Κυριακή 07 Ιούν 2020
SOUPER LEAGUE  Σπουδαίο διπλό  του Ολυμπιακού στην Τούμπα
Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από την Τούμπα και μάλιστα με το ίδιο σκορ (1-0), για δεύτερη φορά φέτος σε αγώνα πρωταθλήματος, φέρνοντας τον τίτλο ακόμη πιο κοντά στο λιμάνι, καθώς η διαφορά από τον ΠΑΟΚ αυξήθηκε στους 17 βαθμούς.

Οι «ερυθρόλευκοι» εμφανίστηκαν πιο έτοιμοι από τον «Δικέφαλο» στην επανέναρξη του πρωταθλήματος και με σκόρερ τον «αρχικανονιέρη» της Super League, Ελ Αραμπί, άλωσαν την αντίπαλη έδρα, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής των πλέι οφ.

Στο 7ο λεπτό έγινε η πρώτη χρήση γραμμής του οφσάιντ στην Ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου, με αποτέλεσμα να ακυρωθεί γκολ του Ελ Αραμπί.

Τότε, σε γέμισμα του Καμαρά από αριστερά ο Μπα πήρε την πρώτη κεφαλιά, ο Σεμέδο τη δεύτερη και στην (ασταθή) απόκρουση του Πασχαλάκη ο Μαροκινός έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα, για να ακυρωθεί τελικά το γκολ ύστερα από τέσσερα λεπτά (!), ως (οριακό) οφ σάιντ του «ερυθρόλευκου» φορ.

Στο 23΄ όμως ο Ελ Αραμπί πανηγύρισε το 25ο φετινό τέρμα του, ύστερα από την 22η ασίστ του Βαλμπουενά! Ο Γάλλος άσος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βιεϊρίνια, γύρισε την μπάλα κι ο Αφρικανός επιθετικός έγραψε το 0-1, που έμελλε να μείνει ως το τέλος του αγώνα.

Στο 29΄ ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ επικίνδυνο μακρυνό σουτ του Μασούρα, με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να διατηρεί τον έλεγχο απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ «αιχμάλωτο» αγωνιστικά, χωρίς επιθέσεις και με περιορισμένη ανάπτυξη.

Οι φιλοξενούμενοι πάντα σε επιθετικό ρυθμό, πλησίασαν κοντά σε δεύτερο γκολ στο 35΄ με τον Μπουχαλάκη, το σουτ του οποίου βρήκε το σώμα του Βαρέλα κι απομακρύνθηκε.

Η πρώτη αξιόλογη φάση για τον ΠΑΟΚ ήρθε στο 43΄ από τακουνάκι του Άκπομ, μετά από σέντρα του Καντουρί. Δυο λεπτά αργότερα καλοχτυπημένο φάουλ του Βιεϊρίνια μπλόκαρε ο Σα.

Στο 54΄ ο Βιεϊρίνια είδε τον Σα εκτός εστίας και θέλησε να τον «κρεμάσει», όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την ανυπεράσπιστη εστία του Ολυμπιακού. Προϊόντος του χρόνου το παιχνίδι έχασε αρκετά σε ποιότητα, με τον Ολυμπιακό να περιορίζεται στην διαφύλαξη του 0-1 και τον ΠΑΟΚ να επιτίθεται χωρίς αποτελεσματικότητα.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης, οπαδοί του ΠΑΟΚ που είχαν συγκεντρωθεί έξω από το γήπεδο της Τούμπας αποδοκίμασαν τους παίκτες του Άμπελ Φερέιρα.