Loading...
Τετάρτη 11 Ιούλ 2018
Στο δεύτερο γκρουπ δυναμικότητας του Basketball Champions League ο Προμηθέας
Κλίκ για μεγέθυνση

Με πατρινό ενδιαφέρον γίνεται αύριο η κλήρωση του Basketball Champions League, που θα γίνει στο σπίτι της FIBA στην Ελβετία (12:00). Η κλήρωση θα αφορά τόσο τους τρεις προκριματικούς γύρους, όσο και τη regular season της διοργάνωσης. 

ΑΕΚ, ΠΑΟΚ και Προμηθέας συμμετέχουν απευθείας στους ομίλους, οι δύο Δικέφαλοι μάλιστα σαν ισχυροί, ενώ ο Άρης θα αρχίσει από τον πρώτο προκριματικό. 

Στο Β’ γκρουπ δυναμικότητας θα είναι ο Προμηθέας, στην πρώτη του συμμετοχή σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις. 

Στο πρώτο γκρουπ βρίσκονται 12 ομάδες: ΠΑΟΚ, ΑΕΚ (Ελλάδα), Banvit, Besiktas (Τουρκία), Nymburk (Τσεχία), Iberostar Tenerife (Ισπανία), MHP Riesen Ludwigsburg (Γερμανία), Neptunas Klaipeda (Λιθουανία), Sidigas Avellino, Umana Reyner Venezia (Ιταλία), Brose Bamberg (Γερμανία), SIG Strasbourg (Γαλλία). 

Στο δεύτερο γκρουπ βρίσκονται 14 ομάδες: Προμηθέας Πάτρας (Ελλάδα), Anwil Wloclawek (Πολωνία), Eskisehir Basket (Τουρκία), Hapoel Jerusalem, Hapoel UNET Holon (Ισραήλ), JDA Dijon Basket, Le Mans Sarthe Basket (Γαλλία), Montakit Fuenlabrada (Ισπανία), Oostende (Βέλγιο), Opava (Τσεχία), Petrol Olimpija (Σλοβενία), Segafredo Virtus Bologna (Ιταλία), Telekom Baskets Bonn (Γερμανία), Ventspils (Λετονία) 

Σε αυτές τις 26 ομάδες θα προστεθούν οι 6 που θα προκύψουν από τους προκριματικούς γύρους και έτσι οι 32 ομάδες θα χωριστούν σε 4 ομίλους των 8 ομάδων. Τόσο στους 3 προκριματικούς, όσο και στη φάση των ομίλων, δεν γίνεται να τεθούν αντιμέτωπες ομάδες από την ίδια χώρα. Το τζάμπολ των αγώνων της φάσης των ομίλων έχει προγραμματιστεί για τις 9 Οκτωβρίου. 

1ος προκριματικός γύρος: 

Οι 24 ομάδες που θα πάρουν μέρος στον 1ο προκριματικό γύρο χωρίστηκαν σε 4 γκρουπ δυναμικότητας: 

Γκρουπ Α: Άρης (Ελλάδα), Avtodor Saratov (Ρωσία), Bakken Bears (Δανία), CSM Oradea (Ρουμανία), Movistar Estudiantes (Ισπανία), Telenet Giants Antwerp (Βέλγιο) 

Γκρουπ Β: Donar Groningen (Ολλανδία), Lukoil Levski (Βουλγαρία), Nizhny Novgorod (Ρωσία), Spirou Basket (Βέλγιο), Szolnoki Olaj (Ουγγαρία), Tsmoki-Minsk (Λευκορωσία) 

Γκρουπ Γ: FC Porto (Πορτογαλία), Hapoel Tel Aviv (Ισραήλ), Polski Cukier Torun (Πολωνία), Red October Cantu (Ιταλία), Siauliai (Λιθουανία), Sigal Prishtina (Κόσοβο) 

Γκρουπ Δ: AEK Λάρνακας (Κύπρος), Dinamo Tbilisi (Γεωργία), Fribourg Olympic (Ελβετία), Karhu Basket Kauhajoki (Φινλανδία), Leicester Riders (Αγγλία), Norrkoping Dolphins (Σουηδία) 

Οι ομάδες που βρίσκονται στα γκρουπ Α και Β θα διασταυρωθούν με τις ομάδες που θα βρίσκονται στα Γκρουπ Γ και Δ, δίνοντας το δεύτερο παιχνίδι στην έδρα τους. 

Οι αγώνες θα διεξαχθούν στις 20 και 22 Σεπτεμβρίου 

2ος προκριματικός γύρος 

Οι 12 ομάδες που θα προκριθούν από τον 1ο προκριματικό γύρο θα παίξουν μεταξύ του στον 2ο προκριματικό γύρο, με τους αγώνες να είναι προγραμματισμένοι για τις 25 και 28 Σεπτεμβρίου. 

3ος προκριματικός γύρος 

Στον 3ο προκριματικό γύρο βρίσκονται ήδη οι JIP Pardubice (Τσεχία), Lietkabelis Panevezys (Λιθουανία), medi Bayreuth (Γερμανία), Nanterre 92 (Γαλλία), Sakarya Buyuksehir (Τουρκία), UCAM Murcia (Ισπανία). 

Οι παραπάνω ομάδες θα αντιμετωπίσουν τις 6 ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση από τον 2ο προκριματικό γύρο, δίνοντας τον δεύτερο αγώνα στην έδρα τους. Τα παιχνίδια θα διεξαχθούν 1 και 4 Οκτωβρίου.

sportin.gr

 
© Copyright 2018 Τα πάντα για τον αθλητισμό - MarkaSport