Σάββατο 02 Νοέ 2019
BASKET LEAGUE  Ο Προμηθέας νίκη και με Περιστέρι 64-60

Σπουδαίο και σκληρό παιχνίδι στο Δ. Τόφαλος  με τον Προμηθέα να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη με αντίπαλο το Περιστέρι 64-60  βάζοντας παράλληλα τέλος στο αήττητο σερί του στο φετινό πρωτάθλημα. Μεγάλο ματς για τον Προμηθέα από τον Ρόμπινσον (16π) και τον Κρις Μπαμπ (6π) που μπορεί να ήταν άστοχος με μόλις 2/7 τρίποντα, ωστόσο ευστόχησε στο κρισιμότερο σουτ στο τέλος. Από το Περιστέρι ξεχώρισε ο Κίνγκσλεϊ με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά νευρικές επιθετικά, με αρκετές άστοχες προσπάθειες και το Περιστέρι να υποπίπτει γρήγορα σε δύο λάθη. Οι Χολ-Φίλερ έδωσαν επιθετικές λύσεις στους Πατρινούς με περιφερειακά σουτ, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι με παιχνίδι κυρίως κοντά στο καλάθι έβρισκαν απαντήσεις και παρέμεναν κοντά στο σκορ. Οι δυνατές άμυνες και οι μονομαχίες άρχισαν να γίνονται όλο και εντονότερες όσο ο χρόνος περνούσε, με τις ομάδες να μένουν πάντα κοντά στο σκορ. Ενδεικτικό είναι ότι στο 5λεπτο το σκορ ήταν 6-7 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ο Προμηθέας συνέχισε να βασίζεται κυρίως στο περιφερειακό του σουτ κατάφερε να τρέξει ένα σερί 6-0(19-13) λίγο πριν το τέλος της α’ περιόδου, ωστόσο το Περιστέρι κατάφερε να μειώσει στους τρεις (19-16)  στην λήξη του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι ήταν εξίσου ισορροπημένο με τις σκληρές άμυνες, τις μονομαχίες και την νευρικότητα να κυριαρχούν και στις δύο πλευρές. Ο Προμηθέας προσπάθησε κυρίως με το περιφερειακό του σουτ να ανοίξει τον ρυθμό και την διαφορά (32-27, 04:43 για το ημίχρονο), όμως το Περιστέρι συνέχιζε να βρίσκει λύσεις στην ρακέτα, όπου σε αρκετές περιπτώσεις μετατρέπονταν σε γκολ-φάουλ, γεγονός που του επέτρεπε να μένει σε απόσταση βολής. Στην συνέχεια ο Προμηθέας δυσκολευόταν να βρει σκορ από την περιφέρεια (6/20 τρίποντα), οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να «χτυπούν» κοντά στο καλάθι (11/20 δίποντα – 18 πόντους από την ρακέτα) και με το τρίποντο του Ξανθόπουλου πέντε δεύτερα πριν την λήξη να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια (38-38).

Στην τρίτη περίοδο, το σκηνικό δεν άλλαξε ιδιαίτερα με τις άμυνες, τις δυναμικές μονομαχίες και την αστοχία να έχουν τον πρώτο λόγο καθ' όλη την διάρκεια του δεκαλέπτου. Το Περιστέρι έδειχνε ότι ελέγχει καλύτερα το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενο την αστοχία του Προμηθέα από την περιφέρεια δημιούργησε ένα προβάδισμα 4 πόντων (43-47, 03:50 πριν την λήξη γ' περιόδου). Το τρίποντο του Ρόμπινσον έδωσε σημαντική ανάσα στον Προμηθέα μειώνοντας στον πόντο (46-47, 02:41). Χαρακτηριστικό στοιχείο αποτελεί το γεγονός ότι συνολικά στην γ' περίοδο σημειώθηκαν συνολικά μόλις 17 πόντοι (8-9).

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο το ντέρμπι συνεχίστηκε με τις ομάδες να βγάζουν ακόμη περισσότερο πάθος και ένταση στο παιχνίδι τους, δίχως όμως να μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η κούραση από τα μεσοβδόμαδα ευρωπαϊκά παιχνίδια έκανε σιγά σιγά την εμφάνισή της και στα δύο στρατόπεδα που έχαναν διαρκώς ευκαιρίες, είτε για να πάρουν το προβάδισμα είτε να διευρύνουν την διαφορά υπέρ τους. Οι άμυνες κυριάρχησαν σε ακόμη μια περίοδο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν τον δρόμο για το καλάθι κυρίως από βολές (53-53, 3:40 πριν το φινάλε), μέχρι ο  Μπαμπ για τον Προμηθέα και ο Χάτσερ για λογαριασμό του Περιστερίου πετύχουν από ένα τρίποντο για το 56-56 (3:17) και ανεβάσουν ξανά το θερμόμετρο. Στην συνέχεια ο Έλις έδωσε αέρα τριών πόντων (59-56) στους γηπεδούχους, πριν απαντήσει το Περιστέρι με κάρφωμα του Κίνγκσλεϊ και 2/2 βολές του Γκρέι για το 59-60 (1:04 πριν το τέλος). Στην επόμενη φάση ο Μπαμπ πέτυχε μεγάλο τρίποντο για το 62-60 (με 48 δεύτερα στο ρολόι), το Περιστέρι πήρε τάϊμ άουτ, η επίθεση όμως που εκδήλωσε δεν βρήκε στόχο και η κατοχή πέρασε στον Προμηθέα. Ακολούθησαν νέα τάιμ άουτ, ο Προμηθέας επανέφερε σωστά, το Περιστέρι έκανε φάουλ στον Ρόμπινσον, ο οποίος με 2/2 βολές ανέβασε την διαφορά στο +4(64-60). Στην αμέσως επόμενη επίθεση του Περιστερίου ο Ξανθόπουλος αστόχησε σε τρίποντο, έγινε φάουλ στον Λίποβι που αστόχησε στο ζευγάρι των βολών με το σκορ να παραμένει 64-60 υπέρ του Προμηθέα και να πανηγυρίζει την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 38-38, 46-47,  64-60