σπατάλησε όλες τις καλές ευκαιρίες που δημιούργησε στο δεύτερο 45λεπτο...

Ο Ολυμπιακός των πολλών και σημαντικών απουσιών (Ελ Αραμπί, Χασάν, Βαλμπουενά, Χολέμπας, Βινάγκρε) μπήκε στο ματς με το πόδι στο... γκάζι, σκόραρε και πίεσε ασφυκτικά τον Παναθηναϊκό, που έδειξε να... φοβάται και να σέβεται περισσότερο τον αντίπαλό του στα πρώτα 45 λεπτά. Αυτό φάνηκε στο β' ημίχρονο, οπότε οι «πράσινοι» άλλαξαν τακτική, πλάνο και πρόσωπα με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν πολλά προβλήματα στους μέτριους «ερυθρόλευκους», που όμως στο τέλος της ημέρας κέρδισαν το ντέρμπι, πήραν τους τρεις βαθμούς και παρέμειναν στην κορυφή της Super League.

Στο 33' ο Κουρμπέλης προσπάθησε να απαντήσει με κεφαλιά που κατέληξε άουτ στην πρώτη και τελευταία απειλητική στιγμή του Παναθηναϊκού στο α' ημίχρονο. Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε περισσότερες από 200 εύστοχες πάσες, ενώ οι «πράσινοι» περιορίστηκαν σε λιγότερες από 80...

Το πλάνο του Μπόλονι δεν βγήκε στο α' ημίχρονο, όπως και η επιλογή του Χουάνκαρ (σε ρόλο αριστερού χαφ), ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Σαβιέρ μαζί με τον Σένκενφελντ που βγήκε αντί του Αλεξανδρόπουλου. Ο «μικρός» έπαιξε στα χαφ και ο Κουρμπέλης γύρισε σε θέση στόπερ προκειμένου να αποκτήσει περισσότερο ηρεμία το «τριφύλλι» στο χτίσιμο από πίσω.

Και πράγματι αυτή η διορθωτική κίνηση του Ρουμάνου τεχνικού βελτίωσε σημαντικά την εικόνα του Παναθηναϊκού που ανέβασε ταχύτητα, πήρε μέτρα κι έγινε πολύ πιο απειλητικός χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες με τον Μαουρίσιο στο 56' και τον Χατζηγιοβάνη στο 59'. Ο Μπόλονι έριξε στη μάχη και τον Βιγιαφάνιες, ενώ ο Μαρτίνς απάντησε με την είσοδο του Σουντανί προκειμένου να τονώσει επιθετικά την ομάδα του και του Πέπε για να δώσει ενέργεια στα χαφ.

Ο Παναθηναϊκός όμως απείλησε ξανά με τρομερή ευκαιρία του Μακέντα στο 77' που από κοντά έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Σα αλλά και με τον Καρλίτος στο 94' με τον Πορτογάλο γκολκίπερ να κρατάει όρθια την ομάδα του.

Ολυμπιακός: Σα, Ντρέγκερ, Σεμέδο, Σισέ, Ραφίνια, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά (77' Πέπε), Μασούρας (87' Λοβέρα), Ραντζέλοβιτς (66' Σουντανί), Φορτούνης (87' Ανδρούτσος).

Παναθηναϊκός: Διούδης, Ζαγαρίτης, Πούγγουρας, Σένκεφελντ (46' Αλεξανδρόπουλος), Σάντσες, Μαουρίσιο, Κουρμπέλης, Χουάνκαρ (46' Σαβιέρ, 91' Μολό), Χατζηγιοβάνης (64' Βιγιαφάνιες), Μακέντα, Καρλίτος.