Σάββατο 02 Μάρ 2019
Ο Προμηθέας λύγισε στο ΟΑΚΑ, έχασε (83-62) από την ΑΕΚ

Πλήρωνόντας το β΄ δεκάλεπτό αλλά και τις χαμηλές επιδόσεις στην επίθεση  η ομάδα του Προμηθέα έχασε εκτός έδρας με 83-62 για την 18η αγωνιστική της basketleague και έχασε έδαφος στη μάχη της τετράδας.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ΑΕΚ η οποία  μετά το πρώτο δεκάλεπτο όπου έγινε ντέρμπι, ανεβάσει στροφές, καθώς οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα εγκλώβισαν τον Προμηθέα και πήραν προβάδισμα με 42-28 στο τέλος του ημιχρόνου,Η Πατρινή ομάδα αντέδρασε στο γ΄ δεκάλεπτο, χάρης με Μπραουν και Κασελάκη μείωσε στους 7 (55-48  στο 23 και 57-50 στο 26΄)  και βρέθηκε να χάνει με 8 πόντους 61-53 στο  τέλος του γ΄ δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ όμως δεν ήθελε να κάνει το παιχνίδι ντέρμπι, με τον Ματσιουλις να βρίσκει ρυθμό στην επίθεση, πήρε πάλι προβάδισμα  με 15 πόντους (72-57 στο 33΄ και 76-60 στο 37΄)  με τον Προμηθέα να μην μπορεί να αντιδράσει και έτσι δεν άλλαξε κάτι ως το τέλος με το τελικό 83-62 να δίνει τη νίκη στην ΑΕΚ.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ: Τσαϊρέλης 11, Λίποβι 3, Χολ 4, Έλις 10, Μπράουν 9, Σαλούστρος 5, Κασελάκης 7, Γκίκας 5, Μέιερ 1, Γερομιχαλός 2, Παρκς 5.

ΑΕΚ: Ματσιούλις 18 (3/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές), 4 ριμπάουντ, 2 λάθη, 2 κλεψίματα, Τσαλμπούρης, Χάντερ 11, Σαντ-Ρος 8, Θίοντορ 7, Σάκοτα 2, Λαρεντζάκης 9, Γιαννόπουλος, Τζέιμς 15, Γκρίφιν 13.

Να σημειωθεί οτι 6.35 πριν το τέλος, τραυματίστηκε ο Λίποβι, αποχώρησε υποβασταζόμενος και σήμερα θα φανεί ένα είναι κάτι σοβαρό ή όχι όνως οι πρώτες εκτιμήσεις μιλούν για διαστρεμμα.