Σάββατο 10 Νοέ 2018
Απόδραση από το Ρέθυμνο

Ο Στιβ Μπαρτ αστόχησε στο τελευταίο σουτ του αγώνα και ο Προμηθέας πήρε μία ακόμα σπουδαία νίκη, επικρατώντας στο Ρέθυμνο της τοπικής ομάδας με 73-72. Η ομάδα της Πάτρας έπαιξε χωρίς τους Λάνγκστον, Έλις, στην πορεία του αγώνα έχασε με τραυματισμό και τον Παρκς, παρ’ όλα αυτά άντεξε και με κορυφαίους τους Λίποβι και Γκίκα πήρε αυτό που ζητούσε. Το Ρέθυμνο πήρε μεγάλη βοήθεια από τον νεοαποκτηθέντα Ελάιτζα Τζόνσον, αλλά ούτε τώρα τα κατάφερε.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου ο αγώνας ήταν ισορροπημένος. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ δίχως να μπορούν να παίξουν μπάσκετ της προκοπής, καθώς ήταν βιαστικές σε πολλές επιλογές τους κα άστοχες. Το Ρέθυμνο κατάφερε να περάσει μπροστά με 18-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου, όταν πέρασε στον αγώνα ο νεοαποκτηθείς Ελάιτζα Τζόνσον, αλλά στη συνέχεια ο Προμηθέας κάλυψε τη διαφορά και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 22-18.

Έτσι πήγαινε ο αγώνας ως το 15′, όταν ο Προμηθέας άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, εφαρμόζοντας ένα ζον πρες, που αποδιοργάνωσε το Ρέθυμνο. Στην επίθεση ο Κατσίβελης από την περιφέρεια και ο Παρκς κάτω από τα καλάθια έδιναν σημαντικές βοήθειες, έτσι η ομάδα της Πάτρας έτρεξε ένα σερί 11-0 και στο 18′ προηγήθηκε με 38-25.

Όμως δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο. Ο Στιβ Μπάρτ με δύο συνεχόμενα τρίποντα την “ψαλίδισε” και επέτρεψε στο Ρέθυμνο να μειώσει στο τέλος του ημιχρόνου σε 40-33.

H διαφορά αυτή εξαλείφθηκε εντελώς στα ρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου. Με τα τρίποντα του Ντάνιελς και του Χριστοδούλου και τον Τζόνσον πάντα να βοηθά, το Ρέθυμνο πέρασε ξανά μπροστά με 41-40 στο 23′ και το παιχνίδι έγινε πάλι ντέρμπι. Ο Προμηθέας προσπάθησε πρόσκαιρα να ξεφύγει με κάποια καλάθια των Γκίκα και Τσαϊρέλη, όμως στην πορεία έχασε με τραυματισμό και τον Παρκς, έμεινε έτσι μόνο με τον Τσαϊρέλη να παλεύει μέσα στις ρακέτες. Από την άλλη πλευρά ο Ντάνιελς έκανε σπουδαία δουλειά και ο Μπαρτ με ένα ακόμα μεγάλο σουτ έδωσε στο Ρέθυμνο το προβάδισμα (55-53) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στην τελευταία περίοδο. Οι δύο ομάδες αρνούνταν να ξεφύγουν η μία από την αγκαλιά της άλλης και ανταπέδιδαν κάθε χτύπημα. Ο Λίποβι ανέλαβε να σηκώσει το βάρος στο σκοράρισμα για τον Προμηθέα, όμως ήταν ο Νίκος Γκίκας αυτός που με πέντε σερί πόντους έδωσε στην ομάδα της Πάτρας ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων (71-67) στο 38′. Στο 39′ το σκορ έγινε 73-67 με καλάθι του Μέιερ και ο Προμηθέας έδειξε να αγκαλιάζει τη νίκη, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμα δρόμο.

Ο Στιβ Μπαρτ πέτυχε ένα ακόμα μεγάλο τρίποντο 32” πριν από το τέλος μετά από ένα άστοχο τρίποντο του Σαλούστρου, που θα μπορούσε να είχε τελειώσει τον αγώνα. Και σα να μην έφτανε αυτό για τον Προμηθέα αστόχησε και ο Κατσίβελης σε άλλο τρίποντο 6” πριν από το τέλος. Μετά το τάιμ άουτ του Μυκονιάτη, το Ρέθυμνο έκανε την τελευταία επίθεση με τον Μπαρτ, ο οποίος όμως αυτή τη φορά αστόχησε. Και ο Προμηθέας πήρε τη σπουδαία νίκη, αφήνοντας την ομάδα από την Κρήτη να αναζητά ακόμα το πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό πρωτάθλημα.