Τετάρτη 12 Ιούν 2019
Προμηθέας – Παναθηναϊκός 80 – 92

Εκπληκτική ατμόσφαιρά στην Πάτρα… Σε έναν τελικό-γιορτή, οι γηπεδούχοι κοίταξαν στα μάτια το «τριφύλλι», το οποίο ήταν όμως ανώτερο και πήρε άνετα το ροζ φύλλο αγώνα.

Χαρακτηριστικό του ματς οι επτά ισοπαλίες στο σκορ (!) του α’ ημιχρόνου. Ενός ημιχρόνου με πολύ γρήγορο ρυθμό στο οποίο ο Παναθηναϊκός είχε πρωταγωνιστικό ρόλο. Οι «πράσινοι» με εξαιρετική άμυνα και σκοράροντας τόσο στo transition όσο και μέσα από τη ρακέτα πήραν εύκολα προβάδισμα. Την ίδια ώρα οι Πατρινοί κέρδιζαν τις μάχες των ριμπάουντ σε μια προσπάθεια να μην τους ξεφύγει το σκορ.

To ματς

Η πρώτη περίοδος κύλησε με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν xέρι-χέρι. Οι «πράσινοι» ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ και προηγήθηκαν με τον Καλάθη να σημειώνει τους πρώτους πόντους (3-7). Άμεση ήταν η απάντηση από τον Προμηθέα που με λέι απ του Ελις ισοφάρισε (7-7). Ο Παπαπέτρου έγραψε αμέσως το 11-12 (5′) και κάπου εκεί ήρθε ο Μπράουν για να δώσει προβάδισμα στους Πατρινούς. Με τρίποντο ο παίκτης του Μάκη Γιατρά έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους για πρώτη φορά (14-12, 5′) ενώ λίγο αργότερα ο Ελις ανέβασε τη διαφορά στο +5 (17-12, 6′). Οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο δεν πτοήθηκαν… δεν είχαν λόγο άλλωστε. Έτρεξαν ένα σερί 8-0 και πήραν και πάλι «κεφάλι» (17-20, 8′). Κάπως έτσι, με τον ρυθμό να είναι γρήγορος, τις ωραίες συνεργασίες στην επίθεση από μεριάς «τριφυλλιού» και τον Προμηθέα να κερδίζει την μάχη στα ριμπάουντ, οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με το σκορ ισόπαλο (22-22).

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να ανακτούν το προβάδισμα και τον Αντετοκούνμπο να ισοφαρίζει (23-23). Εμφανώς βελτιωμένοι στην άμυνα στο low post οι «πράσινοι» και με τους παίκτες του Μάκη Γιατρά να μην βρίσκουν τους χώρους και να μένουν πίσω δημιουργήθηκε μια διαφορά της τάξεως των 7 πόντων (23-30, 13′). Το τάιμ άουτ που κάλεσε ο τεχνικός των Πατρινών δεν βοήθησε και πολύ αφού οι κακές επιθέσεις της ομάδας του συνεχίστηκαν και στα επόμενα λεπτά. Εκμεταλλευόμενοι το γεγονός αυτό οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο +11 για πρώτη φορά στο παιχνίδι (23-34, 14′). Ο Λοτζέσκι έκανε το 23-36 και ο Παπαπέτρου το 23-39 (+16, 15′). Κάπου εκεί οι περισσότεροι πίστεψαν πως οι γηπεδούχοι θα τα παρατούσαν. Ωστόσο, δεν τους έγινε η «χάρη». Ένα σερί τους 10-0 μείωσε στο 33-39. Το «τριφύλλι» δεν έχασε τον έλεγχο και έτσι ο φωτεινός πίνακας στο τέλος του ημιχρόνου έγραψε 39-49.

Η τρίτη περίοδος δεν διέφερε σε τίποτα από την προηγούμενη. Το «πάρτι» είχε πλέον αρχίσει για τα καλά. Καλάθης, Παπαγιάννης και Τόμας έκαναν ό,τι ήθελαν. Ειδικά ο Αμερικανός πόσταρε και σκόραρε με μεγάλη ευκολία γράφοντας το 44-57 (24′). Τη στιγμή αυτή πάτησε στο παρκέ ο Τσαϊρέλης δίνοντας νέα πνοή στο παιχνίδι των γηπεδούχων και δημιουργώντας γενικά προβλήματα στους «πράσινους». Ο πάουερ φόργουορντ των Πατρινών μείωσε με λέι-απ (50-57) για να ακολουθήσει ο Μπράουν και να κάνει το 53-59. Ενώ λίγο αργότερα χάρη σ’ αυτόν έγινε το 55-63. Με αυτήν την εικόνα, τον Μπράουν να ευστοχεί σε βολές (57-66) και τον Λάνγκφορντ έξω από την γραμμή του τριπόντου (57-69) έληξε το δεκάλεπτο.

Με τον γνωστό τρόπο οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο συνέχισαν την «παράσταση» τους και στο τελευταίο μέρος. Με σημαντικές λύσεις στο επιθετικό κομμάτι διατήρησαν το προβάδισμα τους (70-79, 34′), όσο ο Προμηθέας προσπαθούσε να σταθεί στο ύψος του με τους Γκίκα και Μπράουν να παλεύουν για κάποιο καλάθι (73-80).

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-49, 57-69, 80-92