Κυριακή 30 Δεκ 2018
Προμηθέας-ΠΑΟ: 69-86

Προμηθέας - Παναθηναϊκός 69-86: «Πράσινη απόδραση» από την Πάτρα πριν το ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή το Νίκο Παππά πήρε τη νίκη στην Πάτρα απέναντι στον Προμηθέα με 86-69 και παρέμεινε αήττητος μετά από 11 αγωνιστικές στο ντεμπούτο του Ρικ Πιτίνο στον πάγκο της ομάδας, ενώ εκκρεμεί το παιχνίδι με τον Κολοσσό Ρόδου.

Ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος, με τον Προμηθέα να είναι άκρως ανταγωνιστικός, είχε όμως σε μεγάλη μέρα το Νίκο Παππά και αφού «έχτισε» διψήφια διαφορά στην τρίτη περίοδο, δεν κοίταξε ποτέ πίσω και έφτασε άνετα στη 10η νίκη, κλείνοντας ιδανικά το 2018, λίγες ημέρες πριν το ΣΕΦ και το παιχνίδι της Euroleague με τον Ολυμπιακό.

Οι Τσαϊρέλης και Μέιερ έκαναν ζημιά στα πρώτα λεπτά στους φιλοξενούμενους, με τον Προμηθέα να είναι στο +5 (13-6) μετά από 5 λεπτά αγώνα. Οι «πράσινοι» ισορρόπησαν και έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι με φλόουτερ του Λεκαβίτσιους (18-16, 9'), όμως ο Μέιερ έβαλε το 2ο δικό του τρίποντο αλλά και της ομάδας του, για το 21-16 της πρώτης περιόδου.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε τις λύσεις με τον Παππά να του δίνει το προβάδισμα (21-24, 12'), με τις δύο ομάδες να μην σκοράρουν πολύ και τους φιλοξενούμενους να είναι μπροστά στο σκορ 5' πριν το ημίχρονο (22-26). Ο Γκιστ ευστόχησε σε 2 βολές για το 32-35, ωστόσο οι γηπεδούχοι βρήκαν ξανά καλάθι στο τέλος και ο Λίποβι κάρφωσε για το 34-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη ο Παναθηναϊκός πήρε μια διαφορά 8 πόντων, με τον Καλάθη να βάζει 5 γρήγορους πόντους για το 36-44 (22'). Οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους και «έχτισαν» για πρώτη φορά στο ματς διψήφια διαφορά (39-50, 24') με δύσκολη προσπάθεια του Παπαπέτρου. Η ομάδα του Μάκη Γιατρά έδειξε παλμό και με 2 τρίποντα των Μπράουν και Μέιερ έφερε το παιχνίδι στο -5 (45-50, 26') με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο στη συνέχεια και η τρίτη περίοδος να βρίσκει του φιλοξενούμενους στο +11 και πρωταγωνιστή το Νίκο Παππά με 12 πόντους και 3/4 τρίποντα (50-61).

Ο Παναθηναϊκός κρατούσε με άνεση τη διαφορά και ο Καλάθης έκανε το 75-56 με το δεύτερο προσωπικό του τρίποντο με 6' να απομένουν για τη λήξη. Ο Ντεσόν Τόμας ανέβασε για πρώτη φορά τη διαφορά στο +20 με σουτ από την περιφέρεια, την ώρα που οι γηπεδούχοι έδειχναν να μην μπορούν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό.  Το τελικό σκορ βρήκε τον Παναθηναϊκό να παίρνει το «διπλό» στην Πάτρα με 86-69.

Δεκάλεπτα: 21-16, 34-45, 50-61, 69-86

On Fire: Ο Νίκος Παππάς ήταν ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού με 18 πόντους, έχοντας 5/7 τρίποντα και 3/3 βολές σε 16:59!

Μεγαλύτερη διαφορά: Το +22 ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των «πρασίνων» (60-82, 37').

Ξεχώρισαν: Ο Ρίον Μπράουν ήταν συνεχής πηγή κινδύνου για τον Παναθηναϊκό και σταμάτησε στους 23 πόντους. Από πλευράς Παναθηναϊκού, ξεχώρισε ο Νικ Καλάθης με 12 πόντους και 8 ασίστ, με τον Τόμας να προσθέτει 14 πόντους.

Το στατιστικό που έκανε η διαφορά: Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν τη μάχη του... αέρα με 44 ριμπάουντ έναντι 28 του Προμηθέα.

Διαιτητές: Αναστόπουλος, Τσαρούχα, Μπίτης