Δευτέρα 10 Ιούν 2019
Παναθηναϊκός-Προμηθέας 103 – 77

ελικός σε σχεδόν άδειο ΟΑΚΑ

Μόλις 3000 θεατές βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ για τον πρώτο τελικό ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τον Προμηθέα

Ο Παναθηναϊκός εμφανίστηκε πολύ περισσότερη ενέργεια απέναντι στον, έναν εξουθενωμένο από τη σειρά με την ΑΕΚ, Προμηθέα και πήρε με μεγάλη άνεση το πρώτο ματς των τελικών, επικρατώντας με 103-77.

Εκρηκτικό ήταν το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού που προηγήθηκε με 8-0, το οποίο αργότερα έγινε 11-6, με τον Τόμας να πετυχαίνει το τρίποντο και να φτάνει από νωρίς τους 7 πόντους. Οι Πατρινοί όμως βρήκαν τρίποντα από τους Έλις και Μπράουν και ισορρόπησαν το παιχνίδι (15-15, 7′). Οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο να σταματήσουν τους αντιπάλους τους και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο 24-18.

Μέσα σε δύο λεπτά, ο Παναθηναϊκός έφτασε για πρώτη φορά στο +10 (30-20), με τους Λάνγκφορντ και Βουγιούκα να δίνουν σκορ. Οι «πράσινοι» βρήκαν χώρους και έτρεξαν αρκετά στο ανοιχτό γήπεδο και έφτασαν στο +14 (38-24, 15′), μετά από δύο εύστοχες βολές του Τόμας. Στο τελευταίο πεντάλεπτου του πρώτου μέρους, ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα και πήγε στα αποδυτήρια με το ευρύ 52-31.

Χαρακτηριστικό της κατάστασης του Παναθηναϊκού, το γεγονός πως είχαν σκοράρει και οι 11 παίκτες του πάτησαν παρκέ, ενώ από τα 20 καλάθια που είχαν πετύχει οι «πράσινοι», τα 15 ήταν μετά από ασίστ.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο δεύτερο μέρος, με τη διαφορά να φτάνει τους 33 πόντους (80-46, 28′), ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Με επιμέρους σκορ 28-16, ήδη 4 παίκτες διψήφιους και τον Καλάθη στις 13 ασίστ, ο Παναθηναϊκός έδειχνε να καθαρίζει από νωρίς την υπόθεση νίκη. Ο Ρικ Πιτίνο έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Καλαϊντζάκη και Μήτογλου. Οι Πατρινοί ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στους 25 (86-61), με τους Έλις και Μπράουν να είναι οι μοναδικοί διψήφοι (10π). Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έπαιξαν δίχως άγχος, καθώς η διαφορά ήταν τεράστια για να αλλάξει η κατάσταση, με τον Παναθηναϊκό να σπάει το φράγμα των 100 πόντων λίγο πριν τη λήξη και να επικρατεί με το τελικό 103-77.

Δεκάλεπτα: 24-18, 52-31, 82-51, 103-77